Категорія
Інновації
Дата

Ринок криптовалют втратив $2 трлн. Чи варто виводити свої активи з крипти

З моменту свого піку у листопаді 2021 року ринок криптовалют втратив щонайменше $2 трлн. Це має вигляд «криптоапокаліпсиса». Як криза впливає на криптоактиви та яке у них майбутнє

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Чому криптоапокаліпсис скасовується

Криптоактиви будуть жити і розвиватися, тому що цифрові гроші набагато зручніші, ніж фіат. Крім цього, вони ще мають низку переваг.

1. Введення та виведення криптовалюти, швидкість проходу транзакції. Криптовалюти в рази швидше дозволяють проводити операції передачі коштів із гаманця А в гаманець Б.

Залежно від суми банки можуть робити переказ і кілька місяців. Хоча криптовалюта дозволяє це робити за секунду. У будь-якому обсязі.

2. Відсутність залежності банку. Ваш рахунок може бути заблокований будь-якої миті: помилково, через системи захисту та інше. Також банк може «впасти», обмеживши можливість користуватися власними коштами. Криптокарти дозволяють використовувати їх коли і де завгодно, так само оплачуючи всі витрати в терміналі, але без випадкових форс-мажорів.

3. Безпека. Централізовані платформи не можуть ґарантувати збереження та безпеку ваших активів. У цьому разі краще довіряти DEX (децентралізованим) платформам та власним гаманцям. Періодично і до них намагаються підбиратися зловмисники, проте на ринку зʼявляється все більше Cybersec проєктів, які нівелюють хакерів.

Але якщо ви неакуратно розпоряджатиметеся гаманцями, то можете стати жертвою шахраїв. У цьому випадку заощадження вам не повернуть. Це єдина перевага заощадження фіатних грошей у банках.

Криза: звідки вона взялася і що на нас чекає

Курс BTC (як «верховної» криптовалюти) залежить від стану S&P 500. З 1 січня індекс впав вже на 19%, Біткоїн – майже на 37%. Це говорить про те, що криза на ринках почалася ще кілька місяців тому. В Україні не встигали за цим стежити насамперед через війну.

Тут буде законним питання: «Чому криптоактиви знову не вистрілили за годину Х, як це було під час початку пандемії?».

Криптоактиви – це насамперед технологія. Як і будь-яка технологія, крипто має кілька етапів розвитку. Зараз ми можемо спостерігати лише початкове зародження цифрової економіки. І, знову ж таки, як і будь-яка технологія, криптоактиви схильні до впливу подій.

Кривава війна в центрі Європи, загальносвітова політична і незабаром продовольча криза не можуть позитивно впливати на розвиток технології. Для цього потрібен спокійніший час.

Але чи під час пандемії не було кризи? Була. Але вона радше продемонструвала слабкість старих економічних систем і дала можливість світові побачити переваги цифрової економіки. За цим стоять інвестиції великих компаній у крипто та пошук альтернатив для диференціації капіталу.

Криптовалюта у довготривалій перспективі приносить набагато більше, ніж спроби «врятуватися від великих падінь». Тому зараз немає сенсу виводити свої активи із крипто. Цифрові активи набагато сильніші за інших «карають» за непостійність.

Якщо ви «смикаєтеся»: купуєте-продаєте через різні події, то висока ймовірність «програти». Тут важлива стратегія. Як мовиться в мемі: «У мене був чіткий план і я його дотримувався».

Що сталося з LUNA та UST

Крах цих стейблкоїнів став ключовим у появі кризи, часто її називають «кінцем всього». Але це ще один приклад розвитку технології, помилок людей та корисних уроків для майбутнього.

Трохи більше місяця тому, 5 квітня, криптовалюта Terra LUNA досягла рекордних значень: монета наблизилася до вартості $120 за штуку. Проте курс обвалився із $86 до $0.0001111. Інакше кажучи, -100%.

Протягом останніх 6 місяців інвестори скуповували UST переважно задля єдиного: щоб отримати прибуток з платформи криптокредитування Anchor, яка пропонувала прибутковість у 20% будь-кому, хто купить UST та надасть його протоколу.

Досить швидко це порівняли із відомою схемою Понці. Скептики стверджували, що Terra математично не зміг би забезпечити таку високу прибутковість усім своїм інвесторам. Це визнала і сама команда розробників, але назвала це «маркетинговим ходом».

А потім стався крах. Хтось (група людей, фонд) взяв у кредит величезну суму в BTC – 75 000. Після цього ще 1 млрд UST. Вранці 9 травня вони поставили на падіння LUNA та UST і продали свої 75 000 BTC за ринковою ціною. Простіше кажучи: «зашортили». Результатом стало короткочасне падіння курсів обох монет, волатильність та надзвичайна паніка у власників активів.

Це призвело до падіння UST по відношенню до долара. Після цього було масове вилучення коштів. Фінально протокол LUNA потрапив у пастку під назвою «спіраль смерті» – нескінченна емісія активу не дає йому можливості на позитивну динаміку.

Що нам про це каже? Обвал LUNA та UST можна вважати чітким планом, а не випадковою дією. І тут як у випадку правил безпеки на виробництві – всі вони написані кровʼю. На таких історіях пишеться безпека цифрових активів.

Що на нас чекає далі

Інституалізація. Криптоактиви є важливими для будь-якої держави. По-перше, тому що це ще один платіжний метод. По-друге, тому що це можливість активно розвивати економіку 3.0 усередині країни.

З цієї причини у США активно намагаються регулювати та підтримувати розробки цифрових технологій. Робота активно проводиться як інвестиційними фондами, так і державними програмами.

У цьому плані Україна має велике майбутнє. У країні є таланти та цікаві проєкти, які відомі на весь світ.

Держава не одразу зможе впроваджувати елементи цифрової економіки у свої структури. Для цього потрібні роки. Але точно має підтримувати криптопроєкти, оскільки це залучення у країну великих інвестицій і кращих умов. Це саме те, що нам потрібно після перемоги у війні.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні