Міст між арміями НАТО. Україна переводить військову логістику на натівську ІТ-систему LOGFAS. Наскільки складний цей шлях /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Міст між арміями НАТО. Україна переводить військову логістику на натівську ІТ-систему LOGFAS. Наскільки складний цей шлях

5 хв читання

Getty Images

Логістика й облік у ЗСУ досі ведуть у паперових журналах. З літа Міноборони вирішило перевести армію на цифрові колеса і впровадити ІТ-систему логістики НАТО LOGFAS. Як вона працює і що дасть військовим.

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Новопризначений міністр оборони Олексій Резніков наприкінці 2021 року зустрівся з парламентарями. Член Комітету безпеки й оборони Сергій Рахманін тоді спитав: «Чому така велика кількість інформації, яка стосується Збройних сил, засекречена?», згадує зустріч однопартієць Рахманіна Ярослав Юрчишин, заступник голови Комітету з питань антикорупційної політики. Міністр відповів, що розбереться.

В Україні надміру засекречена інформація – одна з ключових проблем на шляху до автоматизації в армії. Донедавна засекреченим був навіть склад сухпайка. Як наслідок, офіцери логістики ведуть облік у журналах. Використовувати незахищені IT-системи вони не можуть, це незаконно. «Не вистачає ще журналу обліку паперових журналів», – жартує антикорупційний активіст Віталій Шабунін, який призвався до ТрО на початку війни.

Спростити паперову рутину і краще планувати операції офіцерам логістики допоможе спеціальний софт. У липні 2022 року Резніков заявив, що Україна впроваджує натівську автоматизовану систему логістики LOGFAS. Члени Альянсу вносять у LOGFAS дані про кількість військових, зброю, потяги, порти, дороги тощо. А система автоматично планує військову операцію на базі цих даних. 

Повна цифровізація логістика займає роки. Втім поразки російської армії добре показали важливість логістичних процесів. Як натівський софт допоможе українській армії?

Як працює логістична система НАТО 

До НАТО входить 30 країн, розташованих на двох материках. «Великою проблемою Альянсу завжди було перекидання військ з країн з різними національними логістичними системами та мовами, намагаючись використовувати їхні дороги, паливні системи, транспортні засоби тощо», – розповідає офіцер логістики збройних сил США, який попросив не називати його ім’я. У відповідь на це в 1995 році в Альянсі створили єдину систему логістики LOGFAS. «Це міст між арміями країн НАТО», – додає офіцер. 

Як працює єдина система? «Оператори використовують LOGFAS, щоб, наприклад, замовити потяг. За планом він мав прибути о 17:00, але фактично приїхав о 16:25. Він мав містити ABC, а насправді перевозить A», – пояснює Ксенія Фіорентіні, проджект-менеджерка європейського офісу логістичної компанії NEXUS, яка працює зокрема з оборонним сектором. Усю цю інформацію оператори вносять у систему, що допомагає пришвидшити розгортання військ і спростити логістику. 

Getty Images

Танки Leopard 2 везуть до району гавані Фредрікстада після їх відправлення для масштабних маневрів НАТО Trident Juncture у Норвегії Фото Getty Images

Дані, які члени НАТО вносять у систему, також не лежать без діла. LOGFAS за допомогою алгоритмів вираховує, скільки й чого потрібно для виконання військової операції. «Це отримують усі країни, що робить LOGFAS хорошим інструментом для логістичної сумісності – багато діють як одне ціле», – говорить Джоель Баттістоні, програмний менеджер NEXUS у Північній Америці. 

Складність LOGFAS полягає якраз у його багатофункціональності, додає Баттістоні. Софт складається з понад 10 модулів залежно від призначення: планування запасів, географічні дані, симуляція операцій тощо. «Це не складно, якщо мати хорошу команду логістики», – запевняє американський офіцер-логіст.

NEXUS проводить курси для операторів LOGFAS, які тривають протягом двох-чотирьох тижнів. Спершу презентації по кожному модулю. Далі викладач дає набір даних. Студенти завантажують їх у систему і виконують вправи на планування операцій. 

«Вони вивчають, що потрібно натиснути для бронювання переміщення, перевірки наявності військових речей, перегляду карт тощо», – розповідає Фіорентіні. Минулого року NEXUS навчила близько 1000 операторів армій США, Канади та Великої Британії. 

Від журналів до ІТ-логістики

Під час свого призначення у листопаді 2021 року Олексій Резніков визначив цифровізацію одним з головних завдань у сфері оборони. «Першим кроком був аналіз того «зоопарку» програмних рішень, які існували в орбіті оборонного відомства і ЗСУ», – говорить Олег Гайдук, заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Управління ресурсами й логістика на цифровізацію чекали 30 років. «Міноборони і ЗСУ з точки зору ресурсів – величезна корпорація, з фінансами, персоналом, нерухомістю, іншими активами, якими потрібно ефективно керувати», – говорить Гайдук. 

Поки складський облік ведеться у паперових журналах. Головна причина – завищені вимоги до захисту інформації й відсутність інфраструктури для передачі справді засекреченої інформації. В Україні цей показник набагато вищий, ніж у НАТО, свідчить дослідження Незалежної антикорупційної комісії (НАКО). «Ми як профільні депутати з доступом до держтаємниці не завжди можемо отримати інформацію, наприклад, які заходи проводяться, щоб забезпечити військових належною кількістю патронів – найбільш розхідним матеріалом», – говорить Юрчишин. 

На шляху від паперових журналів до цифрової логістики є проміжний етап – навести лад із даними. Структурувати щонайменше складський облік має ІТ-система німецької SAP – S/4HANA. Це лише одна з функцій. За задумом Міноборони, у SAP може вестися облік і планування загалом усіх матеріальних ресурсів. Потім дані передаватимуться в бази LOGFAS, де плануватимуть логістичні операції. 

Міст між арміями НАТО. Україна переводить військову логістику на натівську ІТ-систему LOGFAS. Наскільки складний цей шлях /Фото 1

НАТО проводить навчання з використання LOGFAS для логістів Steadfast Flow 2021. Фото: Об’єднане командування тилу і забезпечення НАТО (JSEC)

Налаштування і кастомізацію SAP S/4HANA (останню версію, що може розгортатись у хмарній архітектурі) для тестування для України оплатили в НАТО. Восени логісти проведуть визначальні випробування налаштувань системи. За результатами вирішать, чи впроваджувати софт. Процес займе два-чотири роки, каже Оксана Ферчук, радниця міністра оборони.  

«Якщо LOGFAS – це Windows 11, то Україна зараз використовує Windows 95. Потрібно конвертувати дані, а потім ви зможете читати їх у Windows 11», – говорить американський офіцер-логіст. 

У Міноборони це добре розуміють. «Щоб планувати логістичні операції, спершу потрібно оцифрувати те, що у нас є, в яких кількостях, в яких габаритах, чим можемо переміщувати, яку інфраструктуру використовувати», – говорить Ферчук. 

Навіщо Україні LOGFAS зараз

Впровадження LOGFAS у ЗСУ дозволять створити єдину автоматизовану систему управління логістичним забезпеченням і допоможе обмінюватися інформацією між штабами ЗСУ й НАТО, йдеться у відповіді Генштабу на депутатське звернення Юрчишина.

Сервіс у майбутньому допоможе логістам планувати операції, аналізувати різні варіанти їх виконання, контролювати процес. Ще одна з функцій – короткострокове і довгострокове планування потреб. 

На першому етапі базу заповнюють «певним переліком позицій з регулярним оновленням ситуації», повідомили в Міноборони. Цей процес планують закінчити у жовтні. «Скоріш за все, він охопить не всю логістику армії, не всі склади, не всю зброю, а тільки маленьку частину міжнародної технічної допомоги», – вважає Шабунін. 

Це може стати своєрідним пілотом, який додасть прозорості для західних партнерів у тому, що відбувається із переданою допомогою. Якщо LOGFAS використовується лише для відстеження статусу транспортування обладнання чи запасів, це набагато простіше швидко впровадити, підтверджує Баттістоні. 

Україна мала обмежений доступ до LOGFAS ще з 2019 року. Цього ж літа військові отримали повну ліцензію – без обмеження кількості користувачів на всі модулі. Перша група операторів уже пройшла онлайн-модуль і очікує на офлайн-тренінг. «Фіналізуємо наші домовленості з партнерами і будемо навчати спеціалістів весь вересень і жовтень», – каже Ферчук. 

«З досвіду наших закордонних колег, повномасштабне впровадження сервісу може зайняти декілька років», – розповідає Ферчук. Одна із сусідніх держав (країна не називається з мотивів безпеки) почала цифровізацію в армії у 2011 році й працює над цим досі, додає американський офіцер логістики.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд