Засновник та CEO компанії-виробника охоронних систем Ajax Systems Олександр Конотопський 10 лютого отримав премію «Forbes – підприємець року» та переміг у номінації «Стратегічне мислення». На церемонії нагородження голова українського офісу консалтингової компанії Korn Ferry Роман Бондар поговорив з ним про бар'єри для бізнесу, залучення інвестицій та Ілона Маска
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Випускник КПІ Олександр Конотопський заснував Ajax Systems у 2011 році, а вже через 10 років продавав охоронні системи власної розробки в 130 країнах світу. Сьогодні Ajax Systems – велика хардверна компанія, що збирає на двох заводах у Києві понад 50 видів охоронних систем, спроєктованих у трьох R&D‑центрах.
Швидке зростання забезпечили $11 млн венчурних інвестицій. У рамках останнього раунду на $10 млн від Horizon Capital у 2019 році, компанію оцінили у $75 млн. З того часу, за словами маркетинг-директора Ajax Валентина Гриценка, бізнес зріс у 10 разів. Останню пропозицію про купівлю за $500 млн відкинули усі акціонери (крім Horizon Capital, венчурний фонд SMRK). З такою оцінкою Ajax Systems зайняв третє місце у рейтингу українських стартапів Forbes.
У 2021-му Ajax Systems випустила 18 нових пристроїв, вийшла на 10 ринків і збільшила кількість клієнтів у 2,4 рази — до 1,25 млн. Виторг зріс на 83% (точний розмір виторгу компанія не розкриває). На кінець минулого року в компанії працювало понад 1800 фахівців, у тому числі 350 — у R&D департаменті. Для його розширення відкрили два R&D-офіси у Вінниці та Львові.
Фокус на 2022-й: розширення продуктової лінійки та масштабування у світі. У лютому Ajax запустила продажі в Аргентині, а протягом року планує вихід до інших країн Південної та Північної Америки, де складе конкуренцію лідерам сегменту, американським компаніям JCI та Resideo. Плани у Конотопського амбітні – через п'ять років він хоче, щоб компанія оцінювалася у $20-30 млрд.
Роман Бондар: Для довгострокового зберігання своїх грошей обереш біткоїн чи золото?
Золото. Тому що біткоїн – жорстка спекуляція, а я проти такого. Як людина з реального сектору вважаю, що неправильно ставати супербагатим завдяки глобальному МММ. Не бачу в біткоїні великого застосування у господарській діяльності, крім анархічного перерахування грошей. Хоча це теж важлива функція, але її можна робити за допомогою будь-якої криптовалюти.
Уявімо гіпотетичну ситуацію: акціонери поставили завдання побудувати глобальну штаб-квартиру та перенести або створити нові виробничі операції поза Україною. Що ти обереш: Африку чи Тихоокеанський регіон?
Тихоокеанський регіон. Азіати – дисципліновані, африканці – ні. Я точно знаю, бо працюю і з тими, і з тими.
Які три головні бар'єри стримують розвиток твого бізнесу та які виділяють твої акціонери?
Основний бар'єр – нестача кваліфікованого менеджменту, що вміє масштабувати глобальні компанії. В Україну приходили мультинаціональні компанії, які переносили сюди процеси, але цього замало. Тут мають бути штаб-квартири, співробітники яких вміють приймати рішення та будувати великі історії. В Україні ще не було таких прикладів.
Другий бар'єр — нестача технічних талантів, адже я продаю технології. Якщо ми зробили винахід – у нас є бізнес, немає винаходу – нічого продавати. Насправді наш бізнес – боротьба за людей. Ми будуємо заводи, продаємо залізо, але все це не викопано із землі. Ми продаємо те, що створили люди.
Через п'ять років яку оцінку бізнесу ти хотів би отримати?
$20-30 мільярдів було б ОК.
Амбіційно. Чому віддаси перевагу, якщо потрібно залучити капітал — продати частку стратегу або вийти на IPO?
Якщо ти продав стратегічному інвестору «не все», то отримав гроші як за «не все», а віддав «все»: стратег крутитиме тебе у своїх інтересах. У цьому немає сенсу.
Хорошою альтернативою можна розглядати Private Equity. Ринок приватних грошей досить великий.
Найточнішу, справедливу оцінку можна отримати виключно на топовому публічному ринку: NASDAQ, New York Stock Exchange. Якщо компанія виходить на IPO на досить ранній стадії, вона отримує навантаження, якого раніше не було: юристи, фінансові консультанти, підтримка статусу як публічної компанії. Плюс компанія повністю стає публічною.
Якщо раптово опинишся перед Ілоном Маском, що в нього запитаєш?
Я сказав би йому, що він «красавчик». У мене багато питань. Починаючи від того, як у нього змінюється самовідчуття щодня і чому він не побоявся поставити $300 млн – все, що мав, на абсолютно нереальні ідеї.
Ілон Маск – рольова модель для мене, підприємець нового часу. Він використовує гроші, щоб міняти світ, а не думає про довжину своєї яхти.
Але якби було лише 30 секунд, щоб ти спитав?
Як вам вдалося зібрати команду, за допомогою якої досягли таких результатів?
Яку пораду чи послання можеш дати всій підприємницькій спільноті?
Сьогодні ми знаходимося у нульовій точці. Ми маємо з нуля побудувати країну. Вся спадщина втрачена. Старі заводи не вартують нічого, надра – не завжди потрібні. Ми перебуваємо у моменті, коли або збудуємо, або не збудуємо країну.
Для мене Україні сім років. Вона народилася 2014 року, коли українці вирішили, що хочуть проливати кров за свою країну. Коли багато хто з вас, підприємців, залишився тут і, незважаючи на всі ризики, продовжив вкладати гроші, будувати великі проєкти. Коли зараз нависає загроза на кордоні і багато компаній виводять гроші та людей, ви кажете: «Не вперше, впораємось і з цим». Ви шалено сміливі люди. Ви формуєте мене. Дуже дякую за це. Сил вам і удачі.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.