Нерегламентована можливість. Forbes знайшов щонайменше три способи легально купити валюту попри обмеження НБУ. Цьому посприяли Revolut, PayPal, Wise та війна /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Нерегламентована можливість. Forbes знайшов щонайменше три способи легально купити валюту попри обмеження НБУ. Цьому посприяли Revolut, PayPal, Wise та війна

4 хв читання

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Лояльність міжнародних систем грошових переказів та світових фінтех-компаній до українських біженців створила лазівку, що дозволяє обійти заборону Нацбанку на купівлю валюти фізичними особами. Як це працює?

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

У березні 2022 року до числа 15-мільйонної армії клієнтів британського необанку Revolut долучилися близько 30 000 користувачів з України.

У середині березня необанк дозволив користуватися своїми послугами українським біженцям, що вимушено виїхали до країн ЄС через розвʼязану Росією війну в Україні. Простий функціонал додатку Revolut дозволяє легко оформити віртуальну картку, яку можна привʼязати до сервісів GooglePay та ApplePay, а також здійснювати грошові перекази, у тому числі у валюті.

Незважаючи на те, що необанк не працює на українському ринку, Forbes відомо щонайменше про чотири випадки, коли подібні операції у Revolut проводили українці, які не виїжджали за кордон. Мета – обійти валютні обмеження НБУ. З 24 лютого фізособам в Україні (за деякими винятками) заборонено купувати валюту. Схожі можливості надають платіжні системи PayPal та Wise. Через них також можна без проблем поповнити валютою картку будь-якого українського банку.

Як це працює, чому зʼявилась така прогалина у валютних обмеженнях та що про це думає Нацбанк?

Валюта у два кліки у Revolut, PayPal та Wise

Revolut 

Оголосивши про особливі умови для біженців з України, Revolut пом’якшив вимоги, необхідні для відкриття рахунку українцями, а також відмовився від низки комісій за обмін валюти та поповнення рахунку.

Для того, щоб стати клієнтом Revolut, потрібно завантажити застосунок, створити акаунт та привʼязати до нього картку українського банку. Для реєстрації підійде український номер телефону. Далі потрібно обрати країну, у якій перебуває користувач, – наприклад, Польщу. Фізичне місцезнаходження не відіграє значної ролі. Один зі співрозмовників Forbes серед клієнтів Revolut вказав при реєстрації адресу у центрі Варшави, фактично перебуваючи в одному з міст Івано-Франківської області.

Revolut відкриває клієнтам віртуальні платіжні картки, аналогічні за функціоналом звичайному «пластику» від Visa та Mastercard. Рахунок Revolut у валюті можна поповнити за допомогою будь-якої гривневої карти. Курс залежить від українського банку.

Карту Revolut можна привʼязати до сервісів GooglePay та ApplePay або ж переказати з неї валюту на валютну картку будь-якого українського банку. Для цього потрібно провести SWIFT-платіж (проходить лише у будні, зазвичай зараховується протягом дня). Комісії за SWIFT у Revolut немає.

Обмеження Revolut – план Essential, який надається усім новим клієнтам, лімітує операції з обміну валют. У випадку з Польщею йдеться про еквівалент 5000 злотих на місяць. Також НБУ встановив ліміт на P2P-перекази та операції з поповнення картою електронних гаманців у 100 000 грн на місяць.

PayPal

17 березня PayPal оголосив про початок повноцінної роботи в Україні. До цього для України діяв режим «send only», що дозволяв створення та поповнення аккаунту, але не виведення коштів на українську банківську картку.

Відтепер перекази на українські картки також доступні – в тому числі у валюті. За свідченнями чотирьох користувачів PayPal, з якими спілкувався Forbes, сервіс значно лояльніше ставиться до акаунтів, створених до 17 березня. Через них можна спокійно та без обмежень купувати валюту та пересилати її на валютні картки. Нові акаунти працюють справно не завжди: після кількох вдалих операцій система може видавати помилки.

Комісії для українських користувачів PayPal скасовано до 30 червня.

Wise

Система грошових переказів Wise була дуже популярна серед українців і до війни. Нею, поміж інших, користувалися трудові мігранти, що працюють у Європі. 

У Wise створюється віртуальний рахунок, його можна поповнити через GooglePay/ApplePay та далі переслати гроші на українську валютну карту SWIFT-платежем. Однак за це доведеться заплатити комісію не менше $5. Наприклад, при переказі $100 доведеться віддати $5,2 комісії, $1000 – $10,6.

Revolut, PayPal та Wise. Як вони працюють, чим відрізняються від банків та як гарантують безпеку?

(Натисніть "Читати більше", щоб прочитати весь текст)

Revolut – британський необанк, заснований у 2015 році росіянином Миколою Сторонським та українцем Владом Яценком. 2018-го стартап отримав банківську ліцензію Великої Британії, у 2021-му – у ЄС та подав заявку на отримання ліцензії у США. Фактично стартап діє як звичайна банківська установа. Відмінність Revolut від класичних банків – відсутність відділень, акцент на мобільному додатку та бізнес-модель, сфокусована на транзакціях, а не кредитуванні.

PayPal з’вився на рубежі 90-х та 2000-х, вирісши із стартапа Пітера Тіля та уродженця України Макса Левчина. Зараз компанія коштує понад $130 млрд. PayPal не є банком та фактично виступає фінансовим посередником. Кошти користувачів зберігаються на електронних гаманцях. Безпеку гарантує сама компанія. 

Wise – британська компанія, створена естонцями Крісто Кяерманном та Тааветом Хінрікусом. Як і PayPal, Wise не є банком. Її діяльність контролюють фінансові регулятори окремих країн, однак загалом аналогу Фонду гарантування вкладів, який існує у банківському секторі, для таких компаній не існує. За збереження коштів на електронних гаманцях відповідає сама Wise. На випадок проблем компанія має спеціальний «guarаntee fund».

Що про це думає НБУ

У березні до України надійшло у 2,5 раза більше SWIFT-платежів, а кількість вхідних транзакцій через системи грошових переказів, такі як WesternUnion, MoneyGram чи RIA, зросла на 30%, каже СМО Monobank Анатолій Рогальський. Він пояснює зростання активністю волонтерів та гуманітарною допомогою Україні.

Виокремити обсяги операцій, якими українці обходять валютні обмеження, неможливо. Пресслужба НБУ отримала, але не відповіла на прохання Forbes прокоментувати існування такої прогалини. Співрозмовник у керівництві регулятора назвав її «нерегламентованою можливістю», зазначивши, що не бачить жодних загроз для курсової стабільності з цього боку. «У промислових масштабах цей спосіб не використаєш», – пояснив він.

Пресслужба Revolut ухилилася від відповіді на питання Forbes про перекази в Україну з можливими зловживаннями. Senior product manager Wise Павло Педенко на момент публікації не відповів на прохання прокоментувати ситуацію.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд