Інформаційний екран на одній з вулиць Нью-Йорка, 15 червня 2022 /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Криптозима прийшла й до України. Ринок скорочує видатки та донати і чекає на банкрутства спекулянтів. Хто постраждає найбільше

4 хв читання

Інформаційний екран на одній з вулиць Нью-Йорка, 15 червня 2022 Фото Getty Images

За тиждень Bitcoin втратив 30% вартості і коштує вже $21 000 – утричі менше від своєї максимальної ціни. Учасники ринку кажуть про початок нової «криптозими», що триватиме до двох років. Як на це реагує український крипторинок?

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Восени 2021 року ринок криптовалют встановлював рекорд за рекордом. У листопаді вартість Bitcoin сягнула історичного максимуму – $67 000. Минуло пів року, і найвідоміша криптовалюта коштує утричі менше. Загальна капіталізація ринку впала до $900 млрд. У листопаді вона сягала $3 трлн.

Минулорічний бум криптовалют у світі вплинув і на індустрію в Україні – 2021-го вона показала пʼятикратне зростання, казав у лютому на форумі Diia Summit заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков. «Мені невідомі інші сфери економіки, які зростали б такими темпами», – казав тоді заступник міністра.

Докризові показники індустрії дійсно вражали. За даними Борнякова, Україна входить до топ-5 країн світу за кількістю користувачів криптоактивів. Досвід використання та інвестування віртуальних активів має принаймні 1 млн українців, свідчать розрахунки Chainalysis. Обіг криптовалют в Україні – 1 млрд грн на добу, заявляв раніше радник міністра цифрової трансформації Максим Демʼянюк.

2021 року українські інвестори отримали прибуток від інвестицій у цифрові активи у розмірі майже $2,8 млрд (13-е місце у загальному рейтингу), підрахувала аналітична компанія Chainalysis. Загальний прибуток власників криптовалют у світі становив $162,7 млрд.

Зараз крипторинок в Україні вчиться жити у новій реальності. Хто не зможе пережити «криптозиму»?

Дороге навчання

Обвал Bitcoin та Ethereum до рівнів близько $20 000 та $1000 відповідно змушує українську компанію Peanut.trade, яка розробляє рішення у сфері блокчейн та децентралізованих фінансів (DeFi), вже зараз думати про скорочення видатків, розповідає її СЕО Олександр Момот. Комфортні умови для неї – Ethereum дорожче за $2000. Нижче цієї позначки курс ETH спустився наприкінці травня.

Про радикальну економію не йдеться, каже Момот, але ситуація розгортається не за найкращим сценарієм для криптоінвесторів. «Ми розгядали три варіанти розвитку подій. Те, що відбувається, – середній сценарій, тобто не катастрофа», – розповідає він. «Ведмежий ринок», коли вартість криптовалют радше падатиме, аніж бурхливо зростатиме, триватиме щонайменше рік чи навіть два, вважає Момот. «Зі справжніми труднощами компанії почнуть стикатися через 3–6 місяців», – очікує він.

Втім індустрія мала час на те, щоб підготуватися до ймовірної «криптозими». Великі компанії спеціально збирали резерви в стейблкоїнах, щоб не звільняти людей, не різати зарплати та видатки, як це було у попередні «ведмежі» роки, розповідає фундатор криптопроєкту Allbridge Андрій Великий. «Запас міцності у досвідчених проєктів – від року до двох-трьох», – каже він.

За словами Великого, компанії, які займаються інфраструктурою ринку, навпаки, відчувають зростання попиту на свої послуги, адже під час паніки активність клієнтів криптобірж зростає. Про це каже і засновник першої української криптовалютної біржі KUNA.io Михайло Чобанян.

Він прогнозує, що першими від обвалу постраждають недосвідчені інвестори та трейдери, які заходили у криптовалюти під час буму минулого року. «Для новачків це досвід, дороге навчання, в яке потрібно було інвестувати до того, як заходиш у «крипту», – зазначає Чобанян.

Що відбувається на ринку криптовалют /Getty Images

Що відбувається на ринку криптовалют

(Натисніть "Читати більше", щоб відкрити повний текст)

Активна фаза обвалу на світових крипторинках триває з початку квітня. За даними Coinmarketcap, Bitcoin з того часу подешевшав майже на 55%, до $21 260, Ethereum – на 67%, до $1172.

Крипторинок входить у «найглибшу фазу ведмежого циклу», зазначає у своєму аналітичному звіті Glassnode. Основна причина – посилення інфляції у світі, що змушує ключові центробанки розвинених країн підвищувати ставки. Зокрема, 15 червня ФРС США вперше за 28 років підвищила ставку зразу на 75 базисних пунктів, до 1,5–1,75%. Прогнози керівників ФРС передбачають, що до кінця поточного року ставка становитиме 3,4%, до кінця 2023 року – 3,8%, до кінця 2024 року – 3,4%.

Криптоіндустрія, як і інші фінансові ринки, страждає від цих процесів. Яскравий приклад – падіння на 25% акцій постачальника аналітичного ПЗ MicroStrategy, який інвестував у 129 218 BTC.

Проблеми мають й інші гіганти. Криптобіржа Coinbase через рецесію скорочує 1100 робочих місць, або близько 18% персоналу. 13 червня найбільший американський криптокредитор Celsius Network призупинив виведення коштів, обмін, а також перекази між рахунками. Інша катастрофа – вартість токену LUNA (входив до топ-10 криптовалют за капіталізацією на Сoinmarketcap) за кілька днів обвалилась з понад $80 до $0,01. Зарадити цьому не змогло навіть екстрене рішення засновників проєкту продати з резервного фонду біткоїнів на $3 млрд.

Проблеми NFT і благодійників

Падіння світових крипторинків очистить українську індустрію від спекулятивного капіталу, сподівається радник міністра цифрової трансформації Максим Демʼянюк. «Це природній оздоровчий процес, – говорить він. – На ринку залишаться проєкти, які мають хороші перспективні рішення».

Про кого йдеться? Найменш проблемними будуть компанії із сегмента В2В, вважає Момот із Peanut.trade. Водночас зменшується кількість інвестицій у NFT-проєкти, які фактично є «предметами розкоші». «Все, що було обʼєктом для інвестицій, але не мало практичного значення, буде менш затребуване та дешевшатиме», – прогнозує Великий з Allbridge.

Ще один потенційно постраждалий напрям – благодійність. «Ми вже скоротили військові витрати, оскільки вони були дуже капіталомісткі, – розповідає Момот. – Зберегли лише гуманітарну й адресну допомогу людям». Він прогнозує, що волонтерство криптогалузі рухатиметься саме у цьому напрямі. 

Загалом Україна зібрала понад $135 млн у криптовалюті, порахували в аналітичній компанії Crystal Blockchain. Корекція світого крипторинку поки що не надто позначилась на діяльності найбільшого криптофонду Aid For Ukraine, заснованого Мінцифри. Він вже зібрав понад $60 млн, говорить Борняков. Для прикладу: найбільший благодійний фонд України для військових «Повернись живим» зібрав у криптовалюті $24 млн. «Ми активно витрачаємо кошти, тому не зберігаємо велику кількість криптоактивів, які могли втрачати у своїй ціні, – розповіла комунікаційниця Мінцифри Лілія Тулупенко. Близько половини надходжень до криптофонду Aid For Ukraine, за її словами, зберігається в стейблкоїнах – більш стабільних монетах, курс яких прив’язаний до долара. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд