Розробник Evoltech у партнерстві з брокером ICU розробили функціонал для інвестицій в облігації українського уряду в криптовалюті. Партнери розраховують на попит світової криптоіндустрії, а в Мінцифри оцінюють потенційний обсяг інвестицій у $100 млн. Чи спрацює ідея?
Один із лідерів блокчейн-розробок в Україні у партнерстві з провідним брокером на ринку ОВДП оголосили про випуск криптотокену Ukrainian Crypto Bond. Це перший подібний цифровий актив на українському ринку, він дозволяє інвестувати криптовалюту у військові облігації українського уряду з погашенням у листопаді 2022 року.
Проєкт поєднує інвестиції з державною гарантією повернення коштів, переваги блокчейн-технологій та допомогу державі, йдеться у спільному релізі компаній.
Хто такі ICU та Evoltech
Група ICU Макара Пасенюка та Костянтина Стеценка надає брокерські послуги, послуги з управління активами та приватним акціонерним капіталом, займається венчурними та фінтех-інвестиціями. В останні 10 років група посідає лідерські позиції на ринку ОВДП.
Evoltech – українська IT-компанія, один із лідерів блокчейн-розробок в Україні. В активі проєктів – запуск першого онлайн-криптообмінника в Японії, Neobroker та RoboAdvisor для інвестицій в іноземні цінні папери та криптоактиви для українських інвесторів.
Військові облігації – зручний інструмент та інвестиції у перемогу України, але цей актив не підходить для більшості криптоінвесторів, які зазвичай не бажають розголошувати персональні дані, пояснює засновник Evoltech Валерій Еделєв, 32. Новий продукт зацікавить тих, хто окрім донатів волонтерам у криптовалюті готовий позичати гроші й уряду, вважає Еделєв. Інвестиції у держоблігації також дозволяють хеджувати валютні ризики, зберігаючи при цьому анонімність, властиву крипторинку, додає він.
Валюта інвестицій – електронний долар USDT. З погашенням паперів інвестор поверне свої вкладення в повному обсязі за тим самим курсом, наголошує Еделєв, але купон залишиться брокеру як премія за хеджування валютного ризику. Ризик виплат за облігаціями (у разі якщо держава відмовиться виконувати зобовʼязання перед інвесторами) несе власник токена.
Новий старт
Еделєв ухопився за ідею обʼєднати криптовалюти з цінними паперами після того, як у березні 2022-го президент Володимир Зеленський підписав закон про віртуальні активи. Для нього проєкт із криптоінвестицій в ОВДП – третій старт на фінансовому ринку. Проєкт криптообмінника з кіпріотами та японцями зупинила пандемія, розвиток необрокера для роздрібних інвесторів в Україні – війна.
Попередньо він обговорив концепцію «криптобонду» із регулятором ринку – Нацкомісією з цінних паперів (НКЦПФР). Із ICU, найбільшим торговцем ОВДП в Україні, Еделєв працював ще до війни, допомагаючи з технічною реалізацією доступу українських приватних інвесторів на зовнішні ринки.
«Ми завжди шукаємо, як розширити коло інвесторів», – пояснює свій інтерес заступниця директора ICU Євгенія Грищенко. Два роки тому компанія першою в Україні запустила онлайн-трейдинг державними облігаціями для фізосіб, а з початком війни – торги військовими облігаціями. Тепер дійшли до створення першого «криптобонду».
Посібник користувача
(Натисніть "читати більше", щоб відкрити повний текст)
Для того щоб інвестувати у криптовалютні держоблігації, знадобиться криптогаманець (його можна створити за п’ять хвилин) і реєстрація у кабінеті на спільному сайті Evoltech та ICU.
Всі транзакції проходять анонімно, детальна інформація про токени є в публічному доступі на блокчейні. Емітентом криптовалюти виступає Evoltech. ICU – гарант того, що з погашенням паперів інвестор поверне свої гроші.
Проходити процедури KYC та AML (Know Your Customer та Anti-Money Laundering – принципи вивчення клієнтів та їхнього бізнесу, що застосовуються більшістю європейських та американських банків) при інвестуванні та відкривати рахунок у цінних паперах не потрібно.
В основі розробки – технологія блокчейн та алгоритм смарт-контрактів. Токен випущено у двох блокчейн-мережах з низькими транзакційними витратами – Tron та Binance Smart Chain.
Для реалізації проєкту знадобилося два місяці роботи та $50 000 інвестицій. Інвестор – Еделєв. «Цей проєкт – дуже особиста історія, – резюмує він. – Хочу запустити криптовалюту в Україні. Вона дала мені вхід до інвестиційного світу».
Конкуренції з ключовими гравцями на роздрібному ринку ОВДП не буде, вважає Еделєв, адже monobank, Альфа-Банк та Укргазбанк продають облігації за гривні. Надалі інші гравці можуть спробувати зробити схожу механіку, припускає він, але поки що подібних рішень на ринку немає.
У чому вигода
Поріг входу в інвестицію – від 3 USDT (еквівалент 100 грн). Можна щомісяця інвестувати кілька доларів і до кінця року зібрати одну облігацію, жартує Еделєв. Токен можна легко продати або подарувати, а якщо USDT були куплені за гривні – це повноцінна страховка від девальвації своїх вкладень, наголошує Грищенко.
Проєкт не обіцяє великого заробітку, каже Еделєв. Мета – допомогти бюджету грошима для перемоги та показати, що криптовалюта – це нормально. Коли проєкт запуститься і отримає розголос, вважає Еделєв, міжнародні інвестори змінять своє ставлення до України й охочіше вкладатимуться в українські компанії.
Пілотний запуск обсягом 1 млн грн розкуплять за два-три дні, прогнозує Еделєв. Далі можливі нові випуски на більш суттєві обсяги. Після військових облігацій зʼявляться peace-bonds для тих, хто хоче інвестувати у відновлення українських міст. «Моя глобальна мета – стати провідним емітентом українських криптопаперів, як компанія Tether з криптодолара», – каже Еделєв.
Ухвалення змін до Податкового кодексу про оподаткування віртуальних активів запустить підписаний президентом закон, після чого у партнерів зʼявиться можливість масштабувати проєкт та розраховувати на набагато серйозніші обсяги залучених коштів, вважає Грищенко з ICU.
Засновник першої в Україні криптовалютної біржі KUNA.io Михайло Чобанян не впевнений, що продукт криптооблігацій стане успішним, оскільки його навряд чи розглядатимуть інвестори, зацікавлені у заробітку. «Почитайте, який відсоток дає військова облігація. Ще й у гривні. Ще й за крипту», – каже він. За словами Чобаняна, у криптовалюті можна отримувати приблизно ті самі відсотки, але тільки в доларовому еквіваленті. Тим паче що в умовах поточного обвалу на ринку криптовалют інвестори виходять швидше «у вікно, а не в ОВДП», резюмує він.
Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков каже, що прийдешня криптозима необовʼязково завадить попиту на незвичайний продукт. Світова криптоспільнота вже задонатила криптофонду України під управлінням Мінцифри понад $60 млн. «Криптобонд» може розраховувати ще як мінімум на $100 млн вкладень від українських та міжнародних інвесторів, прогнозує Борняков.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.