Ракетний удар по центру Вінниці, 14 липня 2022 року. /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

США все більше втомлюються від довгої війни в Україні? Три фактори, які можуть вплинути на допомогу. Розбір від Economist

4 хв читання

Ракетний удар по центру Вінниці, 14 липня 2022 року. Фото Getty Images

Українці недаремно хвилюються через те, що американці скоро стомляться від війни й підтримка заокеанського партнера зійде нанівець. Інфляція, зростання цін на бензин і токсична політика вдома підривають надання підтримки Україні в протистоянні з Росією. The Economist детально проаналізував цю проблему. Forbes вибрав головне з матеріалу

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Президент Джо Байден обіцяє підтримувати Україну «стільки, скільки буде треба». На сьогодні його адміністрація витратила близько $8 млрд лише на військову допомогу. У травні Конгрес схвалив виділення $40 млрд для підтримки України і подолання глобальних наслідків війни. Це більше, ніж просив Байден, і перевищує річний оборонний бюджет більшості європейських союзників.

Проте інфляція і високі ціни на бензин зменшують купівельну спроможність американців. А республіканці можуть завоювати важливу перемогу на виборах цього листопада: очікується, що вони отримають контроль над Палатою представників, а можливо, навіть і над Сенатом.

Сенатор Кріс Кунс, близький союзник Байдена і, як його іноді називають, «тіньовий держсекретар», нещодавно написав невелику статтю, в якій хвалив демонстрацію єдності НАТО під час саміту в Мадриді минулого місяця.

Там було таке зауваження: «Мене непокоїть готовність американського народу та його обраних представників і надалі йти обраним курсом, якщо війна затягнеться». На його думку, Путін «розраховує на те, що увага Заходу переключиться на щось інше».

Якщо адміністрація Байдена зможе показати, що українська армія має успіхи, а не грузне в ще одній «вічній» війні, буде простіше просувати надання підтримки Україні в Штатах.

Допомога Україні має тривати до кінця фіскального року, тобто до 30 вересня, але ніхто не знає коли гроші закінчаться. Дехто в Конгресі вважає, що ще якийсь пакет допомоги для України можна буде прийняти до виборів у листопаді, а багато хто думає, що і після буде непросто це зробити.

Республіканці скептично налаштовані щодо війни, яку підтримує адміністрація демократів. Нещодавнє опитування від Університету Меріленда показало, що збільшується також прірва між демократами та республіканцями. Серед демократів 78% готові терпіти дорожчий бензин і 72% готові пережити більшу інфляцію; а от серед республіканців на аналогічні жертви готові лише 44% і 39% відповідно.

Три фактори, що вплинуть на допомогу

Співробітники Конгресу стверджують, що три чинники, ймовірно, вплинуть на підтримку України.

Перший – це склад Конгресу після виборів у листопаді. Якщо республіканці отримають більшість в одній чи обох палатах, яка частина партії матиме перевагу? Естеблішментська, до якої входять такі як Мітч Макконелл, лідер сенатської меншості, який у травні привіз старших колег до Києва на зустріч із Зеленським? Чи прихильники Трампа і його нативістських лозунгів («Зробимо Америку величною знову»)?

Значна частина партії все ще дослухається до Трампа. Він не підтримав останній пакет допомоги з такими словами: «Демократи надсилають Україні ще $40 млрд, а американські батьки не можуть прогодувати своїх дітей».

А тим часом проблеми прийшли звідти, звідки їх не чекали. Вікторія Спарц, республіканка українського походження в Палаті представників, яка колись закликала Байдена рішучіше підтримувати Україну, нещодавно звинуватила деяких радників Зеленського в корупції. 

Рубен Ґоллего, демократ у Палаті представників, не так давно твітнув: «Факт у тому, що якщо республіканці отримають більшість у Палаті у 2022-му, підтримка Україні зійде нанівець».

Колишній чиновник міністерства оборони Ерік Едельман каже, що така самовпевненість із боку трампістів – це радше «видавання бажаного за дійсне», адже серед республіканців їх меншість. Але його непокоїть те, що після цьогорічних виборів їх може стати більше.

Якщо трампістів буде більшість серед республіканців у Палаті представників, де бере початок бюджет на витрати, особливо якщо на їхньому боці буде баланс сил, забезпечувати допомогу Україні стане складніше.

На Сенат (контролюватимуть його демократи чи республіканці Макконелла) будуть тиснути, щоб він вгамував трампівських радикалів. А питання підтримки України, каже Едельман, – це «сурогат більшої битви за душу Республіканської партії».

Аргументів, які минулого разу подіяли для забезпечення підтримки Україні, не вистачить тепер, адже війна суттєво змінилася, як і ситуація вдома

Другий фактор – це рівень підтримки України союзниками Америки. «Як сильно допомагають Україні європейські партнери? Це буквально перше питання, яке мені ставлять», – каже Кунс.

За його словами, для більшості американців Україна – це «інший кінець світу». Європейські ж країни значно ближчі до російської військової загрози і більш вразливі до втрати російського енергетичного експорту і збільшення потоку біженців.

Третій, певно, найбільший фактор – це прогрес на полі бою. Якщо адміністрація Байдена зможе показати, що українська армія має успіхи, а не грузне у ще одній «вічній» війні, буде простіше просувати підтримку України в Штатах. Але затяжна війна видається більш ймовірною.

Останнім часом українські військові успішно використовують HIMARS, знищуючи російські командні пункти й склади з боєприпасами. Але в української армії все одно суттєво менше озброєння, і вона в обороні, якщо не відступає.

На що розраховує Байден

Мета Байдена у війні залишається незрозумілою. Його адміністрація припинила говорити про допомогу Україні виграти війну, а натомість звучать заяви про те, щоб не дати їй програти. Вони доставляють HIMARS малими партіями – по чотири за раз, стверджуючи, що потрібен час для навчання українських військових.

Але головне для Байдена – це уникнути прямого конфлікту між НАТО і Росією, яка брязкає ядерною зброєю. Америка вимагала підтвердження від Києва, що зі зброї великої дальності, яку надсилають Штати, Україна не буде стріляти по російській території. Наразі США відмовляються надавати снаряди, які можуть долати відстань у 300 км.

Дехто каже Байдену, що треба швидко організувати дипломатичне вирішення. Але для тих, хто підтримує Україну, хай то республіканці чи демократи, відповідь також одна й категорична: Байдену треба збільшити військову допомогу Україні, зробити це швидше і прийняти потенційні ризики.

Едельман застерігає команду Байдена: «Якщо вони думають, що відсутність очевидного переможця у цій війні – це вихід, або ненавмисно заохочують такий сценарій, то вони програють як на полі бою в Україні, так і в бою за прихильність громадян вдома».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд