2021 виявився проблемним для китайського технологічного сектору. Різко скоротилася кількість інвестицій у місцеві стартапи та капіталізація найбільших сервісних компаній. У Пекіні не панікують, пише WSJ, The Information та інші ЗМІ. Тепер КНР фокусується на фундаментальних розробках на зразок напівпровідників, біотехнологій та створення «заліза». Що це означає для світу навколо
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Китайські техно-компанії обернули погляди на батьківщину. За 2021 капіталізація бізнесів китайського походження, акції яких розміщені на біржах США, впала на 42%. При цьому ті, хто проводив IPO у Китаї, подорожчали на 20%, пише The Wall Street Journal.
Це не єдиний сигнал до відгородження інноваційної економіки КНР від світу – у 2021 році венчурні фонди з прицілом на інвестиції в Китай зібрали $4,2 млрд, або на 65% менше, підрахувала аналітична платформа Pitchbook. Стартапи отримають менше іноземного капіталу на масштабування та оренду. Самі китайські регулятори теж послідовно ускладнюють життя для сервісних компаній: вводять обмеження щодо розміщення цінних паперів, вимагають стежити за споживанням контенту користувачами.
Що думають у Пекіні? Там вигадали новий план для IT-сектору, пише The Information. Раніше Китай змагався у створенні великого сервісного бізнесу – мова про маркетплейси, сервіси доставки та замовлення поїздок, освітні та контентні платформи. У разі санкційної боротьби зі США на перший план вийшли компанії з упором на R&D. Це, наприклад, виробник телеком-обладнання Huawei, розробник камер відеоспостереження Hikvision, виробник батарей CATL та дрон-компанія DJI.
Ті, хто не мав цієї експертизи, — стрімко в неї інвестують і здійснюють перехід від soft tech до hard tech. Наприклад, найбільша у світі ігрова компанія Tencent у 2020 році витратила $6,15 млрд на дослідження та розробки, а у грудні 2021 року оголосила, що знизить свою частку в маркетплейсі JD.com. Компанія Alibaba акцентує все більше уваги на технологіях роботи з базами даних, щоб у майбутньому потягатися зі світовим лідером Oracle. «Тренд і далі продовжиться у 2022», — пише Кендра Шейфер з дослідницької компанії Trivium China.
Зацементувати наміри має новий пʼятирічний план, опублікований у березні 2021 року, – згідно з ним витрати на R&D будуть підвищувати не менш ніж на 7% щорічно. Так активно не планують накачувати грошима навіть армію. «Напівпровідники, складне виробництво, enterprise-додатки й усе із застосуванням даних, — це бажані області», — розповідав WSJ партнер фонду Qiming Venture Partners Гері Рішель. У його компанії активів на $6 млрд у Китаї та Гонконгу. Один із найвідоміших світових фондів – Sequoia – розповів, що останніми роками його китайська дочка витрачає 80% на hard-tech проєкти.
Навіть з урахуванням таких зусиль, наздогнати та перегнати Захід все одно непросто. «Китай стає лабораторією регулювання, де непідконтрольна нікому влада розкидається найбільшими компаніями, щоб отримати контроль над критичною інфраструктурою XXI століття», – пише The Economist. Через все це, китайські стартапи в середньому коштують на 26% дешевше за співставні американські компанії, продовжує видання.
Досвід поки що теж вирішує більше грошей, пише WSJ, — нещодавно видання розповіло, як дві компанії з виробництва мікрочипів, Wuhan Hongxin і Quanxin Integrated Circuit Manufacturing, спалили близько $2,3 млрд і закрилися, не показавши комерційних продуктів. Поки що світовій гегемонії тайванської TSMC та корейського Samsung не загрожують китайські новачки. Китай може забезпечити себе чипами приблизно на 17%.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.