Росія та Білорусь втрачають важливий фінансовий атрибут цивілізованої економіки: обслуговування клієнтів у цих країнах припиняє компанія Bloomberg, інформаційними терміналами якої користуються фінансисти по всьому світу.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
У повідомленні про зупинку обслуговування усіх російських та білоруських клієнтів Bloomberg прямо заявив, що це повʼязано із нападом Росії на Україну, що розпочався 24 лютого. Ще 11 березня про повну зупинку діяльності у РФ заявив основний конкурент Bloomberg на глобальному рівні Refinitiv.
Сукупно ці компанії контролюють більше половини світового ринку інформаційних послуг для професійних фінансистів. У 2019-му році, за даними The Wall Street Journal, доля ринку Bloomberg за виторгом складала 33%, Refinitiv – 21%.
Станом на кінець 2020-го, за даними американського консалтера Burton-Taylor, у світі налічувалося близько 1,7 млн фінансових інформаційних терміналів. Сукупний виторг компаній, що постачають подібний софт у 2019-му сягав $32 млрд. Bloomberg, користування яким зараз коштує близько $24 000 на рік, отримав тоді $10,5 млрд, Refinitiv – $6,8 млрд.
Конкуренти двох основних гравців йдуть із суттєвим відставанням. Виторг S&P Global Market Intelligence у 2019-му склав $1,9 млрд, Moodyʼs Analytics — $1,6 млрд, FactSet — $1,4 млрд, ICE Data Services — $1,2 млрд, Morningstar — $0,8 млрд, IHS Markit (у 2020-му була придбана S&P Global за $44 млрд) — $0,6 млрд.
Майже без альтернатив
Глобальні тенденції актуальні і для пострадянських країн. Більша частина комунікацій між торговцями цінними паперами, зазвичай, відбувається саме у Bloomberg, розповідає трейдер ICU Віталій Сивач. Разом із великими світовими гравцями росіяни втратять ключове джерело контактів та інформації, вважає він.
«Якщо не буде терміналів Bloomberg, обмін інформацією на ОТС ринку у продавців цінними паперами в Росії стане настільки обмеженим, що ринок може виявитися паралізованим, – вважає Сивач. — Ефективність буде знижена катастрофічно».
Окрім безпосередньо торгової інша основна функція терміналів Bloomberg— інформаційно-аналітична. Знайти альтернативу торговій складовій значно важче, ніж інформаційній, адже через термінали Bloomberg учасники ринку торгують між собою напряму, без посередників, додає голова відділу аналітики Adamant Capital Костянтин Фастовець. Цю екосистему він називає «LinkedIn для торгівлі».
«Інформаційну складову можна частково замінити – наприклад, брати дані у менших провайдерів даних, які самі беруть їх з Bloomberg/Refinitiv чи на безкоштовному Yahoo Finance, – каже Фастовець. – Для торгівлі можна користуватись аналогами, але ти все одно будеш відірваний від основного ринку».
Додаткова цінність торгових терміналів – вони забезпечують автоматизацію багатьох процесів, необхідних в торгівлі. «Потрібно найняти 10 людей, щоб це все можна було замінити», – зазначає Сивач із ICU.
Вихід Bloomberg та Refinitiv стане значним репутаційним удар для російського ринку, вважає Фастовець з adamant Capital. «Росіянам вже радять звертатись за доступом до терміналу до колег з сусідніх країн, наприклад з Казахстану», – розповідає він.
Місцеві альтернативи є: MOEX dealing, «Прайм», ARQA Technologies, NTPro, перелічує російське видання The Bell. Однак повністю замінити Bloomberg та Refinitiv вони не здатні. «Повноцінної альтернативи їм не існує навіть на Заході», — пише The Bell з посиланням на одного з місцевих фінансистів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.