Cправжній державний діяч. Чи втратить Україна підтримку Лондона через відставку Бориса Джонсона з посади премʼєра. Колонка The Telegraph /прес-центр Президента України
Категорія
Світ
Дата

Cправжній державний діяч. Чи втратить Україна підтримку Лондона через відставку Бориса Джонсона з посади премʼєра. Колонка The Telegraph

прес-центр Президента України

Даунінг-стріт прокотилася лавина гучних відставок: соратники повстали проти Бориса Джонсона і він офіційно подав у відставку. Як відставка Джонсона вплине на ставлення Великої Британії до російської агресії та України? Forbes вибрав головне з колонки редактора The Telegraph Кона Кафліна.

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Криза на Даунінг-стріт вибухнула два дні тому, коли у відставку подали ключові постаті уряду Джонсона – міністри фінансів та охорони здоров'я. За ними були нові звільнення. Усього склали повноваження понад 40 членів уряду. Одні міністри продовжують підтримувати Джонсона, інші закликають його піти, а у разі відмови знову поставити питання про вотум недовіри прем'єру.

Відставка може не тільки стати кінцем політичної кар'єри Джонсона, а й завдати серйозної шкоди авторитету Великої Британії на міжнародній арені. І це у ситуації, коли країна не може собі цього дозволити. Можна по-різному ставитися до скандалів навколо Джонсона – його участі у вечірках під час жорсткого локдауну, звинувачень у брехні та зловживанні владою. Проте у ключовому питанні міжнародної повістки – війни в Україні – прем'єр продемонстрував повне розуміння та ясність цілей.

Якби не скандали, Джонсона можна було б назвати державним діячем із великої літери. На нещодавніх самітах G7 та НАТО він відіграв важливу роль у тому, щоб світові лідери виступили на підтримку України єдиним фронтом. Велика Британія пообіцяла поставити Києву життєво важливі озброєння та закликала союзників зробити те саме. Прибуття першої партії мобільних високоточних систем залпового вогню M142 Himars змінює ситуацію на полі бою. Українці вважають, що сучасна зброя такого класу допоможе їм переламати хід війни на свою користь.

Президент України Зеленський неодноразово висловлював вдячність Джонсону і вважає, що британський прем'єр «увійде в історію» за підтримку України в скрутну хвилину. Крім того, авторитет Джонсона на міжнародній арені зміцнився на тлі непереконливої поведінки деяких ключових союзників.

Після закликів «не принижувати» Росію президентові Франції Еммануелю Макрону навряд чи вдасться відновити репутацію. Канцлер Німеччини Олаф Шольц ще не повністю змирився з думкою, що Москва несе повну відповідальність за агресію. На відміну від них Джонсон відразу показав, що готовий брати на себе відповідальність.

На початку війни, коли Німеччина продемонструвала нерозуміння серйозності кризи в Україні та закрила свій повітряний простір транспортним літакам з військовою допомогою, Джонсон став в авангарді підтримки України. Тисячі ручних протитанкових комплексів NLAW, які їй поставила Велика Британія, відіграли важливу роль в обороні Києва. Вони допомогли зірвати плани Москви щодо усунення українського лідера та встановлення проросійського маріонеткового режиму.

У питанні допомоги Україні Джонсон заручився повною підтримкою британського уряду та ключових міністрів – міністра оборони Бена Уоллеса та глави британського МЗС Ліз Трасс. Тому є надія, що навіть без Джонсона Британія продовжить підтримувати Київ. Але той, хто прийде на зміну Джонсону в разі його відставки, можливо, не матиме такої самої, як у Джонсона, готовності ризикувати і твердо відстоювати інтереси Києва.

Немає сумнівів, що будь-який лідер британських консерваторів впорається з роботою щодо підтримки України краще, ніж кандидати від опозиції, які претендують на посаду прем'єра. Лідер лейбористів Кір Стармер відчайдушно намагається довести відданість НАТО. Але цього не можна сказати про інших впливових лейбористів. Багато хто з них, наприклад Даян Ебботт і Джон Макдоннелл, стверджують, що своєю політикою розширення на схід саме НАТО, а не Росія, спровокувало український конфлікт.

Ебботт і Макдоннелл навіть поставили підписи під листом ліворадикалів «Зупинити війну», в якому критикували позицію НАТО. Тільки втручання Стармера змусило обох відкликати підписи. Є й інші опозиційні сили, які утримуються від критики режиму Путіна. Однією з них є Шотландська національна партія (SNP), яка у разі приходу до влади лейбористів може підтримати майбутню адміністрацію. Колишній лідер SNP, завершивши політичну кар'єру, навіть працював кореспондентом кремлівського каналу Russia Today та звільнився лише після вторгнення в Україну. Деякі члени SNP скаржаться, що Велика Британія надає Києву надто велику допомогу. На їхньому тлі Джонсон, принаймні щодо підтримки України, виявив себе як справжній державний діяч.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні