Наступний етап війни – «зимова кампанія» Путіна проти «літньої кампанії» України та НАТО. Нестачею енергоносіїв у холодну пору Росія намагатиметься змусити союзників відмовитися від підтримки Києва. Україна та союзники сподіваються домогтися перелому до зими, пише трикратний лауреат Пулітцерівської премії Томас Фрідман для The New York Times. Forbes вибрав головне з його колонки.
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Деякі пояснюють повільне просування російських військ на сході України так: «Усі безтямні росіяни вже загинули, залишилися кмітливі». Так чи інакше, конфлікт перетворився на війну на виснаження. Росія намагається не вплутуватись у бої на коротких дистанціях: вона руйнує міста на сході України артилерією і лише потім рухається вперед.
Можна подумати, що найгірше у цьому конфлікті вже позаду. Це помилка. Війна в Україні незабаром вступить у нову фазу – війну на виснаження союзників України. Конфлікт уже призвів до різкого стрибка європейських цін на газ, бензин і продовольство. Якщо військові дії затягнуться до зими, багатьом у Євросоюзі, схоже, доведеться обирати між оплатою рахунків за опалення та їжею.
Нову фазу війни можна назвати так: «зимова кампанія» Путіна проти «літньої кампанії» НАТО.
Генерал мороз
Путін готовий продовжувати агресію. Він сподівається, що стрімке зростання цін на енергоносії та продовольство в Європі внесе розкол у лави союзників по НАТО. Схоже, його ставка така: якщо середня температура в Європі взимку опуститься нижче за норму, світові поставки нафти і газу впадуть нижче за середні значення, ціни злетять ще сильніше, почнуться масові відключення електрики, то велика ймовірність того, що європейські країни – члени НАТО почнуть тиснути на Зеленського, аби той уклав угоду з Росією на будь-яких умовах.
Путін, напевно, каже командувачам своїх виснажених військ: «Просто протримайтеся до зими. Зима – наш союзник». Не така вже й бездумна стратегія. «Білий дім побоюється, що новий раунд європейських санкцій, спрямований на обмеження постачання російської нафти, може призвести до різкого стрибка цін на енергоносії. Це ще більше вдарить по споживачах. В економіці США й інших країн розпочнеться спад. Погіршиться і без того гостра світова продовольча криза», – пише Джим Танкерслі у статті для The Time.
НАТО, США й Україна теж, напевно, вважають: «Зима – наш супротивник. Але натомість літо і осінь можуть стати нашими союзниками, якщо зможемо завдати серйозної шкоди виснаженій армії Путіна і змусимо його як мінімум до припинення вогню».
І це також гарна стратегія. Путін досяг якихось успіхів на сході України. Але їхня ціна виявилася занадто високою. Кількість убитих російських солдатів приголомшує, поранених ще більше. Тисячі російських танків та артилерійських систем перетворилися на металобрухт.
Високопоставлені американські чиновники розповідають мені, що в Росії не вистачає живої сили, щоб прорватися зі східних регіонів до Одеси, позбавити Україну виходу до моря і цим задушити її економіку. Путін відчайдушно потребує бійців і проводить «приховану мобілізацію». У бій ідуть етнічні меншини із зубожілих російських регіонів, сепаратисти зі сходу України, найманці.
Оголосити загальну мобілізацію в Росії означало б, що те, що відбувається в Україні, – не «спеціальна військова операція», а щось більше. Що це війна, яка, до того ж, іде набагато гірше, ніж Путін стверджує росіянам.
Встигнути до холодів
НАТО явно сподівається, що влітку та восени передані Україні реактивні системи залпового вогню M142 (HIMARS) завдадуть величезної шкоди російським військам. У цьому випадку просування Путіна не тільки зупиниться: його війська можуть відкотитися назад. Тоді російський президент погодиться на припинення вогню, обмін полоненими, гуманітарні коридори й експорт українського продовольства. А союзникам не доведеться примушувати Україну до угоди з агресором.
Поки що немає жодних ознак того, що Путін готовий сідати за стіл переговорів. Отже, попереду найнебезпечніша стадія війни: зіткнення «зимової» стратегії Путіна та «літньої» стратегії НАТО. Недивно, що віцепрем'єрка України Ірина Верещук закликала жителів окупованих територій півдня України евакуюватись усіма доступними способами. «Будуть запеклі бої», – попередила вона.
Незрозуміло, що зробить Путін, якщо його війська знову загрузнуть чи відкотяться назад. Можливо, він стане більш зговірливим, проте може й оголосити в Росії загальну мобілізацію, щоб отримати більше живої сили для продовження війни.
Є впевненість лише в одному: війна в Україні не закінчиться доти, доки Путін перебуває при владі. Війна в Україні завжди була війною Путіна: він особисто її задумував, планував і виправдовував. Без України Путін не бачить Росію великою державою. Путіна можна примусити до припинення вогню, але доки він при владі, будь-яке перемир'я буде тимчасовим.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.