CEO та співзасновник Preply Кирило Бігай. /з особистого архiву
Категорія
Інновації
Дата

Український Preply тепер коштує кількасот мільйонів доларів. Як компанія переживає війну та на що витратить $50 млн інвестицій – розповідає CEO Кирило Бігай

6 хв читання

CEO та співзасновник Preply Кирило Бігай. Фото з особистого архiву

Поки світовий венчур притримує чеки до більш стабільних часів, український стартап Preply залучив свій найбільший раунд інвестицій – $50 млн. Репетиторська платформа для вивчення іноземних мов поповнила лави сунікорнів – стартапів, що мають перспективу на оцінку $1 млрд і вище.

Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.

Preply давно живе на дві домівки – має офіси в рідному Києві та іспанській Барселоні. Під час війни це стало неабиякою перевагою для бізнесу. Доки засновники евакуювали рідних з-під обстрілів, міжнародна команда рятувала українських співробітників.

Скільки в рамках нового раунду інвестицій коштує бізнес – фаундери не розголошують. Більше $200 млн, стверджує співзасновник та CEO Кирило Бігай, 35, інвестори цінують невпинне зростання.

Про те, як компанія впоралась із пʼятьма місяцями війни та на що стартап витратить ще $50 млн, Forbes поговорив зі співзасновником Preply Кирилом Бігаєм. Інтервʼю скорочено і відредаговано для ясності.

Згадайте, де ви були та що робили зранку 24 лютого?

Прокинувся о шостій ранку вдома у Барселоні. Мої батьки та сестра вже різними машинами їхали з Києва на середній захід України, до родичів.

Що принципово змінилося для бізнесу Preply через повномасштабну російську агресію?

Принципово – небагато. Ми хотіли виходити на зарубіжні ринки ще на початку 2013 року і, коли почалася Революція гідності, повністю сфокусувалися на цьому.

З 24 лютого в Україні виторг впав на 70%. Ми долучилися до економічних санкцій проти Російської Федерації й повністю пішли з російського ринку. Репетитори, що перебувають у РФ, незалежно від національності не можуть реєструватися і заробляти на Preply.

Бізнес глобально не постраждав. Російський ринок становив не більше 5% доходу.

Як зараз працює київський офіс?

Ми були в набагато кращій позиції, ніж безліч інших українських бізнесів. Більша частина команди вже була за межами України. У нас близько 450 людей, і лише третина працювала у київському офісі. Там були не лише українці – близько 30–40 іноземців. Багато з них дуже молоді. Дехто з них не знав, що робити, а ми намагалися допомогти кожному. Понад 60 співробітників залишили територію України.

Тобто в Україні лишилося менше 100 людей?

Приблизно 90, або і менше.

Ми дуже міжнародна організація – у команді близько 60 різних національностей. У лідерській команді немає українців, окрім мене та Дмитра (Волошина – співзасновника Preply. – Forbes). Решта – американка, бельгійка, британець, француз, італієць і шотландець.

Такий склад команди дуже допоміг. У перші дні війни засновники мали багато турбот поза бізнесом. Я евакуював батьків та сестру, мої брати воюють на сході. У Дмитра теж є рідні в Україні. Ми мали про що турбуватися. 

Іноземні колеги теж переживали, але для них це було менш персонально. Вони продемонстрували дуже велику стійкість, співчуття і наполегливість. Ми організували команду з десятьох осіб, яка працювала 24/7, щоб допомогти кожному співробітнику українського офісу: організували евакуацію, хоча у перші дні було важко знайти транспорт; виплатили одноразову фінансову допомогу і зарплати наперед; перших два місяці оплачували співробітникам житло в Україні та за кордоном; забезпечували сервісом психологічої допомоги.

З якими фінансовими результатами Preply закінчив 2021 рік?

Ми приватна компанія, тому всіма цифрами не можу ділитися. У 2021 році ми зросли у тризначних відсотках.

Скільки наразі студентів на платформі? У пресрелізі про нові інвестиції ви писали, що «більше, ніж в університетах Ліги плюща», тобто понад 147 000. Проте чи більше, ніж жителів Івано-Франківська – 260 000 на початок 2022-го?

Дивлячись як рахувати. Це сотні тисяч студентів. Гадаю, масштаб бізнесу зрозумілий – за кількістю студентів наша платформа вже перевищує всі університети Ліги плюща. Їх набагато більше, ніж в усіх університетах України разом.

Це показує, яких розмірів ми змогли досягти за п’ять років. Зараз ми – найбільша у світі компанія із онлайн-репетиторства мов за кількістю учнів.

Навесні 2021-го ви повідомляли про 40 000 репетиторів на платформі, тепер – 32 000. Чому поменшало вчителів?

Мені здається, річ у тім, як ми рахували 40 000. Може бути, що одна цифра – це кількість активних репетиторів за цілий рік, а інша – за останній квартал. 32 000 – якраз активні викладачі за останній квартал.

Тобто репетиторів не поменшало?

Падіння не було. Ми почали більше фокусуватися на якості репетиторів. Має бути баланс між кількістю учнів у різних локаціях та кількістю релевантних репетиторів.

Наприклад, у нас є учні в Нью-Йорку, які хочуть вчити французьку мову о 20:00. Для них має бути певна кількість доступних у цей час учителів французької. Тому кількість – відносний показник. Ми можемо досягти 100 000 репетиторів, але не дати потрібного користувацького досвіду клієнтам.

У яких регіонах нині найбільше репетиторів?

У Західній Європі та Північній Америці. Це наші фокус-ринки.

Скільки репетиторів з України на платформі?

З початку лютого кiлькість репетиторів з України збільшилася на 25% і сягає 1000 викладачів у червні. Вони дуже активні, залежно від кількості учнів та ціни урока отримують $500–1500 на місяць.

з особистого архіву

Кирило Бігай, CEO та співзасновник Preply. Фото з особистого архіву

На що вам потрібні $50 млн?

Щоб збільшувати частку у Західній Європі та Північній Америці – США й Канаді. Найбільші для нас європейські ринки – Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Польща. 

Це все дуже великі ринки. Ми хочемо стати там помітнішим гравцем, і роботи ще багато. Працюватимемо над цим наступних п’ять років. До того ж дедалі більше людей переключаються на онлайн-вивчення мов з офлайну. Гадаю, за три-чотири роки більшість людей у світі вивчатимуть мову в онлайн-класах або з онлайн-репетиторами. Сьогодні таких десь 20%.

По-друге, виділяємо гроші, щоб продовжити поліпшувати платформу. Один з фокусів на наступний рік – покращити алгоритм співпадіння репетиторів та студентів.

Він базується на величезній кількості факторів: предмет, часова зона, кількість доступних слотів для занять у календарі, ціна тощо. Студент із Нью-Йорка може дозволити собі репетиторів за $50, а з Бразилії – за $10.

Важлива й друга мова викладача. Якщо я починаю вчити іспанську, мені потрібен хтось, хто може пояснити мені цю мову українською або англійською, які я знаю.

За якою оцінкою компанія підняла останній раунд?

Не розголошуємо. Це був хороший раунд. Preply стабільно зростає від самого початку існування – інвестори це цінують.

Навесні 2021-го Forbes оцінював вашу компанію у $130–200 млн. Цей діапазон досі релевантний?

Не дуже релевантний, у бік збільшення. У цьому раунді оцінка була набагато більшою за попередній раунд.

Що змінилося у ставленні міжнародних інвесторів із початком війни? Чи з’явилися перестороги щодо компаній з України?

Треба дивитися правді у вічі. Ризиковано інвестувати в компанію, де всі співробітники перебувають в Україні.

Якщо ми хочемо залучити інвестиції у майбутньому, треба зменшувати ці ризики. Вибір – бутстрепити бізнес без інвесторів чи будувати привабливу для них компанію, яка продовжувала б розвивати українську економіку.

З цієї точки зору дуже важливо будувати компанії з двома офісами: один – міжнародний, інший – в Україні.

Що це дасть?

Українським компаніям треба якнайшвидше відкривати закордонні офіси, адже середній рівень іноземних спеціалістів на сьогодні вищий. Екосистеми Великої Британії, Німеччини, США – сильніші.

Не думаю, що в нас дуже багато senior-level-таланту. Великим компаніям досить складно знайти людей, починаючи із рівня директора, віцепрезидента, топменеджменту в Україні.

Це стосується інженерів також. Рівень інженерії в Україні досить хороший, але буде перебільшенням сказати, що він кращий, ніж у Лондоні. До Лондона, Нью-Йорка чи Сан-Франциско приїздять найкращі інженери з усіх куточків світу.

Найкраще наймати senior-співробітників для міжнародного офісу у найсильніших екосистемах: Берліні, Амстердамі, Лондоні, Нью-Йорку, Сан-Франциско. Париж також сильна екосистема, але вона ще досить закрита.

Закордонний офіс Preply, до слова, у Барселоні.

У нас своя історія про Барселону. Нам вдалося зібрати тут дуже сильні таланти – понад 50% співробітників релокували із інших міст Європи, США, Латинської Америки. Перевозити людей не так легко, як бути в багатій талантами екосистемі.

Мати другий міжнародний офіс важливо для розвитку українських талантів, щоб вони дивилися, як працюють ті чи інші речі за кордоном, брали їхні найкращі практики і зростали. Також міжнародний офіс допомагає швидше зробити компанію орієнтованою на експорт або на зарубіжні ринки.

Надзвичайно важливо постійно покращувати рівень англійської. У Сінгапурі це офіційна мова. У Нідерландах та Швеції люди дивляться англомовне телебачення і змалечку розуміють мову. Звичайно, робити бізнес із такими країнами значно простіше. Запрошувати таланти теж набагато легше, тому що всі можуть розмовляти англійською.

Коли ми зростали, у якийсь момент вирішили спілкуватися лише англійською. Ми сказали, що не спілкуємось українською на офіційних зустрічах, не маємо офіційної документації українською мовою. І це допомогло під час відкриття зарубіжних офісів, адже всі розуміли одне одного. 

Я вважаю, що англійську мову треба зробити другою національною. Це допоможе розвивати і збагачувати українську культуру зарубіжним контентом, економіка стане набагато привабливішою і конкурентоспроможнішою. Ще більше українців отримають змогу професійного зростання через онлайн-освіту і комфортно почуватимуться у глобальному світі. Україна може стати економічним тигром Европи, і англійська мова – дуже важливий елемент.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine

Дякуємо за підписку

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні