Масовий від‘їзд. Чим економіці РФ загрожує закриття McDonald’s, IKEA та іншого західного бізнесу /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Масовий від‘їзд. Чим економіці РФ загрожує закриття McDonald’s, IKEA та іншого західного бізнесу

Getty Images

До війни Росія була хоч і невеликою, але частиною світової економіки. Наразі цей зв'язок розривається: іноземні компанії масово бойкотують роботу в Росії, залишаючи сотні тисяч людей без роботи. Чи стане це початком глибокого безробіття і як вдарить по фінансах РФ

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

У січні 2022 року російські банкіри та Центральний банк доповідали уряду Росії про наслідки санкцій для країни у разі визнання самопроголошених республік у Донецькій та Луганській областях, пише російський портал Frank Media з посиланням на чотири джерела. Відповідно до цієї доповіді:

  • ВВП Росії повинен був упасти більш ніж на 10%;
  • безробіття – збільшитися з 4% до 12%, залишивши без роботи 10 млн осіб із 75 млн працездатних;
  • долар – подорожчати до 150-200 рублів.

Ця доповідь не враховувала, що Росія розв'яже повномасштабну війну у центрі Європи.

Плюс, ніхто не очікував, що іноземні компанії масово залишатимуть чи зупинятимуть роботу на російському ринку, залишаючи сотні тисяч людей без роботи – когось на час, когось назавжди.

Про припинення або обмеження своєї діяльності у Росії заявили IKEA і JYSK, General Motors і BMW, IBM і Microsoft, McDonald's і KFC, а також ще понад 140 компаній. Кількість співробітників лише першої двадцятки зі списку, складеного Forbes, – понад 250 000 людей.

Масовий від‘їзд. Чим економіці РФ загрожує закриття McDonald’s, IKEA та іншого західного бізнесу /Фото 1

Інфографіка: Максим Золоєдов.

Більшість іноземних компаній обіцяють, що продовжать виплачувати зарплату, незважаючи на зупинку роботи. Наприклад, McDonald's платитиме всім своїм 62 000 співробітникам (ґрунтуючись на їхньому середньомісячному доході). Також компанія продовжуватиме виконувати зобов'язання перед орендодавцями. $50 млн на місяць – у стільки компанія оцінила свої витрати на період зупинення діяльності.

Поки незрозуміло, як поведуться компанії, якщо війна затягнеться, а кількість мирних жертв продовжить зростати. Можливо, частина вирішить піти остаточно, повністю закривши свій бізнес. Багато західних компаній, за словами економіста Сергія Гур'єва, вже зараз сприймають війну Росії проти України як напад Німеччини на Польщу у 1939 році.

«Деякі компанії замислилися: чи торгували б ми з гітлерівським режимом у 1939 році? Ні, не торгували б», – каже Гур'єв в інтерв'ю Юлії Латиніній. За його словами, до війни російський ВВП – це 1,7% світового, а зараз він упав до 1%. «Компанії вважають, що краще втратити умовно 1% свого світового продажу, але зберегти репутацію», – каже він.

Під загрозою звільнення не лише працівники понад 140 іноземних компаній, а й працівники місцевих підприємств. Російський бізнес теж закривається через припинення імпорту комплектуючих, а також через зубожіння населення, подорожчання кредитів та падіння рубля. «У Росії немає виробництва, в якому не використовувалися б імпортні деталі», – каже російський експерт з економіки регіонів Наталія Зубаревич в інтерв'ю «Медузі».

«Раптом ми дізнаємося, що не в змозі зробити туалетний папір без імпортної сировини, – каже Гур'єв. – Завод «АвтоВАЗ» вже зупинився, компанія Faberlic припинила виробництво, чий засновник проголосував за визнання ДНР та ЛНР».

У найближчі місяці російські компанії намагатимуться переорієнтуватися на власні матеріали та комплектуючі, але вони можуть виявитися дорожчими і нижчими за якістю за іноземні, каже російський економіст Владислав Іноземцев в інтерв'ю «Новій Газеті». «Якийсь час так можна жити, але до осені трапиться повномасштабна катастрофа – зупинка багатьох бізнесів, різке зростання цін, скорочення споживання», – говорить він.

Центральний Банк Росії прогнозує падіння ВВП Росії у 2022 році на 8%, тоді як до війни очікувало зростання 2,4%. Інфляція становитиме 20% (попередня оцінка – 5,5%). «Ми поки що точно не знаємо, наскільки сильною буде рецесія, – каже Гур'єв. – Російська економіка починає працювати у режимі початку 90-х років».

Але зростання протесту найближчим часом все одно не буде, каже Зубаревич. «Молоді люди розуміють, що вони нічого не можуть зробити, життя ламається на очах, а літні бадьоряться, хорохоряться: ми й не таке бачили, – каже вона. – Прапор їм у руки».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні