Валютні обмеження та гроші від нафти повернули рубль до довоєнного рівня. Чому це добре для пропаганди, але не врятує російську економіку /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Валютні обмеження та гроші від нафти повернули рубль до довоєнного рівня. Чому це добре для пропаганди, але не врятує російську економіку

3 хв читання

Getty Images

7 квітня доллар у РФ подешевшав до 75 руб/$. Це найнижче значення з 10 лютого, хоча ще менш ніж місяць тому – в середині березня – російська валюта встановила історичний антирекорд: 120 руб/$.

Те, що рубль за лічені тижні відіграв 30-відсоткову девальвацію, є закономірним наслідком наджорстких адміністративних обмежень та значних доходів, які РФ все ще отримує від продажу енергоносіїв. Але чи значить це, що Росія уникає нищівного для економіки впливу від санкцій?

Нобелівський лауреат Пол Кругман дивується несамовитості, з якою центробанк РФ взявся рятувати рубль від обвалу перших тижнів війни Росії з Україною.

У своїй колонці для New York Times він пише про «неможливу тріаду» – одну з найважливіших закономірностей ринкової економіки, згідно якої країна не може одночасно дотримуватися вільного руху капіталу, незалежної монетарної політики та стабільного обмінного курсу. «Ти можеш одночасно обрати лише дві з трьох умов, – каже Кругман. – Та ЦБ РФ чомусь вирішив обрати тільки одну».

Чому рубль укріпився

Кругман описує підхід російської влади як «метод поясу та підтяжок».Тотальні обмеження на відтік капіталу та одночасно жорстка монетарна політика – головні передумови укріплення рубля останніх тижнів. Майже відразу після початку вторгнення росіян до України влада країни вдалася до низки суворих обмежень на операції з валютою: 

  • компаніям дозволено купувати валюту тільки під виконання імпортних контрактів;
  • експортери зобовʼязані продавати 80% валютної виручки;
  • нерезиденти не можуть продати російські фінансові активи, номіновані у рублях. На їхню користь заборонено виплачувати дивіденди та купони за облігаціями;
  • населенню до вересня заборонено купувати готівкову валюту. Безготівкові операції здійснюються з комісією у 12% для фізосіб та 15% для юросіб;
  • зняти кошти з валютних рахунків можна лише з обмеженням: $10 000 для населення та $5000 – для компаній. Вивозити з країни понад $10 000 також не можна;
  • заборонені валютні кредити, зарахування коштів на валютних рахунках у іноземних банках (цю міру нещодавно дещо пом’якшено);
  • ЦБ підвищив облікову ставку майже вдвічі, до 20%.

Суттєві та одномоментні обмеження призвели до радикального зменшення обсягів торгів на російському валютному ринку. Якщо у січні-лютому денний оборот міг перевищувати еквівалент у $20 млрд, вже у березні, за даними Міжнародного інституту фінансів (IIF), він скоротився майже у 10 разів. 

З іншого боку, у російського бізнесу та населення майже немає як мотивації, так і можливості купувати валюту. Завдяки поєднанню фактора суворих заборон та різкого підвищення облікової ставки до банківської системи вже повернулася майже уся готівка, виведена під час паніки перших днів після початку війни РФ з Україною.

Враховуючи адміністративні обмеження та втрату ліквідності ринку, рубль фактично перестав бути вільно конвертованою валютою, пише Bloomberg, покликаючись на головного стратега Generali Insurance Asset Management Гільєме Треска.

Цей факт лише посилює вплив на валютний ринок величезних потоків валютної виручки, яку РФ отримує перш за все за рахунок експорту енергоносіїв. Паралельно з цим імпорт до Росії вже суттєво впав через санкції, вихід з ринку низки іноземних компаній та проблем з логістикою.

За розрахунками Bloomberg, за умови збереження поточних цін на нафту та газ доходи РФ від продажу енергоносіїв цього року складуть близько $320 млрд. Це на третину більше, ніж у 2019-му та 2021-му, та удвічі – за показник кризового 2020-го. За оцінкою заступниці головного економіста IIF Еліни Рибакової, у 2022-му профіцит поточного рахунку РФ може сягнути рекордних $250 млрд.

Таким чином, на ринку виникає ситуація, коли експортери постійно продають валюту, але купувати її нікому, пише російське видання The Bell, покликаючись на одного з місцевих банкірів.

Сукупність цих умов створює основу для ще більш суттєвого укріплення рубля до рівнів 60–65 руб/$, додає The Bell прогнози російських економістів. Втім, надмірно дешевий долар невигідний російській економіці, оскільки експортери та держбюджет отримуватимуть менше доходів.

Тому, ймовірно, центробанку доведеться стримувати укріплення рубля, наприклад, шляхом послаблення частини обмежень.

Пропаганда для Путіна

Посилення рубля зовсім не означає, що російська економіка уникне серйозної рецесії. Згідно з прогнозом ЄБРР, цього року ВВП РФ впаде на 10%. Fitch очікує зниження на 8%, Moody’s – на 7%.

Авторитарні режими, зазначає Кругман, зазвичай намагаються приховати найбільш явні негативні прояви економічної кризи. Невтішні прогнози, припускає він, можуть стати поясненням такому відчайдушному захисту рубля центробанком навіть ціною тотального пригнічення ділової активності. «Це може мати сенс для пропаганди», – каже Кругман.

Важлива частина її цільової аудиторії – особисто Володимир Путін. «Американська розвідка каже, що російські військові бояться розповідати йому правду про перебіг подій на війні, – пише Кругман. – Чи є хоч одна причина вважати, що його економічні радники мислять інакше?»

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні