Нацбанк доплачує 15 банкам, хоча вони мали сильно постраждати під час війни. /пресслужба НБУ
Категорія
Гроші
Дата

Нацбанк доплачує 15 банкам, хоча вони мали сильно постраждати під час війни. Що відбувається

Нацбанк доплачує 15 банкам, хоча вони мали сильно постраждати під час війни. Фото пресслужба НБУ

Підвищення облікової ставки НБУ стало серйозною проблемою для банків, які мали непогашені кредити рефінансування Нацбанку. Але півтора десятка з них мали «страховку» – процентні свопи, які Нацбанк продавав під час пандемії COVID-19. Як це дозволяє банкам заробляти на боргах перед НБУ

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 всього чотири дні. Оформлюйте зараз за цим посиланням

На початку серпня, розповідаючи про причини банкрутства Банку Січ, Forbes назвав банки, які, ймовірно, знаходяться в зоні ризику через значні обсяги рефінансування НБУ. Його вартість після підвищення облікової ставки подорожчала у 2,5 рази. Це створило додаткове суттєве навантаження на баланси фінустанов, які мають непогашені кредити рефінансування.

Таких банків на ринку 35. Але 15 з них не постраждали від радикального здорожчання запозичень у Нацбанку й навіть більше – продовжують заробляти, оскільки отримують від НБУ відшкодування процентних збитків.

У нагоді став механізм процентного свопу, який діяв під час коронакризи. У 2020–2021 роках на цьому заробляв Нацбанк. Зараз же своп допомагає банкам уникнути серйозних проблем через радикальне здорожчання ресурсів.

Як це працює і хто ці банки?

Страховка від зростання облікової ставки

«Підвищення облікової ставки нас не зачепило», – розповідає голова правління невеликого МетаБанку Сергій Нужний, 47. Чому? Банк має кілька своп-контрактів з НБУ про хеджування процентного ризику за довгостроковим рефінансуванням, отриманим у 2021 році. Ці угоди працюють як страховка – у разі перевищення ринкових ставок над ставкою своп-контрактів банк отримує від НБУ «компенсацію».

Враховуючи середню ставку за своп-контрактами в 7,6% річних та поточне значення ринкового індексу UONIA у 23%, МетаБанк отримує від НБУ відшкодування 15,4% річних. Реальна вартість рефінансування для банку замість 25% становить лише 9,6% річних.

Рефінанс банк залучав під заставу держоблігацій, які продовжують приносити йому дохід у 12,2%. Таким чином модель «рефінанс за ОВДП» дає банку 2,6% річних маржі.

МетаБанк буде отримувати від НБУ близько 15 млн грн компенсації за квартал, зазначає Нужний. За 2021 рік, коли ринкові ставки були вищими за облікову, фінустанова заплатила регулятору близько 1,2 млн грн. Страховка від ризиків майбутнього повністю спрацювала.

Своп-контракти з НБУ, за даними звітності на 1 липня, мають 15 з 35 банків-позичальників за рефінансуванням. Загальна сума контрактів – 16 млрд грн. Найбільший обсяг контрактів у 8,7 млрд грн – в державного Укрексімбанку. Далі в порядку спадання йдуть: «Південний», Банк Кредит Дніпро, Таскомбанк, Банк ¾, Альфа-банк, ПУМБ, Міжнародний інвестиційний банк, МетаБанк, Банк Восток, Скай Банк, Укрбудінвестбанк, Банк інвестицій та заощаджень, Банк Авангард, «Глобус».

Допомога НБУ під час пандемії COVID-19

Своп-контракти зʼявилися у травні 2020 року. Інструмент задумувався як стимул довгострокового кредитування. Тоді ж НБУ запровадив рефінансування банків терміном до п’яти років та знизив облікову ставку до 8% річних. Україна була у тренді – реагуючи на наслідки пандемії COVID-19, розвинуті країни «заливали» свої економіки дешевими грошима, щоб стимулювати постраждалий від карантинних обмежень бізнес.

Втім запуск кредитування – лише обгортка, розповідає колишній топменеджер НБУ, який просив не згадувати його у статті. Насправді свопи та «довге» рефінансування вигадали, щоб стимулювати банки купувати ОВДП, каже співрозмовник.

Задум спрацював – за 2020 рік банкіри збільшили обсяги вкладень в ОВДП на рекордні 180 млрд грн, за 2021-й – ще на 29 млрд грн. Понад 40% було профінансовано кредитами рефінансування НБУ, обсяги якого за ці два роки зросли на 85 млрд грн, а кількість банків-позичальників НБУ – з одного до 38 з 68 працюючих зараз на ринку.

Перші контракти у серпні–жовтні 2020-ого НБУ продав зі ставкою 6,5% річних. У той час індекс UONIA був нижче за цю ставку, і компенсацію платили банки, а не НБУ.

Оскільки ставка рефінансування є плаваючою та змінюється залежно від облікової, наявність страховки від підвищення ставок підштовхувала обережних банкірів брати в НБУ «довгі» кредити.

Шалений бізнес на ОВДП

Дохідність депозитних сертифікатів НБУ у 2020–2021 роках складала лише 6–7% річних, тому банки переважно вкладали вільні кошти в короткострокові ОВДП, розповідає Нужний. Коли з’явилися своп-контракти, купівля довгострокових ОВДП за рахунок кредитів рефінансування стала привабливим бізнесом. МетаБанк купив облігації, уклав своп-контракт та залучив рефінансування під заставу ОВДП. 

З липня 2020 до вересня 2021 року НБУ провів 23 своп-аукціони, однак фактичний попит був у два рази вищим. «Була шалена конкуренція», – згадує Нужний із МетаБанку. Банки почали активно купувати ОВДП та отримувати рефінансування від НБУ. 

Чому цим скористалися не усі? У той час ніхто ще не очікував повномасштабного вторгнення РФ та різкого підвищення облікової ставки, пояснює Нужний. До того ж, у випадку падіння ставок своп перетворюється для банків на проблему через значні платежі на користь НБУ. Тому МетаБанк планував у такому випадку скористатися опцією дострокової відмови від своп-контракту.

НБУ не укладає своп-контракти з вересня 2021-го. Поточні угоди будуть чинними протягом 2023–2026 років, йдеться у письмовому коментарі пресслужби Нацбанку. Чи буде регулятор відновлювати цей механізм, враховуючи складну ситуацію в економіці? Наразі ні. Нових «подарунків» банкірам регулятор не планує, свідчить коментар пресслужби.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні