Категорія
Картина дня
Дата

Захопити Одесу та відтягнути сили ЗСУ. Що відбувається у Придністров'ї та як змінюється хід війни. Пояснює дипломат Павло Клімкін

4 хв читання

Роздмухуючи ситуацію у Придністровʼї, Росія готує новий плацдарм наступу на південь України. Кремль, ймовірно, намагатиметься висаджувати там десант і вчиняти теракти, говорить ексглава МЗС України Павло Клімкін.

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

  • 25–26 квітня у Придністровʼї сталися три серії вибухів. Влада невизнаної «республіки» запровадила червоний рівень терористичної небезпеки. 
  • 27 квітня у Придністровʼї заявили, що з території України обстріляли склади із російським озброєнням та боєприпасами.
  • Глава невизнаного Придністровʼя Вадим Красносільський заявив, що «сліди терористичних атак ведуть в Україну». 
  • Президент Зеленський стверджує, що Росія розхитує «республіку» на тлі війни з Україною. 

Що відбувається у Придністровʼї? Росія змінює стратегію?

Немає ніякої нової стратегії у Кремлі. Росія розхитує Придністровʼя, щоб там почалися бойові дії проти України, щоб створити ще один військовий плацдарм. 

Там знаходиться близько 3000 російський військових, більшість з них охороняють боєприпаси у селі Кобасна, розташованому всього за 2 км від кордону з Україною. 

У Придністровʼя також є приблизно 15 000 військових своїх збройних сил, приблизно половина з них більш-менш боєздатна. 

Росіяни свідомо створюють новий елемент війни, загрожуючи Одесі з іншого боку та півдню Одеської області. Ця тактика цілком зрозуміла.

Російська армія шукає можливості підтримувати бомбардування. Щоб поповнити запаси людської сили, росіяни стовідсотково намагатимуться висаджувати у Придністровʼї десант, запускати ДРГ, вчинятимуть теракти. Але це не буде простим завданням, до цього сценарію готуються, працюють сили ППО. 

Кремль планує дестабілізувати південь України, захопити Бессарабію та відтягнути на цей напрямок значну частину збройних сил. Я вважаю південь України навіть більш стратегічно важливим, ніж схід. 

За даними Генштабу ЗСУ, 26 квітня підрозділи оперативної групи російських військ у Придністров’ї привели в повну боєготовність. 

Чи можливий військовий напад на саму Молдову?

Цілком можливо, що Путін має намір створити протекторат у Молдові. Хоч він і з презирством ставився до проєвропейських політиків, які прийшли до влади в Молдові, його це чіпляє. 

Уряд у Молдові зараз «петляє» щодо санкцій проти Росії, намагається уникати жорстких висловлювань, але тим не менш він проєвропейський, звідти повибивали проросійських політиків. Загроза для Молдови є, це 100%. У вівторок відбулося засідання Ради національної безпеки у Кишиневі, там прекрасно розуміють ситуацію. Ставки зростають.

Мая Санду – президентка Молдови з 24 грудня 2020 року. Прихильниця євроінтеграції. У березні Молдова вслід за Україною подала офіційну заяву на вступ країни до Європейського Союзу.

Загрозу війни розуміють не тільки у владі. З Придністровʼя масово виїжджають люди, передусім чоловіки призовного віку. У Придністровʼї взагалі ніхто не хоче воювати, люди розуміють, що те, що відбувається, – російська тактика та кадебешні витівки. 

Чи можна Україні сподіватися на допомогу армії Молдови?

Якщо військові дії зачеплять безпосередньо Молдову – без сумніву, вона буде вимушена реагувати. В іншому випадку Кишинів продовжуватиме дистанціюватися.  

Проте армія в Молдові в рази менш боєздатна, ніж в Україні. 

Чи готові ЗСУ та міжнародні партнери до відкриття другого плацдарму в Молдові?

Всі готувалися до такого розвитку подій. Це прогнозований сценарій. Росіяни запустили його саме зараз, щоб відволікати ресурси української армії з-під Миколаєва, зʼїдати українську територію шматками, методом салямі. У Придністровʼї небагато військ, з бойовим духом там також не склалося, але вони можуть суттєво відволікати ресурси української армії. 

Генштаб прораховував таку тактику російської армії, розроблявся план дій у відповідь. 

У вівторок відбулася міжнародна зустріч на німецькій авіабазі Рамштайн, де зібралися представники понад 40 країн. Там були прийняті безпрецедентні рішення, не про всі з яких можна говорити публічно. Але вже відомо, що нові домовленості – це прорив щодо постачання Україні важкої зброї. 

Якщо ситуація загострюватиметься і союзники це бачитимуть, вони без сумніву будуть передавати ще більше техніки та військової допомоги. 

Після зустрічі Німеччина вперше погодилася продати Києву важке озброєння – зенітні самохідні установки Gepard.

За інформацією The Washington Post, на закритій зустрічі представники оборонних відомств також показали карти дислокації російських військ, зосереджених на півдні та сході України. 

Від військових експертів чути думки, що Україні варто зробити удар на випередження по російських військових у невизнаному Придністровʼї.

Про удар на випередження можуть говорити тільки ті, хто має дані військової розвідки. Варто розуміти, де які сили розташовані, які ймовірні плани їхнього наступу, позицію президентки Молдови Маї Санду. Потрібно буде вести консультації з Кишиневом, оскільки Придністровʼя – це молдовська територія. 

Скільки триватиме війна в Україні та як вона може закінчитися?

Війна закінчиться тільки тоді, коли військові дії зайдуть у глухий кут, а в Кремлі зрозуміють, що продовження наступу не принесе відчутних перемог. 

Зараз цього не видно, Путін хоче продовжувати атакувати. Як тільки у російської армії радикально зникне можливість просуватися, будуть фундаментальні втрати людей і техніки, ось тоді й почнуться серйозні переговори. 

Я не вірю у можливість підписати з Росією мирну угоду, скоріш за все, йтиметься про припинення вогню. 

З Москвою домовлятимуться не тільки в Україні, а й у США та Європі. Це важливо, бо в Кремлі вірять у свою пропаганду та вважають, що вони тут бʼються з колективним Заходом. 

Припинення вогню означатиме фіксацію військ на тих позиціях, де вони були? Що буде з окупованими територіями?

Необовʼязково. Може бути домовленість про відведення військ, про звільнення захоплених територій. Припинення вогню – це ґрунтовний документ, де йдеться про те, як проходитиме лінія, про гарантії безпеки. Це не два рядки, що в момент Х дві армії припиняють стріляти та закріплюються на своїх позиціях. 

Україна зможе завести наступ російської армії в глухий кут? Ви вірите у такий сценарій?

Так, я вірю в такий сценарій. Росії неможливо легко отримати перемогу в тій реальності, що склалася. Союзники України також налаштовані жорстко, щоб не дати Путіну захопити Україну. 

Будуть нові й нові поставки якісного важкого озброєння в Україну. Вони у комплексі із санкціями та тиском зроблять неможливою перемогу російських військ. У цей момент Путіну доведеться почати розмовляти. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд