За майже півтора року російсько-української війни «смертність» у стартап-екосистемі мінімальна /Зображення згенеровано ШІ Midjourney в співавторстві з Олександрою Карасьовою
Категорія
Інновації
Дата

За час великої війни майже два десятки українських фондів втратили лише один стартап. Forbes опитав найактивніших інвесторів, чи варто тепер чекати буму нових угод

За майже півтора року російсько-української війни «смертність» у стартап-екосистемі мінімальна Фото Зображення згенеровано ШІ Midjourney в співавторстві з Олександрою Карасьовою

Закриті за майже півтора року війни українські стартапи можна перерахувати на пальцях, нових угод – понад 80. Як перебудувалися за цей час їхні інвестори та чи шукають вони нові проєкти – опитування Forbes

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Жоден з українських проєктів не закрився і не припинив ріст», – каже Дмитро Білаш, керівний партнер фонду Digital Future. 90% стартапів у портфелі одного з найпродуктивніших вітчизняних венчурних гравців – українські. Та відповідь Білаша – типова для індустрії на 17-му місяці повномасштабної війни.

Низька «смертність» у турбулентні часи – неочікуваний показник для інноваційних компаній, що залежать від інвесторських грошей. Але тренд тримається другий рік поспіль. Наприкінці червня 2023-го Forbes опитав 18 найактивніших гравців – українські та сфокусовані на Україні фонди – про стан їхніх портфельних проєктів. Які висновки?

Як почуваються українські стартапи під час великої війни

Як почуваються українські стартапи під час великої війни

На липень 2023-го в активі опитаних фондів щонайменше 343 інвестиції. Самих стартапів – дещо менше, адже у частину компаній вкладалися одразу кілька учасників опитування.

Єдина втрата воєнного часу – сервіс доставки свіжої риби Seadora із портфелю SMRK Олександра Косована. Втративши український ринок, засновник Андрій Дрогобицький намагався знайти нове фінансування й перезапустити стартап у Дубаї, але зрештою фонду довелося списати інвестицію. Також на паузі – малоактивні, але не закриті – ще три проєкти із орбіти Українського фонду стартапів (USF). Це сервіс онлайн-підбору взуття 4Comfortshoes, розробник віддрукованих на 3D-принтері окулярів Monor і сервіс аналітики для містобудування GeoDesign.

Натомість після 24 лютого 2022-го закрито щонайменше 83 угоди із українськими проєктами. Частина з них наразі не анонсована. Чотири з першої п’ятірки фондів із найбільшою кількістю «воєнних» інвестицій – новачки, засновані менше двох років тому. За 18 місяців з моменту заснування Geek Ventures білоруса Ігоря Маханька та одеського підприємця Вадима Роговського вклався у 31 проєкт, майже третина – з українськими фаундерами. У шість із дев’яти з них Geek Ventures інвестував після російського нападу, каже Роговський.

Ложка дьогтю – вкладаються в українські компанії здебільшого вже знайомі з ландшафтом інвестори. Польський Inovo VC, збираючи третій фонд на €100 млн, анонсував готовність вкласти до 40% коштів в українців. План із фандрейзингу навіть перевиконали – у червні 2023-го зібрано €105 млн для фаундерів із Центральної та Східної Європи.

Угод з українськими проєктами у портфелі, окрім профінансованих до війни AllSet і Preply, у портфелі немає, повідомив Forbes представник Inovo VC. Проте не виключено, що вони з’являться у не надто далекому майбутньому. Аналогічна ситуація із Ukrainian Phoenix Fund – французьким фондом на €50 млн, який ще в грудні 2022-го анонсував президент Франції Емманюель Макрон. «Фонд ще не активний, ми почнемо інвестувати не раніше кінця року», – пояснює керуючий партнер Домінік Піоте.

Курс на «стартап-відлигу»

«Ми стратегію інвестицій не переглядали, інвестуємо ще активніше, ніж раніше – в середньому, не менше однієї-двох компаній щомісяця», – каже Роговський. Vesna Capital – заснований у 2022-му фонд Андрія Федоріва та співзасновників «Нової Пошти» Володимира Поперешнюка і Вячеслава Климова – має вже п’ять портфельних проєктів. На черзі ще до пʼяти – з ними вже підписані інвестугоди, але інвестиції поки не закриті, каже Федорів.

З обнадійливих новин – відновлювати фінансування готові й старіші гравці, що брали майже півторарічну паузу. Digital Future не поповнював портфель із лютого 2022-го, скерувавши кошти на волонтерство і підтримку вже профінансованих компаній.

«Ми робимо нову інвестицію прямо зараз. Плануємо інвестувати ще до пʼяти проєктів у 2023 році», – каже Білаш. Паралельно із роботою у фонді він разом із давнім бізнес-партнером Дмитром Плешаковим запустив мілітарі-стартап Osavul і встиг залучити на боротьбу з російською пропагандою $1 млн.

«Ми в процесі закриття угоди з інвестиції в нову компанію з українськими засновниками», – каже голова ICU Ventures Роман Нікітов. Протягом 2022-го фонд теж лише підтримував портфель – сумарна капіталізація 11 українських стартапів у ньому оцінюється у понад $300 млн.

ICU Ventures і Digital Future не змінювали стратегії. Фонд завжди фокусувався на компаніях, що здатні розвиватися у кризових умовах, каже Білаш, тому вісім із 28 профінансованих проєктів продали із прибутком.

Інша історія – Chernovetskyi Investment Group (CIG) Степана Черновецького. Усі чотири проєкти фонду – Zakaz.ua, boodmo.com, Softcube та Kray Technologies – втрималися на плаву. Проте воєнна криза боляче вдарила по сфокусованому на домашньому ринку сервісу доставки продуктів Zakaz.ua. Урок?

CIG все ще щиро вірить у бурхливий розвиток економіки України після перемоги, але радикально змінив стратегію, каже керуючий партнер Володимир Кривко. Раніше фонд шукав швидкозростаючих «зірок» із перспективами великих оцінок. «Зараз ми готові інвестувати лише у зрозумілі нам проєкти з окупністю інвестицій шляхом дивідендів на горизонті трьох-чотирьох років», – каже Кривко.

Оновлено 07.07.2023: після публікації додано коментар співзасновника Vesna Capital Андрія Федоріва із актуальною кількістю запланованих угод.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні