Snap і Pinterest змагались за білоруський відеоредактор Vochi. Українські інвестори заробили на цьому мільйони
Категорія
Інновації
Дата

Snap і Pinterest змагались за білоруський відеоредактор Vochi. Українські інвестори заробили на цьому мільйони

Американська соцмережа для фотоконтенту Pinterest купила білоруський відеоредактор Vochi. Раніше проєктом цікавився Snap – материнська компанія соцмережі Snapchat. На гарячому стартапі заробили й українські фонди: Flyer One Ventures та TA Ventures. Чим зацікавив білоруський «Голлівуд у телефоні» і чому за нього могли заплатити до $100 млн

Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал

Хто кого

Pinterest – 14-та за величиною соцмережа у світі, якою щомісячно користуються 400 млн людей, найбільше із США. Вона спеціалізується на фотоконтенті: там можна збирати добірки зображень та знаходити ідеї для шопінгу. З 2019 року компанія торгується на біржі, її капіталізація складає $24,6 млрд. 

Vochi, на перший погляд, має із цим мало спільного. Додаток запустив у 2019 році мінський підприємець Ілля Лесун. Тоді він працював у Bulba Ventures, невеликому інвестфонді, який створили білоруси Юрій Мельничек та Андрій Авсійович. 

Фішка Vochi у тому, щоб полегшувати редактуру відео для соціальних мереж. Алгоритми за кілька секунд розпізнають об’єкти та накладають на них ефекти. Наприклад, користувач може накласти на рухомі об’єкти блискітки чи неоновий контур. 

Snap і Pinterest змагались за білоруський відеоредактор Vochi. Українські інвестори заробили на цьому мільйони /Фото 1

Який вигляд мають ефекти Vochi

У Лесуна немає досвіду роботи у відеопродакшені – у фонді він займався аналітикою, працював із портфельними стартапами. Але це і допомогло знайти нішу: Лесун подивився на успіх конкурентів із MSQRD та Prisma. «Я зробив продукт, щоб і далі нічого не розуміти у відео-продакшені, але легко робити відео», – каже він. Свій продукт фаундер називає «Голлівудом у телефоні».

За два роки існування Vochi набрав 500 000 щомісячних користувачів та заробляв до $4 млн на рік, продаючи платні підписки. Навіщо такий бізнес Pinterest?

Соцмережа нарощує доходи, її виторг у третьому кварталі зріс на 43% – до $633 млн, але переживає проблеми із пошуком нової аудиторії. За останній рік статистика скачувань додатку впала на 22%, згідно з даними Apptopia. Щоб зацікавити користувачів, Pinterest запускає нові продукти, зокрема аналог Instagram Stories – Idea Pins та Pinterest TV – трансляції із покупками у реальному часі.

Vochi стане частиною нової стратегії, яка має привернути до соцмережі підлітків. «Вони повністю розділили наше бачення майбутнього продукту», – каже Лесун. Компанію вразило, що технологія Vochi працює швидко із без втрати якості, пише TechCrunch.

Приклад роботи Vochi

Як оцінюється угода і хто на цьому заробив

Деталі угоди з Pinterest її учасники не розкривають – зв’язані «жорстким NDA». Для соцмережі це перша угода у Східній Європі, хоча конкуренти вже давно освоїли цей ринок. Зокрема Snap у 2015 році купив стартап Lookserу, який створює AR-маски, за $150 млн. У 2019-му – AI Factory за $166 млн. Обидві компанії заснував в Україні росіянин Віктор Шабуров. 

З джерел, які близькі до угоди, Forbes дізнався, що Snap планував купити й Vochi, пропонуючи за компанію $25–30 млн у 2020 році. Білоруси не погодились, а надалі виростили бізнес у два-три рази за ключовими продуктовими метриками. Зважаючи на це, сума угоди може складати від $50 до $90 млн.

Головним бенефіціаром стане Bulba Ventures, який першим профінансував компанію. У її засновника Юрія Мельничека вже є досвід успішних екзитів: раніше він продав картографічний сервіс Maps.Me россійському Mail.ru, а стартап AIMatter – Google.

Як свідчить структура власності кіпрської юридичної особи, на яку зареєстрований додаток Vochi, на момент угоди Bulba Ventures мав пакет у 49% акцій, у Лесуна залишалось близько 10,4%. Український Flyer One Ventures був головним інвестором Vochi на посівній стадії та вклав $1,5 млн – у нього залишилось 17,3% компанії. Пізніше в стартап проінвестував TA Ventures та його венчурний клуб ICLUB (мають близько 2,5%). Всього у Vochi понад 10 інвесторів, за увесь час стартап залучив $4,2 млн. 

«Для нас це дуже важлива угода – одна з найбільших у портфелі», – каже білорус Віталій Лаптенок, який керує фондом Flyer One Ventures. Для його фонда, що вкладає у стартапи по $10 млн із 2019-го, це перший екзит. Виходячи із потенційного об‘єму, його сумма може досягати $15 млн. «Екзит дуже важливий для регіону. Виявляється, і тут можна купувати B2C-бізнеси і не боятися цьго», – каже Лаптенок.

Після злиття з Pinterest Vochi продовжить працювати, як окремий продукт і не буде видаляти свого додатку з Google Play та App Store, каже Лесун. Послуги Vochi тепер будуть безкоштовними: «Ми повністю відключаємо монетизацію та фокусуємося на розвитку продукту».

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні