Банкомат у Кракові, Польща /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Останній вояж «карткових туристів». Нацбанк продав рекордні $1,5 млрд за тиждень на міжбанку. Що відбулося?

Банкомат у Кракові, Польща Фото Getty Images

Минулого тижня НБУ продав на міжбанку майже $1,5 млрд з резервів – рекордна сума не лише з початку війни, а й з 2018 року, коли Нацбанк почав публікувати тижневу статистику за інтервенціями. Причиною такого сплеску могла стати активність «карткових туристів» у останні дні перед тим як регулятор закрив можливості для спекуляцій зі зняттям готівкової валюти з українських карток у банкоматах за кородоном, припускають банкіри. Чому особливе місце у цій історій може займати ПриватБанк?

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

З 23 по 27 травня НБУ продав на міжбанківському валютному ринку вдвічі більше валюти, ніж попереднього тижня. До цього максимальним показником з початку війни були $546,7 млн та €201,9 млн з 17 по 22 квітня. Попереднім рекордом за останні чотири роки – $1,088 млрд, які Нацбанк був вимушений продати між 16 та 20 березня 2020 року, щоб загасити паніку, повʼязану з першими днями пандемії коронавірусу в Україні.

Що трапилось зараз? Банкіри розповідають про різкий, але нетривалий сплеск попиту на валюту через «звільнення» карткового курсу долару.

Основні інтервенції НБУ майже на $900 млн припали на понеділок та вівторок, розповідає директор департаменту аналітичних досліджень «Райффайзен Банку» Олександр Печерицин. Це співпало у часі з першими днями дії нових регуляцій на валютному ринку, включно з правилами встановлення курсів конвертації банками за картковими операціями за кордоном. Банки підвищували курси поступово, що могло підштовхнути «карткових туристів» поспішати зі спекуляціями, поки у цьому ще був економічний сенс, пояснює він.

Це принаймні частково може пояснювати підвищений попит банків на валюту, який Нацбанку довелося задовольняти за рахунок резервів. Пресслужба НБУ не стала коментувати причини таких суттєвих інтервенцій, посилаючись на «режим тиші» напередодні оголошення чергового рішення про облікову ставку. Як розповідав у інтерв’ю топменеджер НБУ Юрій Гелетій, щодня українські банки перераховували міжнародним платіжним системам близько $100 млн. Ці кошти – компенсація за операції, які власники гривневих платіжних карт проводять за кордоном.

Останній вояж «карткових туристів». Нацбанк продав рекордні $1,5 млрд за тиждень на міжбанку. Що відбулося? /Фото 1

Інфографіка: Максим Золоєдов

Найбільший обсяг таких розрахунків проходить через «ПриватБанк», який обслуговує понад половину активних карток українців. У конкуруючому monobank, за словами співзасновника Олега Гороховського, обсяг зняття готівки з карток 20 травня виріс вдвічі – до 486 млн грн, а обсяг p2p-переказів з карток mono на «ПриватБанк» – до 1 млрд грн. Внутрішнє обмеження mono на зняття готівки з карток за кордоном – 10 000 грн, в «ПриватБанку» – 30 000 грн. Ймовірно, власники карток шукали шлях швидко зняти якомога більшу суму за прийнятним курсом.

За розрахунками Гороховського, минулого тижня тільки через «Приват» щодня могло проходити близько 2 млрд грн закордонних операцій. Пресслужба «ПриватБанку» не стала коментувати суму купівлі валюти цими днями.

Ситуація вже стабілізувалась, запевняють банкіри. «Це короткостроковий попит, і нестандартний обсяг інтервенцій вже цього тижня скоротиться до звичних $350-650 млн на тиждень», – вважає Антон Курінний з казначейства «ОТП Банку».

Голова департаменту макродосліджень групи ICU Віталій Ваврищук також не вважає поточний тренд довготривалим. Адекватна сума інтервенцій – біля $2 млрд на місяць, говорить він. «Ця сума може поступово рости через більш швидке відновлення імпорту, але не такими темпами, як минулого тижня», – зазначає Ваврищук.

Чому виник ажіотаж навколо курсу

(Натисніть "Читати більше, щоб відкрити повний текст")

21 травня НБУ оголосив про скасування вимог для банків про встановлення курсів готівкового долара та котирувань для конвертації по картках у межах "офіційний курс плюс 10%" та скоротив ліміт зняття готівки з українських карток за кордоном вдвічі – до еквіваленту 50 000 грн на місяць.

Обмеження на встановлення курсу створювало можливості для так званого «валютного туризму», коли власники гривневих карт знімали за кордоном максимально можливі суми готівкової валюти, фактично купуючи долари за офіційним курсом. Суми таких операцій сягали $15 млн, казав у інтервʼю Forbes заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Рішення НБУ «звільнити» банківське курсоутворення було направлене проти подібних схем.

Офіційний курс Нацбанку з 24 лютого залишається зафіксованим на рівні 29,25 грн/$.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні