Дефолт, заборона на купівлю валюти та перехід на рублі. Російська економіка продовжує політ у 1990-ті. Що далі
Категорія
Картина дня
Дата

Дефолт, заборона на купівлю валюти та перехід на рублі. Російська економіка продовжує політ у 1990-ті. Що далі

Новини про фінансовий колапс в РФ з'являються майже щодня. Два тижні війни з Україною перетворили Росію із країни з одними з найбільших у світі золотовалютними резервами на практично неплатоспроможну державу, з усіх боків скуту санкціями.

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

У ніч на 9 березня агентство Fitch опублікувало оновлену оцінку платоспроможності Росії. Тепер вона звучить як «неминучий дефолт». Три дні тому агентство Moody's знизило суверенний кредитний рейтинг Росії з B3 до Ca – один рядок до дефолтного рейтингу.

Російський уряд уже попередив кредиторів, що погашатиме валютні борги рублями. Великі проблеми Росія має майже на всіх ділянках фінансового ринку. З останнього — санкції США та ЄС відрізали російський банківський сектор від постачання доларів та євро. До 9 вересня, згідно з рішенням Центробанку РФ, росіяни не зможуть купувати готівкову валюту та знімати з валютних депозитів понад $10 000.

Країна дедалі ближче підходить до фактичного банкрутства. Офіційний дефолт, як заявив старший стратег у сфері суверенного кредитування країн Morgan Stanley Саймон Вейвер, Росія може оголосити вже 15 квітня. Востаннє російський уряд допустив дефолт майже 25 років тому – під час кризи 1998 року.

Крок до банкрутства

Платоспроможність російського уряду підірвана санкціями та рецесією, з якою неминуче зіткнеться країна, зазначив Вейвер із Morgan Stanley. «Ми бачимо дефолт як найімовірніший сценарій», – заявив він у коментарі Bloomberg.

Одна з ознак фінансової катастрофи, що насувається, – вартість російських п'ятирічних CDS зросла в десятки разів – з 340 пунктів 23 лютого до 2080 пунктів 8 березня. Чим вище CDS, тим вище ризик і тим токсичнішим вважається емітент. «Дефолт вже, де-факто, стався», – каже директор департаменту управління активами Concorde Capital Артем Щербина.

4 березня РФ не виплатила купон з єврооблігацій. Згідно з міжнародними правилами, позичальник має 30-денний період на виконання зобов'язань. Враховуються лише робочі дні.

Загальна заборгованість Росії за 15 випусками зовнішніх облігацій, за підрахунками Щербини з Concorde Capital, становить 4,9 трлн рублів, або близько $37,7 млрд (за курсом 130 руб/$).

У відповідь на санкції влада РФ вирішила погашати рублями валютні борги перед США, країнами ЄС та тими країнами, які вводили санкції (так званий перелік «недружніх країн»). Така опція прописана в багатьох проспектах емісії російських бондів: виплати можуть проводитися в рублях за курсом, якщо немає іншої можливості заплатити купон, каже співвласник компанії FinPoint Сергій Будкін.

Така перспектива навряд чи влаштує кредиторів Росії. Одна з причин – невизначеність із курсом рубля, зазначає засновник Kyiv Invest Club Іван Компан. На торгах Московської біржі в середу, 9 березня, курси долара та євро в РФ встановили чергові історичні максимуми: 120 та 128 рублів відповідно. Позабіржові котирування рубля набагато вищі: у період з 5 по 8 березня, коли валютний міжбанк у РФ не працював через офіційні вихідні, російська валюта на тлі новин про енергетичне ембарго з боку США обвалилася до рівня 153 руб/$. Курс у роздрібі ще вищий.

Блокування значної частини золотовалютних резервів, відмова Visa і Mastercard обслуговувати карти, випущені в РФ, санкції проти окремих банків, відключення окремих банків від системи SWIFT, відмова проводити операції по рублю глобальними кліринговими системами Euroclear і Clearstream – усі ці обмеження унеможливлюють будь-які погашення та операції з валютою з боку РФ, каже фінансовий аналітик Іван Угляниця.

Про нові розміщення боргу вже не може йтися, додає він, через санкції Росія виявилася відрізаною від міжнародних ринків капіталу.

Справжня катастрофа

Дефолт РФ, вважає Угляниця, стане радше символічною подією, ніж окремим чинником краху російської економіки.

Більш радикальні наслідки російський фінансовий сектор побачить коли влада дозволить повноцінну роботу фондового ринку. Поки що в РФ проводяться лише валютні торги, фондові біржі закриті від початку війни з Україною.

Відкриття фондових майданчиків покаже реальні масштаби фінансової катастрофи в країні, яка торкнеться мільйонів людей.

«Пенсійні фонди, великі інвестиційні компанії та банки, а також приватні інвестори втратять 50–80% свого капіталу, – каже Щербина із Сoncorde Capital. – Це буде фінансовий шок для всіх верств населення країни та бізнесу». У Росії фізособами відкрито загалом близько 17 млн інвестиційних рахунків, зазначає Компан.

У перший тиждень березня росіяни вивели з банківської системи близько 2,6 трлн рублів, каже топменеджер одного з великих російських банків, який забажав зберегти анонімність. За його інформацією, 8 березня відтік рублів у готівку скоротився до 151,5 млрд на день.

«Структурний дефіцит ліквідності та коррахунок у ЦБ вказують на те, що банки взяли у Центробанку близько 6,3 трлн руб, – зазначає він. – Близько 3,6 трлн руб пішло назад у ЦБ, ймовірно, на купівлю готівкової валюти в нього ж за середнім курсом рівно 100 руб/$».

За його оцінкою, на початку кризи запаси готівкової валюти ЦБ РФ становили щонайменше $70 млрд. За два тижні війни з Україною росіяни вивели до половини цієї суми.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні