Категорія
Новини
Дата

Платформа для розробників GitLab подала на IPO і може коштувати понад $10 млрд. Що під капотом у стартапу з харківським корінням

Логотип GitLab

Логотип GitLab

Компанія GitLab, що розробляє платформу для спільної роботи над кодом, приготувалася до розміщення акцій на нью-йоркській біржі NASDAQ. Вона опублікувала проспект для інвесторів – форму S-1, завірену Федеральною комісією з цінних паперів США – з ключовими бізнес-метриками останніх років. Скільки заробляє стартап, який придумали харківські програмісти

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Коротка історія GitLab

GitLab в 2011 році заснували харківʼяни Валерій Сизов і Дмитро Запорожець, коли працювали в невеликій аутсорс-компанії Sphere Software. Проєкт народився як хобі – за допомогою нього можна було тримати репозиторії з кодом на локальному сховищі і зручно вести спільну розробку. Альтернативою був або GitHub, який пропонував вивантажувати код в хмару – що забороняли внутрішні політики багатьох компаній, – або застарілі і дорогі інструменти.

GitLab з першого дня створювався як проєкт з відкритим вихідним кодом. Підключитися до розробки міг будь-хто, а монетизації перші роки просто не існувало – лише добровільні пожертвування. Перетворити ідею в бізнес допоміг голландець Сід Сібранді, який був одним із контрибуторів спільноти GitLab і написав Запорожцю з пропозицією побудувати спільний бізнес. У 2014 році вони зареєстрували компанію, в 2015 році – залучили перші гроші і поїхали в найвідоміший стартап-акселератор, Y Combinator. Згодом народилася і бізнес-модель: GitLab все ще доступний безкоштовно роздрібним користувачам, але заробляє на консультаціях та налаштуванні, а також на ліцензії для комерційного використання.

Замість репозиторіїв для роботи над кодом компанія робить універсальну DevOps-платформу, куди упаковані всі сервіси, корисні для розробки. Вона дозволить розробникам планувати, створювати, перевіряти, упаковувати і публікувати продукти, а також моніторити їхній статус і забезпечувати захист даних. Платні підписки коштують від $19 до $99 за користувача в місяць. Більше 380 компаній платять понад $100 000 на рік. Серед великих клієнтів: Goldman Sachs, Nvidia, Ticketmaster, авіакомпанія Delta.

Одна з особливостей GitLab – повністю віддалений режим роботи. У стартапу немає фізичних офісів, а понад 1300 співробітників працюють з 65 країн світу. Синхронізувати їх допомагає корпоративна вікіпедія, що нараховує понад 7000 сторінок. Вона знаходиться у відкритому доступний.

з особистого архіву

Дмитро Запорожець (ліворуч) і Сід Сібранді Фото з особистого архіву

З якими результатами компанія йде на біржу

За 10 років існування GitLab залучив понад $414 млн в 11 раундах фінансування, підраховує сервіс Crunchbase. Його оцінка в статусі приватної компанії перевищує $6 млрд, говорить аналітичний сервіс Pitchbook.

Значок «єдинорога» стартап вперше отримав в 2018 році, коли залучив $100 млн від американських Iconiq Capital, Khosla Ventures і фонд GV, що належить Alphabet. У тому ж році Microsoft за $7,5 млрд купила головного конкурента GitLab, компанію GitHub.

Вийти на IPO GitLab запланував ще в листопаді 2020 року, але потім посунув дату розміщення. Вплинула пандемія, пояснював в розмові з Forbes Запорожець. Чого вдалося досягти за цей час? Найсвіжіші дані в заявці – про перше півріччя 2021-го. У ньому виручка компанії виросла на 69% і склала $108 млн. Операційний збиток скоротився з $61 млн до $55,9 млн, а ось чистий збиток – виріс з $43,5 млн до $69 млн. «Це хороший знак для компанії – він показує, що стартап був більше сфокусований на інвестиціях і тепер готовий йти до точки беззбитковості», – пише TechCrunch. Інший хороший індикатор – чиста маржа, яка досягає 88%.

Куди ж діваються гроші? За всю історію роботи компанія витратила 88% своєї виручки на маркетинг та продажі. Це основна стаття видатків їхнього балансу. Але останні два квартали GitLab вперше витрачав на просування менше, ніж заробляв у вигляді чистого прибутку. «Маленький, але важливий крок до прибутковості», – зазначає TechCrunch. Ще один натяк на світле майбутнє – NRR або Net Retention Rate. Цей показник показує, наскільки збільшуються витрати існуючих клієнтів на підписку згодом. Оптимальна ситуація – рапортувати про рівень більше 100%, тобто збільшувати середній чек. В 2021 році NRR стартапу досяг 148%.

Скільки може коштувати компанія

За підрахунками самого GitLab, розмір ринку для їхнього нинішнього продукту – близько $40 млрд, до кінця 2024 року він зросте до $54 млрд. Захоплена поки мала частина – в 2021 році запланована виручка стартапу повинна перевищити $232 млн. Технологічні компанії з такими темпами зростання торгуються за мультиплікатором до виручки від 20X до 45X. У разі найбільш оптимістичного сценарію GitLab буде коштувати $10,5 млрд, підраховує TechCrunch. Компанія має намір залучити близько $100 млн і скористається тікером GTLB.

Чи стане Запорожець мільярдером? У нього менше 5% акцій компанії, говорив він в розмові з Forbes. Це підтверджує заявка – найбільшим утримувачем акцій є співзасновник Сід Сібранді, у нього близько 18,9% компанії, частки інших топменеджерів не розкриті. Зате відомі зарплати: так, фінансовий директор GitLab заробить у 2021 році близько $4 млн, а директор з юридичного супроводу – близько $1,3 млн. Основна частка припадає на опціони і бонуси.

Запорожець займає в компанії посаду Engineering Fellow, тобто «вільного будівельника», який може сам вибирати собі завдання в сфері розробки. На початку 2021 року Forbes оцінював його статки в $450 млн. Що для нього означає вихід на біржу? «Це підтвердження успіху всієї ініціативи, – каже Запорожець. – Після піду на рік у відпустку».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні