Президент України у Верховній Раді. /прес-центр Президента України
Категорія
Картина дня
Дата

Пільги для бізнесу скасують, але поступово. Чому Рада відмовилась від великого податкового закону та відклала підвищення військового збору

2 хв читання

Президент України у Верховній Раді. Фото прес-центр Президента України

Депутати Верховної Ради шукають способи як повернути частину податків, скасованих у перший місяць війни з Росією. Від ідеї відмінити ряд пільг одразу депутати відмовились. Однак податки все ж повернуться – по черзі.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

У середині квітня нардепи заговорили про те, щоб після менш ніж місячної паузи відновити імпортний ПДВ, скасувати пільгове розмитнення автомобілів, а також підвищити військовий збір до 3%. 

Для цього депутати написали законопроект №7311 та його альтернативну й полегшену версію №7311-д. Оригінальну редакцію зняли з порядку денного, тоді як №7311-д члени профільного комітету Ради, який очолює Данило Гетманцев, до останнього розраховували ухвалити. «Закон уже пройшов узгодження у комітеті, ми рекомендували винести його до зали, – каже Гетманцев. – Рішення за керівництвом Верховної Ради».

Варіант з одномоментною відмовою від ряду суттєвих податкових пільг воєнного часу не знайшла підтримки у керівництві парламентської фракції «Слуга Народу» (СН) та Офісі Президента. За словами одного з керівників фракції, який погодився на коментар на правах анонімності, №7311 та його доопрацьована версія не будуть подані до залу Верховної Ради (ВР).

Але від ідеї повернути частину податків, скасованих у перші тижні війни, нардепи не відмовляються.

Чому депутати відмовились від законопроекту №7311

ВР ухвалила пакет податкових пільг для бізнесу 24 березня. Серед них – 2% замість 5% від обороту для підприємців на «спрощенці», у тому числі для великих компаній, скасування мит та ПДВ на ввезення імпортних товарів, а також мораторій на податкові перевірки.

Вже у квітні депутати побачили, що допомога бізнесу створює іншу проблему. За розрахунками Мінфіну, які були надані нардепам, тільки через скасування імпортного ПДВ та ввізних мит держбюджет втрачає близько 3,4 млрд грн на місяць. Усього у квітні держбюджет отримав 76,2 млрд грн доходів – майже на 20% нижче ніж у квітні 2021-го.

«Ми проголосували за це рішення на прохання уряду, фактично не маючи жодних розрахунків про вплив на держбюджет», – згадує співрозмовник у керівництві СН. Законопроєкт №7311 був покликаний принаймні частково вирішити проблему обвалу доходів держбюджету. Він передбачає одночасне повернення імпортного ПДВ та ввізних мит, скасування пільгового розмитнення авто, а також підвищення військового збору з 1,5 до 3%. Мінфін оцінює його ефект для бюджету у 5,7 млрд грн. «Ціна» подвоєння військового збору – 2,3 млрд грн на місяць.

Законопроєкт був готовий до голосування у першому читанні ще на початку травня. Однак депутати відклали його після наради у Офісі Президента, розповідає на правах анонімності один із керівників «податкового» комітету, який брав участь у цій зустрічі. «Президенту не сподобалося, що ми не можемо визначитися з податковою політикою та так швидко міняємо правила», – каже він. 

Як сильно страждає бюджет

Співрозмовник у керівництві «СН» вважає, що навіть у полегшеній редакції №7311-д, який на відміну від №7311 зберігає для нафтопродуктів нульове мито та зменшений ПДВ до 7%, вірогідно, не зібрав би достатньої кількості голосів нардепів.

Втім, ситуація неоднозначна. Пільги для бізнесу з одного боку означають втрати ресурсів, у тому числі на соціальні виплати, каже член «податкового комітету» Ольга Василевська-Смаглюк (СН). Вона додає, що у її окрузі у Київській області частина жителів зіткнулася не лише з розповсюдженою невиплатою 6500 грн за програмою «єПідтримка», а й навіть з затримками пенсій. Співрозмовник у керівництві Мінсоцполітики заперечив проблеми з пенсіями, але підтвердив, що Держказначейство періодично зупиняє частину видатків через затримки з надходженням коштів.

За словами співрозмовника, наразі депутати очікують остаточних розрахунків Мінфіну про вплив податкових пільг на держбюджет. Далі, вони, ймовірно, рухатимуться за сценарієм законопроєкту №7360, який окремо вирішив важливу для бізнесу проблему відшкодування ПДВ експортерам та частково повернув податкові перевірки. Це означатиме окрему роботу над законопроектами по кожному з чутливих пунктів. Як повідомив Гетманцев, найбільш актуальні питання – повернення імпортного ПДВ та ввізні мита. 

За даними Держмитслужби, на які у попередній записці для депутатів посилається Мінфін, у період з 8 по 26 квітня сума пільг з імпортного ПДВ та ввізного мита становила близько 2,2 млрд грн або в середньому 114 млн грн на день. У перерахунку на 30 робочих днів за умови такої ж кількості ввезених товарів, бюджет недоотримує близько 3,4 млрд на місяць.

Вірогідно, це питання стане першочерговим для нардепів. На скасуванні цієї норми наполягають і українські виробники, які стали менш конкурентними, ніж імпортні постачальники, каже Гетманцев.

У депутатів поки немає єдиної думки щодо пільг на ввезення автомобілів, додає він. «Зараз точаться дискусії, можливі різні варіанти за моделями авто, роками випуску і т.д.», – уточнює нардеп. 

За розрахунками Мінфіну, квітневі втрати бюджету від ввезення до України автомобілів у період з 9 по 26 квітня складати 2,4 млрд грн. Однак міністерство наголошує, що не вважає цю суму потенційними доходами, адже у разі скасування пільги кількість ввезених авто суттєво знизиться, йдеться у документі Мінфіну, наданому депутатами.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні