На минулому тижні Forbes поставив Данилу Гетманцеву запитання, які напередодні зібрав від підприємців. Останнім відповіді не сподобались. Тепер бізнес пише колективні листи президенту і вимагає відставки головного «податкового» ідеолога в «Слузі народу».
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
16 травня 11 українських бізнес-асоціацій та сотні відомих підприємців, серед яких учасники рейтингу найбагатших від Forbes, звернулися з листом до президента Володимира Зеленського із закликом позбавити посади голову парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева.
Чому бізнес пішов на такий крок і що про це думає сам Гетманцев?
Звернення підписали, зокрема, очільник Спілки українських підприємців та співвласник «Нової пошти» Вʼячеслав Климов, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський, засновник і СЕО корпорації «Біосфера» Андрій Здесенко, засновник MacPaw Олександр Косован та сотні інших підприємців. На момент публікації під документом, до якого можуть долучитися всі охочі, було понад 1600 підписів.
Що не подобається
«Ми почали обговорювати таке звернення ще до війни, – каже президент бізнес-асоціації CEO Club Ukraine та один з ініціаторів листа Сергій Гайдачук. – Зараз нас особливо збурило, що Гетманцев став секретарем Нацради з відновлення. Ми вважаємо, що цю посаду має займати людина з ліберальними поглядами».
З тексту листа підприємців до президента можна зрозуміти, які погляди бізнес-спільнота приписує Гетманцеву. «Наукові праці та професійна діяльність пана Гетманцева переконливо свідчать, що він є активним прихильником марксистських, соціалістичних ідей та радянського способу життя, противником ринкової економіки та пов’язаних із нею прав і свобод», – йдеться у документі.
Гетманцев каже, що жоден з підписантів листа не звертався до нього з претензіями. «Заяви про якісь «соціалізми» повторюють тези псевдоекспертів із соцмереж, – зазначив він. – Це не має жодного стосунку до моєї діяльності протягом останніх 2,5 років».
Пізніше у Telegram він зазначив, що є послідовним прихильником дерегуляції у сфері бізнесу, на що й спрямовані його законопроекти і рішення, які він підтримує.
Ініціатори листа побоюються надмірного фіскального тиску на бізнес навіть у кризовий період, спричинений війною, каже інший підписант документа – співзасновник бізнес-спільноти Board Андрій Длігач. «Призначення людини з такими поглядами на позицію секретаря Ради з відновлення означає, що держава й надалі проводитиме політику, орієнтовану на податки, а не розвиток бізнесу», – зазначає він.
Гетманцев, який очолює податково-фінансовий комітет з Верховної Ради з кінця серпня 2019 року, регулярно піддається критиці за послідовну «профіскальну» позицію. В її центрі – більш прискіпливе ставлення держави до стягнення податків. Зокрема, він був ідеологом обовʼязкового використання РРО малим і середнім бізнесом. Підприємці неодноразово виходили на мітинги проти цієї вимоги.
На думку Длігача, Гетманцев провалив податкову амністію, одну з наймасштабніших фіскальних реформ останніх років. Також він послідовно виступав проти податку на виведений капітал, хоча й це було однією із передвиборних обіцянок Зеленського, нагадує Длігач.
В інтервʼю Forbes, записаному на початку травня, Гетманцев, зокрема, заявив, що вважає за доцільне відновити податкові перевірки бізнесу, який не постраждав від війни. «Чому ми не повинні перевіряти підприємця, який працює в Івано-Франківську? – спитав він. – У мирних областях слід повертати нормальний податковий контроль».
Підприємці скаржаться на відсутність зворотного звʼязку від Гетманцева та вважають несвоєчасними ідеї про посилення державного контролю за бізнесом. «Він не бачить іншого шляху наповнення держбюджету, окрім підвищення податків, – вважає Длігач із Board. – Зараз бізнес виснажений, і багато хто думає, чи варто розглядати Україну як місце, де варто займатися підприємництвом. Це не емоції, а прагматичний розрахунок».
Автори звернення до Зеленського стверджують, що політика, орієнтована на підвищення податків, яку, за їхніми словами, проводить Гетманцев, вже змусила 10% українських підприємців релокуватися за кордон.
Чого хоче домогтися бізнес
За словами Гайдайчука із CEO Club, позитивним сигналом для підписантів листа стане зустріч з президентом і відставка Гетманцева, щонайменше з посади секретаря Нацради відновлення. Поки підприємці отримували лише неформальний фідбек від Офісу президента, додає він.
Длігач припускає, що Гетманцев користується довірою президента, оскільки «використовує популістичну риторику». Втім він вірить, що Зеленський принаймні відреагує на заклик підприємців. Серед причин, за його словами, – нещодавні кадрові рішення керівництва країни у сфері оборони, зокрема призначення головкомом ЗСУ Валерія Залужного та прийняття минулого року прогресивної економічної стратегії, до розробки якої долучився і бізнес.
Мета звернення – не звільнити особисто Гетманцева, а вплинути на підхід держави до стосунків з бізнесом, наголошує Длігач. «Гетманцев має представницьку позицію, – пояснює Длігач. – Але ця людина не представляє інтересів бізнесу».
Гетманцев каже, що не триматиметься за посади. «Це точно не моя мета», – наголошує він. Голова «податкового» комітету закликав бізнес до діалогу та запросив підписантів звернення на зустріч.«Гарантую, що у них буде можливість донести особисто як свої зауваження, звинувачення, так і бачення та ідеї» – написав він у Telegram. – «Не здивуюсь якщо виявитьсяю, що в останньому у нас значно більше спільного, ніж здається».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.