Розробник мобільних ігор Playrix наймає в Україні близько 1500 працівників, або понад 40% свого штату. Це найбільша ігрова компанія країни, пише DOU. Заснована братами Ігорем та Дмитром Бухманами у російській Вологді, компанія позиціонує себе як «міжнародна», проте не спромоглася чітко висловити свою позицію щодо агресії Росії та розпочала внутрішню цензуру. Forbes дізнався, що відбувається у Playrix, поспілкувавшись із співробітниками
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про школу програмування GoIT. Як вона будує мільярдну компанію на світчерах 👉 Дивіться за цим лінком
Що таке Playrix
Playrix – другий у світі розробник мобільних ігор у світі після китайського гіганту Tencent. Річний виторг сягає понад $1,7 млрд. У портфоліо – бренди Fishdom, Gardenscapes і Homescapes, у які грають близько 30 млн користувачів на день. Статки засновників компанії – вихідців з Вологди із російським та ізраїльським громадянством Ігора та Дмитра Бухманів – Forbes на початку року оцінював у $16,2 млрд. Вони займали 311-ту позицію у списку найбагатших.
Штаб-квартира Playrix зареєстрована в Ірландії, а розробники працюють із 52 країн. Компанія називає себе міжнародною і виправляє тих, хто каже, що вона «російська». Насправді в Росії у неї близько 1500 працівників, як і в Україні.
Коли розпочалася війна, Ігор та Дмитро Бухмани пообіцяли допомогти з евакуацією та перевели усіх працівників з України в оплачувану відпустку. Співробітники, проте, скаржаться, що компанія відреагувала надто повільно, робить недостатньо, а нещодавно почала видаляти в месенджері Slack повідомлення про війну в Україні
«Ми слідкуємо за ситуацією»
Ще до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого співробітники Playrix з України почали обговорювати з керівництвом загострення ситуації на кордоні. Компанія, за словами однієї зі співробітниць, казала, що в релокейті немає потреби, що керівництво тримає ситуацію під контролем і сподівається, що «конфлікт вирішать дипломатичним шляхом».
В Україні у Playrix є ще чотири студії – Boolat Play, Zagrava Games, Voki, Home Games і 4Friends. У них є офіси у Рівному, Харкові, Одесі та Києві.
Воєнні дії в Україні Playrix назвала «війною» лише 28 лютого. «Для того, що відбувається зараз, немає більш відповідного слова, ніж трагедія. Насильство ніколи не може бути вирішенням проблеми. Це сумно та неймовірно важко. Будь ласка, зупиніть війну», – написав у себе на Facebook Дмитро Бухман. Він відкрито не визнав агресію Росії проти України.
Що зробила компанія
Оплачувана відпустка. У перший день війни Playrix відправила працівників з України в оплачувану відпустку. Скільки вона триватиме, наразі не відомо.
«Компанія взагалі не турбує мене по робочих питаннях. Це добре, адже складно працювати у таких умовах», – каже Forbes одна зі співробітниць. На час воєнних дій вона залишилася в Києві: більшу частину дня проводить у ванній або коридорі, щоб захистити себе від вибухів.
Додаткова зарплата. Компанія виплатила співробітникам додаткову зарплату, щоб «допомогти протриматися в кризу».
Додаткову зарплату отримали усі співробітники компанії. «Це несправедливо», – кажуть розробники з України.
Як компанія аргументувала рішення? «Криза, рубль падає, компанія хоче підтримати усіх своїх працівників», – переповідають слова керівників працівники Playrix.
«Вважали за потрібне допомогти всім», – сказав Playrix для Forbes. – У переважної більшості співробітників є сімʼї та близькі, яких також торкнулася війна.
Співробітники з Росії підтверджують, що мають проблеми через війну. «Руки опускаються, але роботи стало більше. Нам треба докладати зусилля, щоб підміняти колег з України, які не можуть зараз працювати», – сказав Forbes один із російських працівників Playrix.
Персональна допомога. На платформі Asana у перший день війни для кожного співробітника зробили картку, де можна було залишити прохання до компанії. Найчастіші звернення: дострокова зарплата, релокейт, допомога з евакуацією. На прохання працівників реагували, але Playrix важко було організувати процес, жаліються співробітники.
Компанія велика та бюрократична – це сповільнювало процес прийняття рішень, кажуть вони. Ще один мінус – відсутність виконавчого директора чи СЕО – команда підпорядковується тімлідам, які працюють як у Росії, так і в Україні.
Багато розробників працюють віддалено і ведуть всю комунікацію у Slack та програмах для відслідковування виконання задач, на зразок Asana.
Така комунікація ефективна у робочих процесах, але не в надзвичайних ситуаціях, каже один із співробітників.
Що ще зробив Playrix для працівників?
- Роздав усім співробітникам по чотири безкоштовні консультації з психологом на платформі «Ясно».
- Відкрив цілодобові гарячі лінії підтримки.
Чим незадоволені працівники з України
Українці називають позицію компанії пасивною. «Нас закликають бути поза політикою, але як це можливо, коли більша частина працівників компанії – це жителі СНД?, – каже одна із колишніх співробітниць. – Спочатку це були мітинги в Білорусі, тепер війна в Україні».
У російських та українських колег є спільні чати, де вони підтримують один одного та запитують, як можна допомогти. «Дехто одягнувся у синьо-жовті кольори та скидав фото, інші пропонували надіслати гроші», – розповідає співробітниця Playrix.
Компанія сказала, що «юридичні ризики таких банківських переказів високі для компанії, а для окремих осіб у РФ це може загрожувати ув’язненням».
«Ми не рекомендуємо робити перекази між країнами, як би це не було нам боляче», – написала одна зі співробітниць Playrix у чаті, який вдалося переглянути Forbes.
Також співробітники скаржаться, що Playrix видаляє деякі повідомлення про Україну з чату в корпоративному месенджері Slack. Forbes вдалося переглянути відео, яке підтверджує це. На запитання від співробітників Playrix відповів так:
«Ми боїмося, що замість діалогу та підтримки в робочих чатах будуть конфлікти, від яких нікому не стане краще».
В офіційному коментарі Forbes компанія сказала, що ніколи не забороняла співробітникам відкрито висловлювати свою позицію.
«Ми не проти того, щоб хтось створював окремі групи для будь-яких обговорень, але просимо про одне: не використовувати для цього лише кілька ключових чатів, щоб у нас зберігся цей невеликий простір для ділової комунікації», – сказали у Playrix.
Оновлено: компанія Playrix не погоджується зі словом цензура у ліді і називає свою політику «модерацією контенту». «У Playrix ніколи не було цензури на висловлення зворотнього звʼязку або думок, спеціальних гайдів по видаленню повідомлень», – каже компанія в коментарі для Forbes.
Додано: додаткову зарплату отримали не лише українці та росіяни, а всі співробітники компанії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.