В Оленівці тримали кілька тисяч людей, які були доставлені з Маріуполя. Серед бранців – сотні військовослужбовців, які обороняли останній оплот міста – «Азовсталь». Звільнені з полону волонтери розповідають, що до вибуху полонених перевели до нежитлового приміщення, а американські військові – про відсутність ознак застосування HIMARS. Forbes вибрав головне з розслідування The Washington Post.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
У березні понад 30 волонтерів, які рятували мирних жителів з Маріуполя, опинилися в Оленівці: російські окупанти та сепаратисти визнали їх підозрілими. Їх звільнили лише два тижні тому, і їхні розповіді про поводження з ув’язненими підтверджують звинувачення в тому, що окупанти навмисно перевели українських бійців у покинуту промислову будівлю, яку потім підірвали.
Одразу після вибуху Кремль заявив, що по будівлі з військовополоненими вдарила реактивна українська система залпового вогню HIMARS. На виправдання цієї версії російські державні ЗМІ показали відео з обгорілою будівлею з діркою у даху, розчавленими двоярусними ліжками та обвугленими тілами.
Три волонтери, які провели в Оленівці більше 100 днів, розповіли The Washington Post, що будівля, в якій загинули українські солдати, розташована в окремій частині тюремного комплексу. Раніше її не використовували для утримання ув’язнених.
«Я можу достеменно сказати, що на відео не видно тюремних бараків. Зруйнована будівля – нежитлове приміщення», – сказав Євген Малярчук, якого окупанти заарештували у Маріуполі під час спроби евакуювати близько 20 цивільних на автобусі, який він купив і перегнав із Києва.
«Нас тримали у всіх будівлях, у всіх бараках, в ізоляторі суворого режиму, у звичайних ізоляторах, в одиночних камерах, скрізь», – розповів він кореспондентові WP телефоном.
В’язниця в Оленівці була закрита близько восьми років тому. Сепаратисти відкрили її незадовго до вторгнення російських військ. На частині території виправної колонії №120 (офіційна назва) є бараки та ізолятори. Інша частина – промзона зі старим обладнанням, на якому колись працювали засуджені.
«Будівля на відео схожа на майстерні, розташовані в промзоні, – каже Малярчук. – Якщо ув’язнених перевели з бараків, виникає запитання: навіщо?».
Супутникові знімки в’язниці, які проаналізував OSINT-аналітик Олівер Александер, підтверджують цю версію. Після падіння Маріуполя в оленівській в’язниці підняли російські прапори, туди прибули російські охоронці та агенти спецслужб, оточивши місце військовими вантажівками та артилерією.
У травні Кремль пообіцяв, що із захисниками «Азовсталі» поводитимуться «відповідно до міжнародних правил». Москва заявила, що це гарантував Путін. Проте, за повідомленнями українських і російських правозахисних організацій, тюремні охоронці та офіцери жорстоко били полонених солдатів.
Два волонтери – колишні в’язні з Оленівки – повідомили The Washington Post, що чули крики. У камери, розраховані на пів дюжини чоловік, іноді набивалося до 30. Волонтери вийшли з в’язниці в середині липня, коли європейські активісти добилися їхнього звільнення.
Дмитро, якого The Washington Post називає лише по імені з побоювань щодо безпеки родичів, які живуть під російською окупацією, розповів, що провів кілька тижнів у клітці і став свідком численних «ритуалів посвяти» нових українських полонених.
За словами Дмитра, ув’язнених примушували роздягатися і ставати на коліна, притулившись головою до стіни, а охоронці били їх кийками. Потім їх змушували повзти вгору сходами і штурханами в спину заштовхували в камеру.
Внаслідок вибуху минулої п’ятниці російські охоронці не постраждали. Представник ОРДО заявив, що «постраждали лише ув’язнені». Західні чиновники та військові аналітики не вірять у заяву Кремля про удар системою HIMARS, яка стріляє з відстані до 80 км.
«Заяву про використання HIMARS можна одразу відкинути, – каже Руслан Левієв, аналітик Conflict Intelligence Team, що відстежує дії російської армії майже 10 років. – Оленівка розташована за 10 кілометрів від Новомихайлівки, найближчої точки, звідки теоретично Україна могла завдати удару. Якщо ціль знаходиться за 10 кілометрів, навіщо вам HIMARS?».
Два американські чиновники повідомили журналу Politico, що слідів застосування HIMARS виявлено не було. Вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW) заявив, що за загибель українських полонених відповідальні російські сили.
«Якби Україна використала для удару не HIMARS, а інші засоби ураження, атака, напевно, завдала б побічної шкоди. Були б вирви та інші пошкоджені будівлі», – йдеться у звіті ISW.
Україна закликала Організацію Об’єднаних Націй і Червоний Хрест розслідувати напад, але Росія відмовилася надати доступ.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.