«Може перетнути позначку 28 грн/$». Долар дорожчає не лише через російську загрозу. Яким може бути курс у січні-лютому /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

 «Може перетнути позначку 28 грн/$». Долар дорожчає не лише через російську загрозу. Яким може бути курс у січні-лютому

2 хв читання

Shutterstock

Вже у перші дні 2022 року Нацбанку довелося розв'язувати проблему дефіциту долара на українському валютному ринку. На святковому тижні з 3 по 6 січня НБУ продав на міжбанку $100 млн. Це стримало, але не зупинило девальвацію гривні. За перші два тижні 2022 року долар в Україні подорожчав на 43 копійки, до 27,73 грн/$ – найвищої позначки із травня 2021-го.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Основна причина зростання курсу – загроза воєнного вторгнення з боку Росії. З моменту появи новин про накопичення російських військ біля кордонів України наприкінці жовтня 2021-го долар подорожчав уже на 1,64 грн, або більш ніж на 6%, хоча до цього курс гривні зміцнювався і досяг півторарічного максимуму – 26,09 грн/$. Востаннє долар коштував дешево в Україні ще до початку пандемії коронавірусу – 26,07 грн/$ 13 березня 2020-го.

У листопаді та грудні попит на долар був близький до ажіотажного: за два місяці НБУ пʼять разів доводилося підтримувати ринок інтервенціями, майже завжди – великими. У листопаді-грудні Нацбанк продав на міжбанку $1,03 млрд – 81% всього обсягу продажу за рік. Для порівняння, під час весняної ескалації та зосередження російських військ на кордоні з Україною НБУ лише раз виходив на валютний ринок, продавши $50 млн.

Негативне новинне тло – основна причина девальвації, каже аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко. «У січні негативні настрої на ринку тільки посилилися через події в Казахстані», – додає вона.

Початок року не приніс розрядки в українсько-російських відносинах. До цього додалися ринкові фактори: підвищені витрати держбюджету наприкінці року, великі погашення гривневих ОВДП, попит на долар з боку нерезидентів – власників держоблігацій та «дочок» іноземних компаній, які виводять дивіденди, перераховує директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін.

«Покупці поспішають придбати валюту, а продавці, навпаки, притримують валютну виручку», – констатує директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Анна Золотько. У січні високий попит на валюту з боку іноземних інвесторів та компаній збережеться. «Курс гривні може ненадовго перетнути позначку 28 грн/$», – вважає Золотько.

Кабін із Ідея Банку прогнозує, що до кінця січня курс залишиться у коридорі 27,5–28 грн/$. Казначей банку «Кредит Дніпро» Юрій Гріненко не виключає зростання долара до 28–28,2 грн/$. Старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович орієнтується на стабілізацію курсу у районі 27,5 грн/$.

Що далі

Вже у лютому гривня матиме змогу відіграти частину позицій, втрачених за листопад – січень. Один із факторів – продаж валюти з боку агровиробників у рамках підготовки до посівної кампанії, каже Золотько. Але є ризик в енергетиці. «Купівля додаткових енергоресурсів може спричинити ситуативні, але глибокі дисбаланси на ринку, – пояснює Золотько. – Проте, ймовірно, їх компенсуватиме НБУ інтервенціями».

Важлива умова курсу – геополітика. Відсутність визначеності із ситуацією на кордоні з РФ продовжить тиснути на гривню, прогнозує Гріненко з банку «Кредит Дніпро».

Якщо ситуація загострюватиметься, зазначає він, ринок може розпочати тестування рівня 28,5 грн/$. Ключовий фактор у таких умовах – готовність НБУ й надалі витрачати резерви на підтримку гривні, додає Кабін із Ідея Банку.

Чи піде курс вище? Досвід попередніх років показує, що український ринок «самокоригується» під час спроб перетнути рівень 28,5 грн/$, каже Охтирко з Concorde Capital. У разі ослаблення загрози вторгнення Росії, вважає вона, курс здатний повернутись до 27 грн/$.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд