Фото з виробництва «Спецтехоснастка».
Категорія
Картина дня
Дата

Український бізнес шукає місце для своїх заводів у Європі. Розглядають Польщу, Румунію та Угорщину. Де кращі умови?

Фото з виробництва «Спецтехоснастка».

Європейські компанії вимагають від українських постачальників мати резервні виробництва подалі від бойових дій. Бажано за межами України. Що потрібно знати, готуючи переїзд

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Тиждень перед початком війни в Україні Володимир Лемперт, засновник компанії «Спецтехоснастка» з Камʼянського, провів у Ізраїлі. Головна мета відрядження – переконати партнерів, не зважаючи на ризики вторгнення Росії, залишити замовлення в Україні. Ізраїльтяни купують у Лемперта пластикові елементи, з яких потім виробляють автокомпоненти для конвеєра Volkswagen, BMW, Audi, Porsche, Mercedes та ще декількох брендів. 

«Усі вони нервували й питали про план Б на випадок початку війни», – пригадує Лемперт. Пертнери більше довіряли даним американської розвідки про загарбницькі плани Володимира Путіна щодо України, ніж гарантіям Лемперта.

У 2021 році його компанія отримала €20 млн виторгу. На automotive припадає близько 30% бізнесу «Спецтехоснастки». Основна спеціалізація – виробництво штампів, пресформ, пластикового пакування для харчової та лакофарбової промисловості. 

«Бекап» для автовиробників

Уже в перший тиждень війни один із німецьких преміум-брендів, який формував близько 8% замовлень «Спецтехоснастки», припинив спільні проєкти. Лемперт не називає бренд, сподіваючись на відновлення замовлень після запуску виробництва в Європі. Більшість клієнтів, за його словами, підтримують компанію, продовжуючи поточні проєкти, але наполягають на створенні резервних потужностей за межами України. 

Наразі, за словами кластер-менеджера Ukrainian Automotive Cluster Ольги Трофимовой, європейські автоконцерни формують резерви автокомпонентів на кордонах з Україною, щоб знизити ризики на випадок зупинки підприємства через війну.

«Маємо кілька місяців на «бекап до Європи, – каже Лемперт. – Якщо нічого не зробимо, просто втратимо ці проєкти. Це питання часу». Лемперт каже, що схожа ситуація з іноземними клієнтами в галузі побутової електроніки, які замовляють пластикові форми та упаковку.  

Лемперт уже подивився декілька майданчиків у Польщі і розраховує запустити виробництво до кінця липня. План передбачає створення резервного майданчика для ексклюзивних проєктів, у яких нема аналогів у Європі. В Камʼянському, де зараз працює понад 600 людей, залишиться близько 40% виробництва. 

Український бізнес шукає місце для своїх заводів у Європі. Розглядають Польщу, Румунію та Угорщину. Де кращі умови? /Фото 1

«Тільки мікс двох майданчиків дасть якусь економіку, – каже Лемперт. – Переїжджати повністю надто дорого». Витрати на перевезення частини обладнання, реєстрацію та оренду цеха на 50–100 людей він оцінює у понад €1 млн. 

Український виробник акумуляторів, Megatex, який щорічно виробляє 1,5 млн автомобільних аккумуляторов, збирається розмістити в Польщі декілька додаткових виробничих ліній. «Це історично акумуляторний центр Західної Європи, – каже директор з продажів групи Олександр Дронов. – Відповідно, там багато фахівців. Плюс досить зрозуміла система оподаткування».

Обсяг інвестицій Дронов оцінює в €3–4 млн для закупівлі нового обладнання і в €1,5-2 млн – для перевезення обладнання з України. На переїзд він відводить пів року після отримання дозвільних документів та залучення інвестицій.

Один з основних критеріїв при виборі майданчику «Спецтехоснастки», у виробництві якої задіяно багато ручної праці, – наявність недорогих кваліфікованих робітників. Лемперт розраховує перевезти частину персоналу з України, але більшість залучити вже на новому місці. «Дивимося регіони з вищим рівнем безробіття, – каже він. – Переважно ті, що дотичні до українського та білоруського кордону». 

Чи варто розраховувати на пільги?

Під час воєнного стану в Україні жодне виробниче підприємство ще не здійснило успішного переїзду до країн ЄС, каже радник юрфірми «Арцінгер», адвокат Ярослав Чекер. Одна з причин – відсутність спеціальних програм підтримки евакуації бізнесу з України з боку країн ЄС.

Лемперт каже, що орієнтується на локальні програми підтримки від місцевої влади, яка зацікавлена в створенні нових робочих місць. Окрім того, вже зʼявилося декілька ініціатив щодо допомоги в релокації українському бізнесу.

Наприклад, Польське агентство інвестицій та торгівлі допомагає в пошуку виробничих та складських приміщень, перевезенні виробничих ліній та пошуку нових ринків збуту продукції. Подібна державна програма є в Румунії, каже партнер юрфірми Kinstellar Галина Загороднюк. Держава допомагає з пошуком індустріальних парків, надає фінансову та юридичну допомогу та консультує в цілому в процесі релокації.

У Румунії функціонують близько 200 індустріальних парків. Кожен із них передбачає окремі податкові преференції, зокрема щодо місцевого земельного податку. «Але варто пам’ятати, що індустріальні парки мають своє правове регулювання та встановлюють критерії відбору резидентів, – зауважує Загороднюк.

Як зареєструвати компанію

«Найпопулярнішими моделями відкриття бізнесу в ЄС є заснування товариства з обмеженою відповідальністю або відкриття постійного представництва», – каже юрист Kinstellar Андрій Корнута. Мінімальний капітал для заснування товариства, наприклад у Румунії, становить менше 1 євро, а в Угорщині 8000 євро, який сплачується протягом двох років.

Підготовка документів та реєстрація товариства або представництва займають до 20 днів у Румунії та до семи днів в Угорщині.

Як зареєструвати ТОВ, стати платником податків і відкрити банківський рахунок

Ярослав Чекер, радник АО «Арцінгер», адвокат

Польща: Реєстрація ТОВ (sp. z o. o.) можлива онлайн і займає до семи днів, водночас реєстрація платником ПДВ та відкриття банківського рахунку займають до 30 робочих днів. При цьому немає обмежень щодо громадянства/резидентності учасників ТОВ та/або директора, а мінімальний статутний капітал складає 5000 польських злотих (1200 євро)

Румунія: Реєстрація ТОВ (SARL) займає близько трьох робочих днів, водночас реєстрація платником ПДВ та відкриття банківського рахунку займають до 30 робочих днів. При цьому мінімальний статутний капітал не передбачено (рекомендується не менше 10 RON)

Угорщина: Реєстрація ТОВ (Kft.) займає близько 25 днів, реєстрація платником ПДВ та відкриття банківського рахунку займають до 30 робочих днів. При цьому мінімальний статутний капітал складає 100 000 HUF (350 євро)

Як переїхати правильно. Поради для власників бізнесу, які прийняли рішення про релокацію в ЄС

Виробничий майданчик

Шукайте приміщення належної площі з підʼїзними шляхами, комунікаціями, достатньою потужністю електроенергії, води, газопостачання. Підведення комунікацій «з нуля» є складним процесом з регуляторної точки зору, а також високовартісним та часозатратним. Ефективне рішення – оренда площ в індустріальних парках із готовою інфраструктурою

Персонал

Більшість країн ЄС надали українцям режим тимчасового захисту тривалістю на 1 рік з можливістю подальшого продовження. Це означає, що працівники з України можуть переїхати та працювати в цих країнах на виробництві без необхідності отримання окремих дозволів на працю (з дотримання правил оформлення тимчасового захисту). 

На таких співробітників поширюються мінімальні трудові гарантії, а трудові відносини між працівником та роботодавцем будуть регулюватися трудовим законодавством Румунії чи Угорщини. Для прикладу, мінімальна зарплата становить (до вирахування податків) в Румунії 510 євро на місяць та 3 євро на годину; а в Угорщині 680 євро та 4 євро відповідно.

Обладнання

У випадку фізичного перевезення виробничих потужностей необхідно проаналізувати, чи підлягає обладнання митному оформленню та чи є необхідною оплата митних платежів. Для прикладу, в Румунії перевезення виробничих потужностей з України звільнено від митних платежів та ПДВ.

Ліцензії, дозволи, сертифікація

Україна гармонізувала своє законодавство з ЄС, тому регулювання в Україні та країнах ЄС щодо ліцензування господарської діяльності та сертифікації продукції будуть схожими. Але можуть відрізнятися залежно від галузі. Кожен окремий випадок є доволі складним та потребує кваліфікованої допомоги фахівців.

Джерело: Андрій Корнута, юрист юридичної фірми Kinstellar, Ярослав Чекер, радник «Арцінгер», адвокат 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні