Категорія
Картина дня
Дата

Рецесія, війна в Україні та COVID у Китаї перекроюють світову економіку. Куди вкладати гроші інвесторам під час такого шторму

Світова економіка переживає рецесію, акції технологічних компаній різко обвалилися, а ринок криптовалют близький до апокаліпсису. При цьому грошей у світі, як і раніше, багато. Де вони зосереджені та куди вкладати, розповідає інвестор Максим Корецький.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Давоський форум цьогоріч кардинально відрізнявся від попередніх. На ньому панував негативний настрій, пов'язаний із війною, рецесією, ковідними обмеженнями у Китаї.

Вперше на форумі не було Росії, а незвично невелика китайська делегація демонстративно залишила залу під час виступу Володимира Зеленського. Це посилило відчуття двополярного світу. Воєнна ескалація у центрі Європи та її вплив на глобальні процеси активно обговорювалися як зі сцени, так і в кулуарах. Часто тональність обговорення у кулуарах різко відрізнялася від тональності громадських дискусій.

Boring war, війна, від якої всі втомилися і хочуть якнайшвидшого завершення за всяку ціну, нехай навіть на шкоду інтересам України. Цинізм і прагматизм проглядають між рядків, але не виносяться на сцену. Як і розуміння, що у найближчі чотири – п'ять років головним бенефіціаром нестабільності у світовій економіці будуть США: ліквідність перетікає у долар. Присутні на форумі економісти та інвестори одностайні в тому, що економіка США – одна з найсильніших у світі та найперспективніших.

Про що говорили публічно та які висновки варто зробити інвестору.

Про рецесію у світовій економіці, зростання облікових ставок у США та по всьому світу

Американський мільярдер, інвестор Девід Рубенштейн оцінює можливість рецесії на рівні 30%. Якщо ФРС проведе акуратну (як зараз) роботу з обліковими ставками, вартістю грошей, то, на його думку, рецесії зовсім не буде.

В інвестиційному середовищі нині багато говорять про «стагфляційне вікно». Так можна описати стан економіки, в якому відбувається інфляція товарів та зарплат, а можливості для зростання економіки обмежені. При цьому подальша еволюція такого стану залежатиме не лише від економіки, а й від стратегії центробанку.

ФРС зараз у риториці дотримується агресивної позиції, причому фактична відсоткова політика відповідає консенсусним очікуванням. Це дозволяє фінансовим ринкам мати збалансовану динаміку.

Якщо ФРС не зійде з цієї траєкторії, а економіка виявлятиме ознаки сильного ринку праці та стриманої інфляції, це дозволить без шкоди наростити відсоткову ставку до комфортного значення, не йдучи у стагфляційну спіраль.

У такому разі очікування глибокої рецесії можуть бути переоціненими. Отже, інвестори можуть бути готовими до вибіркової купівлі акцій набагато раніше, ніж у разі глибокої рецесії.

Про падіння вартості всіх видів активів, крім сировинних товарів

Акції growth-компаній переживають одне з найбільших падінь із початку 2008 року. Сектор, який активно зростав у період пандемії COVID-19, обвалився нижче за доковідний рівень.

Експерти й інвестори зазначали, що це падіння надмірне і вартість акцій у деяких випадках уже не відображає реальної. Незважаючи на падіння, виторг багатьох технологічних компаній та кількість нових клієнтів зросли.

На них тисне політика ФРС, підвищення облікової ставки, але перспектива цього сектора найсильніша – світ продовжує рух у диджитал. Деякі технологічні компанії вийшли на прибуток або близькі до цього. Вони можуть вийти на прибуток будь-якої миті, просто знизивши темпи зростання або витрати на рекламу. Можуть, але не хочуть.

Фіксувати прибуток та виплачувати дивіденди – це не зовсім те, що потрібно в секторі з перспективою зростання у 2-3-5 разів. Інвестору у такому разі вигідніше сфокусуватися не на дивідендах, а на зростанні своєї частки у бізнесі.

Акції впали на 50–80%, але компанії на кшталт IBM, Nokia, META, Salesforce оптимістичні і бачать перспективи довгострокової стратегії.

Це не черговий циклічний тренд, наголошує топменеджмент компаній. CFO Google Рут Порат закликала інвесторів (не спекулянтів) дивитися крізь пожежу, яка відбувається на ринках. Вона рекомендує тримати свої інвестиції та поповнювати їх за можливості.

Саме час знову придивитися до інвестиційних активів в IT-сфері. Точково заходити у них, попередньо проаналізувавши фінансову звітність, створювати нові фонди та active management certificates.

Нинішнє співвідношення ризику до прибутку на користь довгострокового інвестора – приціл на три роки.

Якщо послатися на інвестиційні догми Боба Фаррелла, аналітика Merrill Lynch із більш як 40-річним стажем, то стан ринку повністю вкладається у довгострокові циклічні процеси. З одного боку, ринки прагнуть середніх значень на великих тимчасових проміжках, з іншого – якщо ринок надто запроданий, він накопичує реверсивний потенціал.

Наприклад, технологічний сектор програмного забезпечення. За середнього значення мультиплікатора за останні сім років у 8.0x та постковідного максимуму у 18.6x нині значення мультиплікатора досягає 6.7x (за мінімуму у 2019-му у 5.7х та у 2020-му у 6.2x).

Це свідчить про те, що ці компанії вже досить сильно запродано і за низкою метрик можуть бути розцінені як «дешеві». Проте з мінімумів 2019-го та 2020-го минуло досить багато часу та бізнес компаній розвивався, зростали клієнтські бази, продуктові лінійки, реалізовано великі бюджети у R&D та розуміння ринку, розширено клієнтську географію тощо.

Хороший приклад – компанії із сектора buy now, pay later (Affirm, Afterpay/Square). Обсяг роздрібного продажу за останні два роки у них зріс у чотири рази. Або сектор кібербезпеки (Crowdstrike, Rapid7).

З урахуванням зростання попиту на інформаційну безпеку і прогнозованого середнього CAGR у 15–20% на найближчі п'ять років ці компанії стають цікавими для інвестування. Із поправкою на те, що інвестор має далекосяжні цілі і розуміє: не існує акцій, що публічно торгуються, які не переживають періоди корекції під впливом загальних економічних настроїв.

Про електронні гроші і не лише криптовалюту

Через недавнє падіння популярного стейблкоїну TerraUSD (від фактичної прив'язки до долара 1:1 до 3 центів за долар) інвестори серйозно перейнялися майбутнім криптовалют, а також стейблкоїнів, що виступають як розподілена альтернатива класичному долару.

Наразі криптовалюти перебувають на стадії, коли для того, щоб перейти з категорії товару до категорії повноцінної валюти, потрібно, з одного боку, еволюційний розвиток, з іншого боку – правове регулювання на державному рівні.

У багатьох країнах, у яких криптовалюти легалізовано, регулюється свобода обміну та оподаткування, проте це не гарантує стабільності фінансової системи на блокчейні. Тому варто ставитися до криптовалют із обережністю. Їм відводять місце у портфелі як венчурній інвестиції з великою волатильністю і збільшують їхню частку в міру «дозрівання» криптовалют як класу активів.

Крім точкових історій інноваційних проєктів на кшталт NFT, на ринку залишаються лише кілька активів із певним кредитом довіри, це ті самі Ethereum, Bitcoin, стейблкоїн USDT.

Про закриття Китаю

Нові ковидні обмеження грають лихий жарт із економікою Китаю. Обсяги промислового виробництва знижуються в середньому на 2–3% на місяць, а обороти роздрібної торгівлі – більш ніж на 10%. Це послаблює ринок праці та збільшує безробіття.

Багато аналітиків сходяться на думці, що політика нульової терпимості до ковіду створює загрози глобальним економічним процесам та порушення нормальної логістики товарів у світовому масштабі.

Примітно, що сфера послуг у Китаї постраждала набагато більше, ніж навіть промислове виробництво. Це створює загрозу темпам зростання ВВП.

Наразі найбільш привабливими для інвесторів секторами у Китаї є традиційні високомаржинальні виробничий та фінансовий сектори.

Про екологію

Йшлося про пом'якшення екологічних обмежень у зв'язку з високими цінами на нафту. Вже потроху дістають вугілля, а також ведуть діалоги про зростання підтримки ядерної енергетики.

Що це означає для інвестора? Зростання цін на нафту та енергоресурси (за рік нафта подорожчала більш ніж на 80%, вугілля – більш ніж на 300% (Newcastle Coal) створює великий грошовий потік в індустрії та зростання виплат дивідендів серед інтегрованих компаній (BP, Shell), видобутку енергоресурсів (ConocoPhillips, ARC Resources, Santos Ltd.), нафтових сервісів (Schlumberger), комунальних сервісів та доставки енергії (Cheniere, Iberdrola, Drax Group).

Разом з тим кліматичні зміни, а також регуляторні обмеження продовжують створювати інтерес в альтернативних джерелах енергії та ядерній енергетиці (Cameco, NexGen, Sprott).

Оптимальним рішенням є «інвестувати зараз, дивлячись у майбутнє», зважаючи на маржинальність енергетичних бізнесів, із заділом на майбутні енергетичні технології, що розвиваються небувалими темпами.

***

Настрій цьогорічного форуму чимось нагадував Давос 2009-го. Тоді учасники були чорніші за хмару і пророкували глобальне багаторічне падіння. Втім, цей рік якраз започаткував «бичачий ринок», що тривав до 2021-го всупереч панічним настроям.

Давос-2020, навпаки, був надто оптимістичним. Але вже за 20 днів після закінчення форуму ринки впали під тиском пандемії коронавірусу. Хоча про цю загрозу й говорили між рядками, її не сприйняли всерйоз.

Матеріали по темі

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні