Категорія
Картина дня
Дата

Чи наважиться Путін ударити ядерною зброєю? Якщо так, то де і як? Чим відповість Захід? Аналіз The Atlantic Council

З початку вторгнення 24 лютого путінська армія зазнала в Україні кілька принизливих поразок. У країну надходить дедалі більше західної зброї, тому ризик військової ескалації є реальним.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

The Atlantic Council попросив своїх провідних експертів оцінити ймовірність сценарію, який турбує багатьох: ядерний удар Кремля під час війни з Україною.

Наскільки ймовірно, що Путін використає ядерну зброю у війні з Україною?

Кір Лібер, старший науковий співробітник Центру стратегії та безпеки Скоукрофта, та Деріл Прес, доцент кафедри державного управління у Дартмутському коледжі:

Якщо у війні з Україною Путін зазнає нищівної поразки, то, можливо, застосує ядерну зброю. Якщо він вважає, що існування його режиму під загрозою, то спробує змінити становище, навіть якщо для цього доведеться вдатися до ризикованої ескалації. Ядерна зброя – його останній аргумент.

Уолтер Слокомб, член ради директорів The Atlantic Council, колишній заступник міністра оборони США з політичних питань:

Путін розраховує погрозами змусити НАТО залишити Україну на самоті. Якщо він вважає, що його армії загрожує поразка або глухий кут, а різка ескалація підвищить шанси на успіх, то існує не нульова (можливо, 1% або 2%) ймовірність, що він здійснить свої загрози. Навіть такий невеликий ризик дуже небезпечний. Путін має усвідомлювати, що розпочне ядерну війну. Тому найкращий варіант – стримування: НАТО має чітко заявити, що на ядерний удар Росія отримає відповідь. Потенційно – із застосуванням ядерної зброї.

Олександр Вершбоу, науковий співробітник Центру Скоукрофта та Євразійського центру, заступник генерального секретаря НАТО з 2012 по 2016 рік:

Імовірність ядерного удару дуже низька. Не нульова, але менше 5%. Путін брязкає ядерним арсеналом перед Сполученими Штатами та їхніми союзниками, щоб ті не поширювали своєї участі у війні та не відправляли Україні передову зброю, яка дала б українським військовим вирішальну перевагу. Якщо російські війська зазнають принизливої поразки у битві за Донбас, то на Путіна можуть натиснути прихильники радикалізму. Вони вимагатимуть, щоб той здійснив загрозу застосування ядерної зброї.

Але Путін навряд чи це зробить. Росія отримає жорстку відповідь США та союзників, але не досягне великої військової переваги. Навіть у разі великої воєнної невдачі Путін, швидше за все, не піде на ризик неконтрольованої ескалації. Він не порушить ядерного табу першим. Скоріше Кремль посилить атаки на українське громадянське населення та інфраструктуру, а також на лінію постачання озброєнь.

Ян Лодал, почесний науковий співробітник Центру Скоукрофта, президент The Atlantic Council з 2005 по 2006 рік:

Імовірність ядерного удару дуже низька. Концепція ядерної стримування працює. Вона допомогла запобігти застосуванню ядерної зброї під час військових криз минулих років (наприклад, на Кубі, на Корейському півострові й у В'єтнамі).

Якщо Путін застосує ядерну зброю, то як і де він це зробить?

Кір Лібер та Деріл Прес:

Мета ядерної ескалації – донести думку, що Росія не зазнає нищівної поразки і що США та їхні союзники мають відступити. Якщо мета – примус, Путін спробує викликати страх, а не лють. Отже, ядерна зброя буде застосована в Україні, а не на території країн НАТО. Її буде використано проти військових.

Росія прагнутиме отримати від застосування ядерної зброї хоч якусь військову перевагу, але це для неї не головне. Тому вона, швидше за все, здійснить повітряний підрив пів дюжини малопотужних ядерних боєприпасів (щоб звести до мінімуму радіоактивні опади) проти добре укріплених українських позицій.

Уолтер Слокомб:

Мета такого удару – не військова перевага, а скоріше залякування. Путін може почати з демонстративного переміщення ядерних зарядів, наприклад, до Калінінградської області. Він може віддати наказ про «демонстрацію» – ядерний вибух на російському полігоні. У разі реального нападу Росія може завдати удару по об'єкту, пов'язаному з постачанням західної зброї, в Україні чи Польщі.

Олександр Вершбоу:

Хоча ймовірність застосування ядерної зброї низька, Путін може зважитися на це, щоб уникнути поразки. У цьому випадку він завдасть демонстративного удару тактичним ядерним зарядом малої потужності. Метою буде український військовий об'єкт, щоб звести до мінімуму жертви серед цивільного населення і не допустити дій у відповідь США і НАТО.

Путін, можливо, сподівається, що, порушивши ядерну межу, він настільки вразить Україну та її західних союзників і настільки налякає західну громадськість, що ті швидше відступлять, ніж підуть на ескалацію.

Ян Лодал:

Можливий сценарій: спочатку Путін влаштовує провокацію, потім завдає удару по важливій цілі, наприклад по Києву. Мета – змусити Україну погодитись на «мир за будь-яку ціну». Путін намагатиметься уникнути потенційного поширення радіоактивних опадів на будь-яку з країн НАТО.

Якщо Путін застосує ядерну зброю, як відповідь дадуть Сполучені Штати та їхні союзники?

Кір Лібер та Деріл Прес:

Якщо Путін завдасть ядерного удару, то у Сполучених Штатів та їхніх союзників залишаться варіанти один одного гірший. Відповісти звичайною або ядерною зброєю – божевілля. Це загрожує масованим ударом відплати та, можливо, кінцем цивілізації. Вплутуватися в ескалацію напряму безглуздо: на коні у Путіна набагато більше, ніж у Заходу: виживання його режиму і, можливо, його життя. Посилення санкцій лише посилить загрозу путінському режиму і спонукає його до нової ядерної ескалації.

Єдиною мудрою відповіддю на застосування Путіним ядерної зброї в Україні були б переговори про якесь врегулювання, внаслідок яких усі сторони могли б оголосити про уявні перемоги. Якщо обрано саме такий шлях, то зараз набагато розумніше пом'якшити американську риторику про зміну путінського режиму або рішучу перемогу. Натомість треба знайти рішення, поки ядерну зброю ще не застосовано.

Волтер Слокомб:

Якщо припустити, що Сполучені Штати, НАТО та Україна зможуть домовитися про будь-які спільні дії, то є кілька можливостей. Якщо російський удар завдав незначної шкоди, то НАТО може спочатку спробувати висунути ультиматум, щоб досягти врегулювання на умовах Альянсу та України. Але якщо Путін переконав себе, що він не має іншого виходу, крім як завдати удару, він навряд чи погодиться на пропозиції союзників про врегулювання.

Неядерна відповідь (наприклад, удари по військових базах та інфраструктурі на російській території звичайною зброєю), ймовірно, не стане вирішальною і багатьом здасться неадекватною. До того ж вона несе ризик ескалації.

Залишається варіант, для якого сили НАТО цілком достатні: удар, пропорційний за масштабом і характером російському. Дехто стверджуватиме, що захист України не вартий ядерної ескалації. Ризики ядерного контрудара зрозумілі, але є серйозні наслідки відмови від нього. Відсутність ядерної відповіді серйозно послабить довіру і друзів, і противників США до стратегії ядерного стримування через ядерну відплату. Це, своєю чергою, підвищить імовірність великої війни. Краще б нам ніколи не зіткнутися з таким вибором.

Олександр Вершбоу:

Якщо Путін вирішить застосувати ядерну зброю, США та їхні союзники повинні будуть відреагувати швидко та рішуче. Путін має заплатити високу ціну за перетин ядерної межі. Першою вивіреною відповіддю, що передбачає зниження ризику ескалації, може стати потужний удар звичайними озброєннями по російським військовим об'єктам, задіяним у війні проти України (наприклад, Чорноморському флоту).

Однак у своїх заявах Сполучені Штати та їхні союзники мають на увазі, що дадуть відповідь на ядерний удар пропорційно, а не тільки звичайною зброєю. Така двоїстість масштабу та характеру дій у відповідь – ефективний інструмент стримування Путіна від застосування ядерної зброї. Союзникам слід уже зараз провести консультації щодо варіантів відповіді, щоб не виявитися паралізованими нерішучістю, коли настане вирішальний момент.

Ян Лодал:

Сполучені Штати та їхні союзники мають розгорнути звичайні озброєння, які дозволять швидко розгромити путінську армію в Україні, і дати зрозуміти, що ядерний удар не завдав Росії нічого, окрім поразки. Перевівши військову підтримку на більш високий рівень, західні партнери України мають розгорнути військово-морські сили у Чорному морі та знищити всі російські кораблі, а також міст у Крим (це завдання на місяць). Вони мають забезпечити Україні перевагу в повітрі за допомогою зенітно-ракетних комплексів Patriot та, за потреби, американських винищувачів; розмістити на території України підрозділи розвідки, логістики та гуманітарної допомоги США і союзників.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні