Технологічна недбалість – одна з причин провалу Росії в Україні. Як комерційні рації вбивають російських генералів – розбір The Economist
Категорія
Інновації
Дата

Технологічна недбалість – одна з причин провалу Росії в Україні. Як комерційні рації вбивають російських генералів – розбір The Economist

3 хв читання

Радіозв’язок – один вз багатьох провалів російського вторгнення, що викликав подив. У мережі з’явилось багато історій про те, як російські солдати використовують звичайні комерційні рації, а українці перехоплюють їхні перемовини. Це може звучати не так серйозно, як нестача сучасних танків чи ракет, проте допомагає зрозуміти, чому російські сили на вигляд погано скоординовані, часто потрапляють у засідки і втратили так багато солдатів і сім генералів включно. Що відбувається з російським радіозв’язком? Forbes публікує переклад розбору The Economist

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Нестача «Азарту»

Сучасні військові рації шифрують сигнал і змінюють радіочастоти багато разів на секунду. Це робить неможливим перехопити їхню комунікацію. Проте багато російських сил спілкуються по незашифрованих високочастотних каналах, що дозволяє будь-кому з аматорським радіо їх підслуховувати. 

У російської армії є деяке сучасне обладнання. Вона почала отримувати радіостанції «Азарт», що мають вбудоване шифрування та працюють на більш високих частотах, в 2012 році. Томас Вітінгтон, військовий аналітик, що спеціалізується на радіоелектронній боротьбі, каже, що «Азарт» має адекватний вигляд, хоч і поступається натівському обладнанню. 

Технологічна недбалість – одна з причин провалу Росії в Україні. Як комерційні рації вбивають російських генералів – розбір The Economist /Фото 1

Російські радіостанції «Азарт»

Але «Азартів» не вистачає. Російські ЗМІ з ентузіазмом говорили про поставки декількох сотень радіостанцій цілим армійським групам, що складаються з тисяч солдат. За найбільш оптимістичними оцінками, лише мала частина сил вторгнення мають нові рації. 

Також не ясно, чи «Азарт» працює як треба. Розробка надійної і захищеної системи – складне завдання. Британська армія зіштовхнулася з проблемами сумісності та затримками з новими радіостанціями Bowman у 2000-х. США витратили мільярди доларів на Об’єднану тактичну радіосистему (JTRS), яка мала замінити плутанину з різних систем. Частини програми врешті скасували. 

Вітінгтон сумнівається, що російська система закупок така ж ефективна, як у західних країн, а от корупція точно все просякла. «Азарт» потрапив у скандал, коли виявилось, що нібито російські компоненти насправді закупали у Китаї. Близько третини всього бюджету проєкту у 18,5 млрд рублів ($240 млн) розікрали.

У росіян є й інші радіостанції, проте «Азарт» може бути несумісний із ними. Якщо елітний десантний підрозділ використовує сучасне радіо, а артилерія, що його підтримує, послуговується старими чи комерційними системами, вони будуть вимушені розмовляти по незахищених каналах.

Китайські рації вбивають російських генералів

Фото захопленого обладнання і підтверджені перехоплення свідчать, що росіяни використовують рації Motorola, Kenwood та китайські Baofeng. Інтегрована система дає командиру доступ до миттєвої голосової комунікації, місцерозташування та обміну даними з сусідніми підрозділами, артилерією, повітряною підтримкою і розвідувальними дронами. Звичайні комерційні рації взагалі не здатні до такого рівня координації. 

Українські захисники публікують військові частоти, записують російські перемовини та діляться ними з волонтерами, щоб ті транскрибували та виокремлювали корисну інформацію. Деякі з перехоплених розмов можуть здатися українською пропагандою. Так, у деяких розмовах російські командири жаліються на те, що половина солдат страждають від обмороження, нестачу транспорту, щоб вивозити вбитих, або що по них стріляють свої ж. Проте багато з таких перемовин виглядають справжніми. Вітінгтон стверджує, що деякі співставні з подіями на полі бою. В одному з перехоплень солдати у колонні техніки кажуть, що потрапили у засідку саме в той момент, коли опинилися під обстрілом. 

Не тільки відкритість переговорів видає росіян. Старі рації можна відслідкувати за допомогою радіопеленгації, коли можна визначити положення двох співрозмовників. Незашифровані переговори також можна заглушити. Відомі непоодинокі випадки, коли частоти російських солдат бомбардували хеві-металом або іншими трансляціями українських операторів. Інколи під час бою. 

Тим часом літаки НАТО, що літають біля українських західних кордонів, відслідковують радіосигнали росіян. Захід також планує надати Україні більше обладнання, здатного знаходити, перехоплювати та глушити російські переговори.

Проблеми з радіокомунікаціями можуть опосередковано вбивати і російських генералів. Фруструюча нестача зв’язку з підрозділами призводить до гальмування наступу, що змушує командирів особисто йти вперед і ставати цілями. В одному з випадків українські військові стверджують, що ідентифікували та виявили місцезнаходження російського генерала, якого згодом вбили, тому що він користувався незашифрованним каналом. Радіозв’язок може не бути вбивчою зброєю, проте нездатність московців інвестувати у комунікації скувала їхні війська.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд