Пожежна машина, вироблена у місті Прилуки, Чернігівська область, компанією «Пожмашина». Фото «Пожмашина»/pkpm.com.ua /надано пресслужбою
Категорія
Компанії
Дата

Як перевезти завод на 10 000 кв. м до Львова і знайти житло 200 співробітникам. Кейс виробника пожежних машин із-під Чернігова

Пожежна машина, вироблена у місті Прилуки, Чернігівська область, компанією «Пожмашина». Фото «Пожмашина»/pkpm.com.ua Фото надано пресслужбою

Сотні компаній евакуюються зі сходу на захід України та стикаються з однаковими проблемами: відсутністю житла для співробітників, дефіцитом відповідних майданчиків для виробництва та захмарними цінами на оренду. Як цю проблему вирішив чернігівський виробник пожежних машин «Пожмашина»

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

З кінця лютого до початку квітня Чернігівська область перебувала під окупацією російських військ. Весь цей час завод «Пожмашина» у блокадних Прилуках не працював. До війни він виробляв 150 пожежних машин та 100 зерновозів на рік та 10% продукції експортував – переважно до Казахстану та Айзербайджану. Прибуток підприємства у 2020 році – 11,6 млн грн за виторгу 445,3 млн грн.

Після відступу російських військ із області менеджмент компанії вирішив евакуювати підприємство на захід країни, до Львова. «Це було складне рішення, – каже директор компанії Олег Аверʼянов. – Війська пішли, але ми розуміли, що війна не закінчилася».

На відміну від багатьох інших підприємств області, заводу Аверʼянова пощастило – російські авіабомби та артилерійські снаряди в нього не влучили. За останні 6 років у завод було інвестовано $10 млн. «Ми хочемо зберегти те, що створили – сучасний, технологічний, європейський завод», – каже він.

По допомогу Аверʼянов звернувся до держави, подавши заявку до Мінекономіки на релокацію. Уряд схвалив заявку менш ніж за тиждень, і «Пожмашина» почала демонтувати та евакуювати обладнання. Компанія вирішила вивозити не весь завод, а лише 40% потужностей, для чого знадобилося 20 вагонів «Укрзалізниці». За словами Аверʼянова, держкомпанія швидко долучилася і подала вагони безкоштовно.

У свою чергу Львівська обласна держадміністрація безкоштовно надала гуртожитки для розселення працівників. Це величезна допомога місцевої влади для компаній, які переїжджають, бо самостійно розселити працівників у Західній Україні сьогодні неможливо, каже Аверʼянов. Він розраховує перевезти на нове місце 200 із 600 співробітників «Пожмашини».

Станом на 13 квітня Мінекономіки отримало 1548 подібних заявок на релокацію. Пʼята частина таких заявок повтори, спам або заявки від компаній, які відмовилися від евакуації, повідомив заступник міністра економіки Ігор Дядюра. Загалом поки що переїхало 268 підприємств, із них 102 вже відновили виробництво.

Загалом в Україні на початок 2021 року було майже 374 000 підприємств та близько 1,6 млн ФОПів.

Міністерство економіки з метою безпеки не називає підприємства, які перевозить, але каже, що була компанія, яку перевозили 140 вагонами – у сім разів більше за «Пожмашину».

Як перевезти завод на 10 000 кв. м до Львова і знайти житло 200 співробітникам. Кейс виробника пожежних машин із-під Чернігова /Фото 1

Фото «Пожмашина»/pkpm.com.ua

Як перевезти завод на 10 000 кв. м до Львова і знайти житло 200 співробітникам. Кейс виробника пожежних машин із-під Чернігова /Фото 2

Фото «Пожмашина»/pkpm.com.ua

Як перевезти завод на 10 000 кв. м до Львова і знайти житло 200 співробітникам. Кейс виробника пожежних машин із-під Чернігова /Фото 3

Фото «Пожмашина»/pkpm.com.ua

Попередній слайд
Наступний слайд

«Плануємо зберегти обидва заводи»

«Пожмашина» розгорне у Львові 100% свого обладнання з виробництва сільськогосподарської техніки, а також лінію зі збирання пожежних машин. Це дозволить одночасно працювати двом заводам. «У майбутньому ми плануємо зберегти обидва заводи», – каже Аварʼянов. Львівський завод вироблятиме сільгосптехніку, а завод у Прилуках – пожежні машини.

Поки компанія шукала новий майданчик для виробництва, обладнання вивозилося на склад у Львівській області, який місцева обласна влада надає безкоштовно на час воєнного стану. «Раджу іншим компаніям чинити так само – перенести свої потужності на зберігання та паралельно шукати нове місце, – каже Аверʼянов. – Пошук нового майданчика та його підготовка до роботи може затягнутися».

На переїзд великого промислового підприємства, за оцінкою Аверʼянова, йде два-три місяці. Місяць – на демонтаж та перевезення, ще один-два місяці на підготовку нового майданчика та монтаж обладнання. «Ви переїжджаєте на підприємство, де потрібно все відновлювати: зміцнювати фундамент, латати дірки в даху, вставляти вікна, ремонтувати електрику», – каже він. Щоб привести до робочого стану майданчик на 10 000 кв. м, «Пожмашина» планує витратити 15 млн грн.

У Львові його компанія розглядала кілька варіантів релокації: оренду приміщення, спільне підприємство чи викуп. За словами Аверʼянова, місцеві підприємці намагаються скористатися ситуацією та пропонують напівзруйновані приміщення за цінами майданчиків у Німеччині чи Франції. «Але є й підприємці, які, навпаки, ставляться з розумінням та готові допомогти, – каже він. – Потрібно шукати другу частину та з ними працювати».

Місцева влада намагається боротися з цією проблемою, говорив Forbes Орест Фільц, керівник відділу залучення інвестицій Львівської ОДА, визнаючи, що місцеві компанії іноді завищують ставки оренди впʼятеро порівняно з довоєнним рівнем.

У майбутньому Аверʼянов планує розширити завод у Львові із 10 000 кв. м до 25 000 кв. м та запустити на ньому виробництво вантажівок. Але поки що це лише мрії. Через війну ринок зупинився, замовлень немає, каже він. «Щоб зберегти промисловість, державі треба завантажити її державними замовленнями, – каже він. – Інакше багато компаній закриються, а чоловіки після війни поїдуть до своїх родин у Європу».

Як перевезти завод на 10 000 кв. м до Львова і знайти житло 200 співробітникам. Кейс виробника пожежних машин із-під Чернігова /Фото 4

Пожмашина розгорне у Львові 100% свого обладнання з виробництва сільськогосподарської техніки, а також лінію зі збирання пожежних машин. Фото «Пожмашина»/pkpm.com.ua

Як отримати допомогу від держави під час переїзду

Взяти участь у державній програмі евакуації можуть будь-які підприємства та ФОПи із областей, де йдуть бої. Держава сплатить учасникам програми перевезення обладнання та знайде приміщення для відновлення виробництва та житла для співробітників. Для цього потрібно заповнити «гуглформу», вказавши:

  • кількість співробітників;
  • вид діяльності підприємства;
  • розмір виробничих площ та складів;
  • список необхідної інфраструктури для виробництва.

Протягом дня після подання заявки представники Мінекономіки чи парламенту звʼяжуться з компанією та будуть вести її до кінця. Місцева влада підбере для компанії новий виробничий майданчик. Після цього розпочнеться перевезення обладнання – безкоштовно через «Укрзалізницю» та «Укрпошту».

Також компанія може найняти приватного перевізника, але в такому разі держава сплатить лише тариф за розцінками «Укрпошти», а різницю доведеться сплатити самостійно.

Такі компанії також отримають спеціальний дозвіл проїжджати без черги блокпости та отримувати паливо на заправках без ліміту.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні