Кількість кінозалів в Україні з початку війни скоротилася у сім разів, але на заході країни все ще можна подивитися кіно. Які кінотеатри продовжують крутити фільми та як змінилася їхня робота
Незважаючи на війну, в Україні продовжують працювати 16 зі 121 кінотеатрів. Multiplex залишається лідером ринку навіть зараз, у чотирьох містах країни працюють пʼять зі 30 їхніх кінотеатрів.
Multiplex вирішив знову відкрити кінотеатри через дослідження, яке було проведено разом із торгово-розважальними центрами, сказав Forbes директор мережі Роман Романчук. За його словами, воно показало, що люди хочуть повернути звичні для довоєнного життя речі і емоційно розвантажитися. «У цьому сенсі кіно – один із найкращих способів закрити цей запит, – говорить він. – Воно дає людям позитивний психологічний ефект, дозволяє ненадовго поринути в іншу реальність».
Де можна подивитися кіно? Мережа 15 березня знову відкрила кінотеатри у Львові, а пʼять днів назад – в Одесі. Також зараз працюють кінотеатри мережі у Луцьку та Хмельницькому.
Із 511 кінозалів двадцяти найбільших мереж працюють 71. Найбільша їх кількість у Львові та області – 31; у Чернівцях працюють девʼять залів, а в Одесі – вісім.
Кінотеатр Wizoria у торговому центрі «Конкорд» у Полтаві – єдиний працюючий кінотеатр на лівому березі Дніпра.
Друга причина відкриття кінозалів під час війни для Multiplex – спроба врятувати компанію від банкрутства, хоча жоден із цих кінотеатрів не отримує прибутки, а щоденна виручка впала у вісім – десять разів. Головні причини:
- Multiplex знизив ціни на квитки в 2,5 раза, як порівняти з довоєнним часом – до 50–75 грн. Так компанія підтримує людей, у яких впали доходи, каже Романчук.
- Кінотеатри працюють з 12:00 до 20:00, без вечірніх сеансів, які були найбільш прибуткові і приносили основний дохід.
- Коли вмикається повітряна тривога, глядачі мають йти у бомбосховища, а компанія повертає їм гроші за квитки.
- Кіностудії не дають українським кінотеатрам нові фільми. «Вони вбачають в цьому іміджеві ризики, – говорить Романчук. – Зараз будемо з ними активно на цю тему говорити, бо, як мені здається, це не дуже адекватна позиція».
«Планета кіно», яка запустила тільки один кінотеатр у Львові, зараз також працює у збиток. Компанія стикнулась із такими ж проблемами, як і Multiplex. «Кінотеатр у Львові приносить 1000–2000 грн на день, а до війни ця сума була у десятки разів більша», – говорить Наталія Байдан, генеральна директорка «Планети кіно».
Компанія також знизила вартість квитків та не отримує для показу світові прем’єри, а тому показує фільми, які в прокаті вже понад три – шість місяців.
В день відкриття кінотеатр «Планети кіно» у Львові відвідали 143 глядачі, а в наступні дні ця кількість зросла в 3-5 разів. Але це набагато менше ніж було до війни, говорить Байдан. Точну кількість глядачів зараз порахувати важко, оскільки майже щодня кінотеатри змушені повертати квитки через повітряні тривоги. «Тому людей приходить точно більше ніж ми [кінотеатри] бачимо у підсумку по проданих квитках», – говорить Романчук з Multiplex.
Обидві мережі збільшили показ українських стрічок, із власниками яких легше домовитись, ніж із голлівудськими студіями. «Планета кіно» робить ставку на контент для дітей. Майже 80% стрічок, які показують в їхньому кінотеатрі, – це мультфільми. А Multiplex формує розклад з огляду на успішність фільмів у минулі періоди. Наприклад, у Львові він зокрема показує:
- «Вийду за тебе»
- «Uncharted: Незвідане»
- «Дім Ґуччі»
- «Захар Беркут»
- «Великий червоний пес Кліффорд»
- «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила»
- «Хрещений батько»
Орендодавці приміщень пішли назустріч компаніям і скасували оренду. «Ми зараз не платимо за оренду, а тільки за комунальні послуги і деякий сервіс: охорона, прибирання», – каже Байдан із «Планети кіно».
Multiplex також практично не платить за оренду, але є інші проблеми: шість торгових центрів, де є кінотеатри мережі, зруйновані чи пошкодженні. «В такому випадку ми призупиняємо договір оренди», – говорить Романчук. З деякими ТЦ компанія поки не змогла встановити звʼязок, щоб узгодити рішення.
Романчук наразі не знає, чи зможе Multiplex відкрити кінотеатри в нових містах, – навпаки, є ризик, що з наступного тижня закриються діючі. «Якщо до кінця тижня ми не зможемо вивести ці кінотеатри зі збитків – будемо змушені з наступного понеділка їх закривати», – говорить він. Романчук сподівається, що цього не станеться, і розраховує, що ситуація в цілому буде покращуватися, а кількість повітряних тривог зменшуватись. «Тоді, гадаю, зможемо знову відкрити деякі кінотеатри, – говорить він. – Наприклад, у Дніпрі, Кривому Розі, Києві».
«Планета кіно» хотіла би до кінця квітня відкрити кінотеатри у Сумах, Дніпрі та Києві. Єдиний кінотеатр, який компанія поки не планує відкривати взагалі, – у Харкові. Він не зруйнований, але ситуація у місті складна, каже Байдан. «Ми дуже хочемо відкриватися, – говорить вона. – Розуміємо, що це робота у збиток, але ми впевнені, що людям це зараз потрібно».
«Планета кіно» розраховує працювати в такому режимі до початку літа, але, якщо ситуація не покращиться, може закрити всі кінотеатри. Зараз компанія робить списки співробітників, які не пішли на війну, не виїхали з країни і зможуть працювати. Також намагається налагодити постачання: кукурудза для попкорну до війни надходила зі США, а Coca-Cola – із заводу під Броварами, який розбомбили російські війська.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.