Під час виступу у Варшаві чотири дні тому президент США Джо Байден сказав, що один долар у Росії тепер коштує 200 рублів.
Поки що це не так. 30 березня офіційний курс рубля зміцнився до 84,08 руб до долара і до 93,69 руб — до євро. Так, російська валюта досягла найнижчих рівнів з початку війни Росії з Україною. Про що це свідчить?
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Протягом майже трьох тижнів поспіль рубль практично щодня оновлював історичні мінімуми. Офіційний курс досяг максимальної на даний момент позначки в 120,4 руб/$ 10 березня. Євро на той момент коштував майже 133 рублі.
Ринкові курси російської валюти у перші дні війни були значно вищими. Позабіржові котирування у першій половині березня перевищували рівень 150 руб/$. У роздрібі американська валюта у деяких регіонах РФ впритул наближалася до 200 руб/$.
З середини березня рубль почав відігравати втрачені позиції. Довоєнний рівень, при цьому, як і раніше, далеко: 23 лютого офіційний курс долара в РФ становив близько 80 рублів.
Кабінетний курс
У зміцненні рубля мало чистої економіки. Ключова причина — спроби російської влади «вручну» підтримати економіку, яка страждає через санкції.
Рішення росіян напасти на Україну перетворило РФ на країну-вигнанця, проте короткостроково це навіть допомогло місцевому ринку: валютні надходження від експорту суттєво перевищують імпорт, що слабшає на фоні заборони прямих поставок великої кількості іноземних товарів та виходу з РФ кількох сотень міжнародних компаній.
Втім, щодня тільки за газ, що експортується в ЄС, Росія отримує 200-800 млн євро, пише CNBC. З 28 лютого ЦБ РФ зобовʼязав російських експортерів продавати 80% валютних надходжень, щоб компенсувати брак пропозиції на ринку.
Додатково на користь рубля зіграла спроба РФ змусити європейські країни розраховуватися за постачання енергоносіїв карбованцями. Втім, шантаж наразі не вдався: країни ЄС від Болгарії до Німеччини відмовилися виконувати вимоги Росії.
Також підтримку російська валюта отримала завдяки відкриттю фондового ринку, який за рішенням ЦБ, викликанним бажанням відтягнути можливий обвал, не працював майже місяць. Торги також відбуваються у дуже обмеженому режимі. Головне з точки зору курсу — російським брокерам заборонено проводити операції з продажу місцевих цінних паперів на користь іноземців, що відсікає дуже серйозне джерело потенційного попиту на валюту.
Один із небагатьох суто ринкових факторів — повернення готівки до банківської системи. За перші кілька днів війни росіяни забрали з банків близько 2,8 трлн. 60% вже повернулося, стверджує топ-менеджер одного із російських держбанків (він попросив, щоб його імʼя не згадувалося у цій статті).
Ринок-концтабір
Офіційне зміцнення рубля мало що говорить про реальний стан справ у російській економіці. Ринковий курс валют, як і раніше, набагато вищий за котирування, що публікуються Центробанком: у деяких регіонах РФ долар у роздрібі досі коштує 180-200 руб/$. При цьому купити готівкову валюту практично неможливо: до вересня росіянам заборонено купувати готівкову валюту в банках.
На цей період ЦБ заборонив фізособам знімати з валютних рахунків понад $10 000. Кошти вище цієї суми можна отримати в рублях за ринковим курсом у день видачі. Аналогічно й перекази з-за кордону — їх теж можна перевести в готівку тільки в рублях.
Схоже, але ще більш суворе обмеження діє і для підприємців, які з 10 березня по 10 вересня зможуть знімати зі своїх валютних рахунків не більше ніж $5000 (або еквівалент в інших валютах) і лише для оплати витрат за відрядження за кордон.
Ще один нюанс: при купівлі безготівкової інвалюти за біржовим курсом діють високі комісії: 12% для фізосіб та 15% – для юрособ.
Санкції – головна причина таких серйозних обмежень. РФ не лише втратила доступ до більшої частини золотовалютних резервів, у країну також зупинено постачання готівкових доларів та євро.
Росіяни хочуть перейти на юань
30 березня під час «економічної» зустрічі представників країн СНД у Мінську заступник голови виконавчого комітету Співдружності, росіянин Леонід Анісімов запропонував відмовитися від долара та євро та використовувати як резервну валюту китайський юань. «До 2030 року долара як світової резервної валюти не буде», — сказав він.
Практична підмога для подібних заяв в економіці РФ вже існує. Про те, що країна має проблеми з валютою, свідчить і лист російського Союзу експортерів зерна, який звернувся до Банку Росії зі скаргами на блокування валютних операцій на свою користь з боку іноземних банків, пише російське видання Комерсант.
«Вони не спрямовують кошти навіть у банки, які офіційно не зазнали санкцій. Виникає касовий розрив», — йдеться у листі. Експортери зерна просять Центробанк опрацювати можливість розрахунків за зерно у рублях для найбільших іноземних покупців.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.