Голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба про зруйновані домівки, компенсації власникам і строки розмінування
У кінці травня в керівництві Київської області відбулася ротація. Колишнього командувача Операції об’єднаних сил Олександра Павлюка, 51, який відправився на фронт, замінив Олексій Кулеба, 38. Для останнього це другий прихід у київську владу. Вперше головою обласної адміністрації він став напередодні повномасштабної війни. Вдруге – у розпал відновлення регіону.
Як відбудовують Київську область і хто за це заплатить?
В яких територіальних громадах найскладніша ситуація з відновленням?
Ситуація різна і характер руйнувань відрізняється. Наприклад у Великій Димерці не було лінії зіткнення, але селище постраждало внаслідок артилерійських обстрілів. У Бучі руйнувань небагато, але там було багато людських жертв. Дуже сильно постраждало місто Ірпінь, де протягом тривалого часу була лінія зіткнення. У Бородянці повністю зруйнована центральна вулиця міста.
У селі Андріївка Макарівської селищної громади – вщент зруйновано більше 70 приватних будинків.
Відновлювальні роботи розпочали на початку квітня, одразу після того, як ЗСУ відкинули ворога з території області.
Про який обсяг руйнувань йдеться?
Із 69 громад у 46 є руйнування – це 65% території області. Весь цей обʼєм треба пройти, проаналізувати, скласти акти. І дуже швидко.
В Офісі президента кажуть, що пріоритетно відновлюють будинки, які не потребують капітального ремонту. Як програму реалізують на Київщині?
Була постанова Кабміну про виділення 1 млрд грн на поточні ремонти, з них 400 млн грн пішли на Київську область.
Зараз місцеві комісії проходять по громадах, фіксують поточні руйнування (вікна, двері, ремонт дахів), складають акти. Будемо закривати цю потребу з цього джерела. Очевидно, нам не вистачить, тому будемо просити уряд виділити додаткове фінансування.
Скільки будинків пройшло оцінку на відшкодування?
Ми дослідили вже більше 70% території області.
Яка кількість зруйнованих приватних будинків? Якій у вас план із відбудови або щодо компенсацій?
В області повністю зруйновано близько 5000 приватних будинків. Ми вже розпочали пілотний проєкт зі зведення одноповерхових приватних будинків на території Дмитрівської громади.
Плануємо до 12 червня звести п’ять будинків. Перший – для сім’ї нашого героя, який загинув у боях під Ізюмом. Інші – для родин, будинки яких були знищені під час бомбардувань.
Якщо це вдасться, 12 червня буде місяць, як ми почали будувати. Розраховуємо, що проєкт буде типовим для області. Далі рухатимемося в інших масштабах і обʼємах.
План – побудувати 2500 будинків до настання холодів.
Якими вони будуть?
Площа типового будинку на три кімнати – 90 кв. м. Собівартість, на яку хочемо вийти, 1,1–1,2 млн грн, без ремонту й умеблювання, але з необхідною сантехнікою. Також будуть типові варіанти на на 60 кв. м, і 120 кв. м.
Використовуються технічні рішення, які дають можливість дати результат за місяці. Матеріали: газобетон, арматура, деревина. Для нас головне – час, потрібно знайти таку кількість виробників, які закриють потребу до зими.
Який бюджет?
На 5000 будинків потрібно близько 6 млрд грн – це тільки будівництво приватних будинків, без електромереж, газопостачання, які здебільшого там є.
Хто будує і які джерела фінансування?
Пʼять будинків для Дмитрівської громади будують будівельні компанії області в якості меценатської допомоги. Це безкоштовно – як для місцевої влади, так і держави. Щодо фінансування розглядаємо всі джерела: державний бюджет, міжнародні фонди. На жаль бюджет області не зможе покрити навіть третину потреб.
В яку суму оцінюєте повну відбудову?
Зараз ми на стадії розрахунків. Поки що не озвучуємо.
Велика Британія заявила, що готова взяти шефство над відновленням Київської області. Як це буде працювати?
Ми на стадії запитів і надання інформації. Про конкретику поки що говорити зарано.
Скільки зруйновано комерційних підприємств?
Повністю – 44 підприємства, їх доведеться відновлювати з нуля. Понад 100 підприємств зазнали часткових руйнувань.
Чи є програми підтримки для такого бізнесу?
Про програми стимулювання розвитку бізнесу говорити зарано. У нас не вирішені соціальні питання. Допомогу, з точки зору розподілення коштів, пріоритетно будемо надавати людям.
Скільки податків недорахується область із втратою такої кількості підприємств?
У березні–травні, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, надходження податку на прибуток зменшилися на 97 млн грн, тобто на 38%. Більше поки що сказати важко. Щоб збалансувати бюджет, скорочуємо видатки.
Яка ситуація з розмінування?
Нам необхідно обстежити площу, яка дорівнює площі Бельгії, – обʼєм роботи величезний. Працює понад 200 працівників ДСНС і поліції. Також залучили перших міжнародних саперів.
Загалом, основні магістральні дороги й міста обстежені і майже повністю розміновані. Що стосується величезних площ полів і лісів, розуміємо, що на це підуть роки.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.