Креатори збирають мільйонні донати на підтримку армії, беруть участь в інформаційній війні, присвячують пісні та картини українському спротиву. Як ще обʼєднаний креативний фронт здатен наблизити перемогу України? З березня команди коміків, музикантів та співаків їздять Україною, проводячи концерти для бійців. Як організовано ці виступи та чим вони корисні для військових – та самих артистів
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Справжній сюрреалізм: голе поле, артисти та військові, які танцюють навколо них. Так засновник івент-агентства S*EVENT Сергій Неклева (kartyna) згадує концерт, який влаштувала для українських бійців команда «Кварталу 95» та музикантів. Одразу після цього виступу військові мали вирушати на Ізюм.
У довоєнний час S*EVENT проводили концерти, вечірки та презентації. Разом з ОП агентство організовувало заходи до Дня Незалежності України. Сьогодні вони займаються організацією концертів для бійців, волонтерів та вимушених переселенців. Ініціатива, запропонована президентом України, стартувала приблизно через 10 днів після повномасштабного вторгнення.
У чому вона полягає? Група гумористів зі студії «Квартал 95» разом із конферансом та музикантами подорожують Україною, виступаючи для військових у бомбосховищах, парках, госпіталях та воєнних частинах. Юрій Горбунов, актори «Кварталу 95», гурт «Без обмежень», Злата Огнєвіч, Дмитро Шуров, Олег Скрипка, Макс Барських – неповний перелік артистів, що відгукнулися на ініціативу. Локації для виступів надає Міністерство оборони, яке визначає, де концерт буде доречним саме зараз.
На момент, коли пишеться ця стаття, артисти знаходяться в Харкові, де в них заплановано чотири концерти в метро. «Перший тур станціями метро в світі», – каже Неклева.
Воєнні «тури»
Концерти для морально-психологічної підтримки бійців проходять системно та в різних форматах. Наприклад, на лінії зіткнення працюють високомобільні групи «Браво». В позашляховику їздять водій, адміністратор та три музиканти, що виступають для військовослужбовців, які виконують завдання на лінії зіткнення. Інші групи працюють на лінії відведення. Решта виступів поділяються на роботу в театрах, концертних залах та стадіонах, куди музиканти запрошують військових та їхні родини, та виступи у військових частинах та на полігонах. Саме цими концертами займаються артисти «Кварталу», музиканти та S*EVENT.
Ініціатива починалася з двох напрямків: Львівського та Київського, згадує полковник Володимир Матвійчук. Він очолює відділ культурологічної роботи Центру морально-психологічного забезпечення ЗСУ та допомагає в координації концертів. «Я отримував від командирів військових частин повідомлення про зручний час та складав графік, який погоджували далі з артистами», – пояснює Матвійчук.
У виступах існує протокол безпеки: артисти часто не знають, куди саме їдуть. Команда приїжджає на погоджену точку, звідки її забирають військові й супроводжують до фінальної локації. Фото не можна публікувати протягом чотирьох-п’яти днів, щоб по них неможливо було вирахувати розташування підрозділів. Артисти розуміють ці вимоги. «Вони дуже коректно поставилися до попередження, що концерт може перерватися будь-якої миті, якщо поступить бойове завдання й військовослужбовці вирушать його виконувати», – каже полковник Матвійчук.
На час розмови з Неклевою (4 травня. – Forbes) команда провела 42 концерти. В планах – ще 56. «Це показує різницю в попиті на початку проєкту та зараз, – переконаний Неклева. – Тоді всі придивлялися, а зараз бачать, як це працює».
Виступи складаються з комедійної частини, музики та спілкування. За гумористичну складову відповідає команда «Кварталу 95». Спеціальної програми в артистів немає, розповідає шоумен Євген Кошовий. «Ми обмінюємось історіями, пов’язаними з початком повномасштабного вторгнення, – пояснює він. – Ми з Сашею (актором «Кварталу 95» Олександром Пікаловим. – Forbes) розповідаємо, що трапилося в нас, хлопці та дівчата – що в них». Наприклад, Пікалов згадує, як 24 лютого став на блокпост, а Кошовий описує спілкування з президентом. Суть заходів для військових скоріше в спілкуванні, аніж у конкретних сценаріях та жартах, пояснює Кошовий.
Музиканти теж змінили звичний формат концертів. «Хтось співає під мінус, хтось – під гітару чи рояль, – розповідає Неклева. – Наприклад, Pianoбой бере з собою клавіші, з Олегом Скрипкою приїздять два акустичних гітаристи». Злату Огнєвіч супроводжує гітарист та композитор Олександр Лозовський. «З технічної сторони концерти дещо обмежені, – каже співачка. – Кількість людей на них невелика, бо все має проходити в умовах секретності: ми не можемо привертати увагу ворога до цих об’єктів».
Зазвичай музиканти виконують пʼять–сім пісень. Що грають? Дмитро Шуров виконує кавери на улюблені пісні та власні треки, зокрема «Все, що тебе не вбиває» та «Вітчизну». «Граю нову пісню «Триматись своїх», – додає музикант. – Її було написано рік тому, але дуже актуальна зараз. Сподіваюсь, скоро побачить світ». Також Шуров співає We Are The Champions гурту Queen, замінюючи «we» на «you», розповідає Неклева. «Вийшов воєнний хіт», – вважає засновник S*EVENT.
«Я вражений ставленням команди до проєкту», – зізнається полковник Матвійчук. Артисти виступають в будь-яких приміщеннях, які їм надають: концерти проходили в бомбосховищах, підвалах, концертних залах, казармах, їдальнях, на відкритих майданчиках. Деякі виступи відбуваються в містах, що знаходяться поблизу театру військових дій, – наприклад, у Дніпрі та Харкові проводили заходи для цивільних. «Іноді прокидалися в ліжках під звуки артилерії, – згадує Кошовий. – Спочатку було дуже страшно, а зараз уже ні. До цього, на жаль, звикаєш».
Держава не витрачає коштів на ініціативу; все реалізується за гроші учасників. Це волонтерство з боку S*EVENT, «Кварталу 95», музикантів та технічних служб, каже Неклева. «Нас чудово приймають: коли приїздиш у військову частину, обов’язково нагодують», – додає він. Витрати S*EVENT на одну поїздку засновник оцінює від $500 до $800 – точну суму в агентстві ще не рахували.
Мистецтво проти смерті
У перші тижні війни фронтмен Pianoбой Дмитро Шуров не міг думати про музику та не підходив до піаніно та гітари. «Займався волонтерством за запитом декількох батальйонів та бригад. Потроху дорога та постійна діяльність повернули до життя, – згадує Шуров. – Потім отримав пропозицію поїхати на концерти для військових і зрозумів: це необхідно і мені самому, аби повернутись до музики». На першому концерті Шуров, який із дитинства виступає у військових частинах, декілька разів просльозився. Співав із комом в горлі. «Бачу, як щира музика окриляє цих переважно суворих та зібраних хлопців та дівчат», – каже співак.
Музика та гумор найбільш ефективні для підтримки морально-психологічного стану бійців, погоджується полковник Матвійчук. За його підрахунками, виступи охопили вже тисячі військових та десятки військових частин та установ. Іноді команда дає декілька концертів на день. Наприклад, на День піхоти 6 травня актори «Кварталу 95» із музикантами провели два виступи в одній військовій частині.
Що для бійців найцінніше в цих зустрічах? Спілкування – одностайно відповідають учасники. «Концерт – круто і важливо, – каже Неклева, – але після нього аудиторія ще 40 хвилин спілкується та фотографується з артистами. Це така сама важлива частина, як і виступ».
Огнєвіч цитує бійців, що підходять подякувати за сили, які додає виступ. Жінки-військові впізнають співачку за телевізійним проєктом «Холостячка» та бажають їй знайти кохання. З Дмитром Шуровим військові просять зробити фото, щоб показати дружинам. Іноді бійці просять надіслати їм гітару, згадує музикант.
Володимир Матвійчук бував на виступах «Кварталу» та музикантів уже декілька разів. Спілкуючись з артистами, бійці добре відволікаються від усього, помітив він. «Більше за все я радію, коли військовим вдається змахнути з себе моральну втому, – підтверджує Шуров. – Коли після концерту вони говорять, що зіб’ють ще більше ракет, ми віримо та міцніше спимо».
Ще один позитивний ефект – родичі військових, що отримують фото з артистами, спокійніші щодо їхньої безпеки, вважає Матвійчук. «Якщо до військового приїздять артисти, там не така висока небезпека, – пояснює полковник. – І цю ніч його мати може спати трохи спокійніше». Самі ж бійці після таких концертів розуміють: про них пам’ятають. Їм дуже важливо відчувати себе потрібними, каже Матвійчук.
Концерти важливі для артистів не менше, ніж для військових. «Коли їдеш у військовий госпіталь, бачиш поранених та заглядаєш у вічі лікарям, розумієш, наскільки ми всі пов’язані та як важливо зараз давати надію одне одному, допомагаючи всім, чим можна», – резюмує Дмитро Шуров.
Злата Огнєвіч виступає для підтримки бойового духу бійців із початку війни в 2014 році. Співачка описує найбільш пам’ятний концерт, який вона зіграла для військових на узбережжі Азовського моря. Огнєвіч співала власні пісні, далі – народні, потім почались дуети з бійцями. Вдень перед виступом вона хотіла помочити ноги в морі, але її зупинив офіцер – територія могла бути замінована. «В мене був шок, – каже Огнєвіч. – Навколо море, краса, природа, гарна погода – та міни. В цей момент стало дуже боляче». Втім, переважно з концертів співачка виходить з іншою емоцією. «Це щастя, – каже вона. – Цілковите, цілісне, глибоке щастя».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.