Snap і Pinterest змагались за білоруський відеоредактор Vochi. Українські інвестори заробили на цьому мільйони
Категорія
Інновації
Дата

Snap і Pinterest змагались за білоруський відеоредактор Vochi. Українські інвестори заробили на цьому мільйони

Американська соцмережа для фотоконтенту Pinterest купила білоруський відеоредактор Vochi. Раніше проєктом цікавився Snap – материнська компанія соцмережі Snapchat. На гарячому стартапі заробили й українські фонди: Flyer One Ventures та TA Ventures. Чим зацікавив білоруський «Голлівуд у телефоні» і чому за нього могли заплатити до $100 млн

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Хто кого

Pinterest – 14-та за величиною соцмережа у світі, якою щомісячно користуються 400 млн людей, найбільше із США. Вона спеціалізується на фотоконтенті: там можна збирати добірки зображень та знаходити ідеї для шопінгу. З 2019 року компанія торгується на біржі, її капіталізація складає $24,6 млрд. 

Vochi, на перший погляд, має із цим мало спільного. Додаток запустив у 2019 році мінський підприємець Ілля Лесун. Тоді він працював у Bulba Ventures, невеликому інвестфонді, який створили білоруси Юрій Мельничек та Андрій Авсійович. 

Фішка Vochi у тому, щоб полегшувати редактуру відео для соціальних мереж. Алгоритми за кілька секунд розпізнають об’єкти та накладають на них ефекти. Наприклад, користувач може накласти на рухомі об’єкти блискітки чи неоновий контур. 

Snap і Pinterest змагались за білоруський відеоредактор Vochi. Українські інвестори заробили на цьому мільйони /Фото 1

Який вигляд мають ефекти Vochi

У Лесуна немає досвіду роботи у відеопродакшені – у фонді він займався аналітикою, працював із портфельними стартапами. Але це і допомогло знайти нішу: Лесун подивився на успіх конкурентів із MSQRD та Prisma. «Я зробив продукт, щоб і далі нічого не розуміти у відео-продакшені, але легко робити відео», – каже він. Свій продукт фаундер називає «Голлівудом у телефоні».

За два роки існування Vochi набрав 500 000 щомісячних користувачів та заробляв до $4 млн на рік, продаючи платні підписки. Навіщо такий бізнес Pinterest?

Соцмережа нарощує доходи, її виторг у третьому кварталі зріс на 43% – до $633 млн, але переживає проблеми із пошуком нової аудиторії. За останній рік статистика скачувань додатку впала на 22%, згідно з даними Apptopia. Щоб зацікавити користувачів, Pinterest запускає нові продукти, зокрема аналог Instagram Stories – Idea Pins та Pinterest TV – трансляції із покупками у реальному часі.

Vochi стане частиною нової стратегії, яка має привернути до соцмережі підлітків. «Вони повністю розділили наше бачення майбутнього продукту», – каже Лесун. Компанію вразило, що технологія Vochi працює швидко із без втрати якості, пише TechCrunch.

Приклад роботи Vochi

Як оцінюється угода і хто на цьому заробив

Деталі угоди з Pinterest її учасники не розкривають – зв’язані «жорстким NDA». Для соцмережі це перша угода у Східній Європі, хоча конкуренти вже давно освоїли цей ринок. Зокрема Snap у 2015 році купив стартап Lookserу, який створює AR-маски, за $150 млн. У 2019-му – AI Factory за $166 млн. Обидві компанії заснував в Україні росіянин Віктор Шабуров. 

З джерел, які близькі до угоди, Forbes дізнався, що Snap планував купити й Vochi, пропонуючи за компанію $25–30 млн у 2020 році. Білоруси не погодились, а надалі виростили бізнес у два-три рази за ключовими продуктовими метриками. Зважаючи на це, сума угоди може складати від $50 до $90 млн.

Головним бенефіціаром стане Bulba Ventures, який першим профінансував компанію. У її засновника Юрія Мельничека вже є досвід успішних екзитів: раніше він продав картографічний сервіс Maps.Me россійському Mail.ru, а стартап AIMatter – Google.

Як свідчить структура власності кіпрської юридичної особи, на яку зареєстрований додаток Vochi, на момент угоди Bulba Ventures мав пакет у 49% акцій, у Лесуна залишалось близько 10,4%. Український Flyer One Ventures був головним інвестором Vochi на посівній стадії та вклав $1,5 млн – у нього залишилось 17,3% компанії. Пізніше в стартап проінвестував TA Ventures та його венчурний клуб ICLUB (мають близько 2,5%). Всього у Vochi понад 10 інвесторів, за увесь час стартап залучив $4,2 млн. 

«Для нас це дуже важлива угода – одна з найбільших у портфелі», – каже білорус Віталій Лаптенок, який керує фондом Flyer One Ventures. Для його фонда, що вкладає у стартапи по $10 млн із 2019-го, це перший екзит. Виходячи із потенційного об‘єму, його сумма може досягати $15 млн. «Екзит дуже важливий для регіону. Виявляється, і тут можна купувати B2C-бізнеси і не боятися цьго», – каже Лаптенок.

Після злиття з Pinterest Vochi продовжить працювати, як окремий продукт і не буде видаляти свого додатку з Google Play та App Store, каже Лесун. Послуги Vochi тепер будуть безкоштовними: «Ми повністю відключаємо монетизацію та фокусуємося на розвитку продукту».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні