Геннадій Корбан, 51. /Shutterstock/Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

«Цитрус» загруз у судах, сайт магазину не працює. Кількість проблем збільшилась, коли співвласником компанії став Геннадій Корбан. Forbes пояснює, що відбувається

3 хв читання

Геннадій Корбан, 51. Фото Shutterstock/Анна Наконечна

Геннадій Корбан зайшов у бізнес «Цитруса» у березні 2021 року – і у ритейлера побільшало проблем. Власники воюють у судах, поки магазин залишився без сайту та прав на власну торговельну марку. Що відбувається – Forbes пояснює максимально коротко

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Між засновниками «Цитрусу» – Дмитром Зінченком та Григорієм Топалом – у 2020 році почався конфлікт. У них обох було по 50% компанії. Зінченко звинуватив Топала, що той почав захоплювати його частку бізнесу і не захотів розділити з ним поруку з кредитів на 500 млн грн. У липні 2020 року служба безпеки «Цитруса» не пропустила Зінченка на робоче місце.

Корбан прийшов у компанію у березні 2021 року, начебто придбавши 50% у Зінченка. В інтерв’ю Forbes він говорив, що вів переговори з обома партнерами та хотів розвивати компанію «як інвестор». Керівництво «Цитрусу» на чолі з Топалом стверджує, що угода між Корбаном та Зінченком – незаконна. Зінченко підтвердив Forbes, що передав Корбану свою частку «в управління» і той допомагає йому «відновити власність над компанією»; за його словами, це Топал – незаконний власник. Топал не відповів на дзвінки та СМС.

Масштаб «Цитрусу»

Через чималу кількість юридичних осіб, які управляють «Цитрусом», важко порахувати фінансові показники компанії. Вона має 62 магазини в Україні – менше, ніж у лідерів сегменту мереж електроніки. Для порівняння: «АЛЛО» має 249 магазинів, «Фокстрот» – 162, «Ельдорадо» – 120, Comfy – 97. Виручка Comfy за 2020 рік – 16,2 млрд грн, прибуток – 81 млн грн.

Через два місяці після передання частки Корбан подав позови проти керівництва «Цитрусу» на 1 млрд грн. Він звинуватив Топала в ухиленні від податків та збитковості компанії. Топал міг провести аудит компанії після березня 2021, але навмисно не зробив цього, сказав Корбан. Топал це заперечує в суді.

Топал також подав до суду позов проти Корбана, щоб відмінити передачу 50% компанії. Апеляційний суд задовольнив позов у грудні 2021 року: реєстрацію передачі власності потрібно скасувати. Суд вважає, що процедуру передачі частки в компанії було порушено – Корбан мав письмово повідомити Зінченка, що забирає її в нього в управління. Це не остаточне рішення, воно може бути переглянутим у касації.

Хто такий Геннадій Корбан?

Корбан володіє готелями та торговими центрами у Дніпрі та Києві; була нерухомість у Криму. Колишній голова наглядової ради «Південного гірничо-збагачувального комбінату» та «Укрнафти».

Мер Дніпра Борис Філатов називав його найкращим другом, а з Ігорем Коломойським він знайомий понад 20 років. Після призначення Коломойського головою Дніпропетровської облдержадміністрації Корбан у 2014–2015 роках був його заступником. 2015 року Корбан очолив політраду партії УКРОП, яку фінансував Коломойський.

Від УКРОП у липні 2015 року Корбан висувався до Верховної Ради України за одномандатним мажоритарним округом у Чернігові. Корбана звинувачували у підкупі – він роздавав місцевим продукти, зокрема гречку. Він програв кандидату від Блоку Петра Порошенка. У жовтні 2015 року Корбан також балотувався у мери Києва, дістав 2,61% голосів.

У грудні прокуратура вилучила вдома у Корбана платіжки щодо виплат грошей депутатам Верховної Ради та схеми рейдерських захоплень підприємств. Корбан усе заперечував. У січні 2016-го його посадили до СІЗО. Партія УКРОП усунула його з посади голови. Він провів у СІЗО два місяці, потім суд перевів його під домашній арешт.

2020 року в інтервʼю «Бабелю» він сказав, що припинив спілкуватися з Коломойським після кількох бесід перед другим туром президентських виборів (квітень 2019-го).

Господарський суд Києва 10 січня заборонив «Цитрусу» користуватися своїми торговими марками. Тепер попередні лого брендів «Цитрусу», брендів взуття L.A.P.T.I., ґаджетів e-ton та електротранспорту like.bike не можна перереєструвати на іншу компанію, змінити чи маркувати ними товари. Суд також забов’язав компанію «Інтернет Інвест», яка керує доменом, обмежити доступ до сайту citrus.ua на час розгляду справи. «Цитрус» буде оскаржувати рішення. Спір може тривати не один рік, каже Антон Полікарпов, радник юридичної фірми AVELLUM.

Сайт citrus.ua перестав працювати 12 січня. Пресслужба «Цитрусу» стверджувала, що це – «хакерські атаки», але пізніше в коментарі Liga.Tech сказала, що сайт не працює за рішенням суду. «Ми подали необхідні документи для оскарження всіх рішень. Додатково це вчора супроводжувалося хакерськими атаками», – сказала пресслужба. Поки сайт не працює, ритейлер запустив резервний – citrus.com.ua.

Торгівля у магазинах не зупиниться. Ухвала суду стосується лише правовласника торгових марок, а не операторів магазинів. Оператори не взаємодіють із торговими марками напряму, каже Полікарпов. Корбан сказав Forbes, що «не знає», чи ускладнить це роботу магазинів. Він відмовився відповідати на інші питання Forbes, перенаправивши на Зінченка.

Рішення допоможе «відновити справедливість» і припинити торгівлю під викраденою торговою маркою, говорить Зінченко. За його словами, справи в судах можуть змусити Топала сісти за стіл переговорів із ним та Корбаном. Компанія-позивач «Е-Тікетс Сервіс Україна», позов якої задовольнив Господарський суд Києва, належить юридичній компанії, що представляє його інтереси. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд