Сліди крові по всьому світу. Як працює мережа злих на Росію анонімних інформаторів. Розповідає Economist /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Сліди крові по всьому світу. Як працює мережа злих на Росію анонімних інформаторів. Розповідає Economist

4 хв читання

Shutterstock

Російські компанії зібрали більше санкцій від дня вторгнення Росії в Україну, ніж різні компанії у світі за останні десять років. Але юридичні лабіринти та шахрайство дозволяють їх обходити. Відновити справедливість допомагають анонімні інформатори, пише у своєму матеріалі Economist. Forbes переклав його і публікує головне з тексту

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

США і союзники випустили багато «неявних» санкцій. Вони застосовуються не лише до зазначених юридичних осіб, а й до низки інших, які приховано повʼязані із зазначеними. Тому лабіринти бізнесових структур треба чітко окреслити, каже Крістофер Стрінгем, юрист у фірмі Refinitiv, яка і займається таким окресленням, щоб допомогти своїм клієнтам уникнути великих штрафів.

Він розповів історію лондонської фірми, яку його компанія визначила як таку, що є частиною підсанкційної російської енергетичної компанії. Пошуки у державних реєстрах не дали нічого. Зрештою, на девʼятій сторінці російськомовного документа, який не знайти у базах даних, команді вдалося відшукати посилання на певний борговий інструмент, який видала лондонська фірма від імені російської компанії. Цього було достатньо для того, щоб вважати британську компанію другорядним субʼєктом санкцій.  

За останні кілька тижнів Росія різко заборонила доступ до корпоративних реєстрів і обмежила оприлюднення даних про енергетичну продукцію і торгівлю. Багато російських компаній і магнатів похапцем продали або перевели активи, як то човни й акції, на імʼя юридичних осіб, які навряд чи потраплять під санкції.

Може здаватися, що все складається якнайкраще для тих, хто намагається уникнути санкцій. Але злочини росіян проти українських цивільних викликали загальний шквал обурення. В результаті люди, дотичні до російських бізнесових операцій, почали анонімно розкривати деталі транзакцій, які, на їхню думку, можуть бути незаконними.

Bellingcat

Жахи кремлівської війни підштовхують людей до розкриття інформації про неправомірні дії Росії. Людина, яка працює в Росії на компанію у Парижі, нещодавно надіслала Bellingcat внутрішній документ, в якому йдеться про транспортування одягу для російських солдатів під виглядом гуманітарного вантажу. Щоб захистити анонімність інформатора, Bellingcat намагається довести це порушення іншими шляхами. Журналістам вдалося отримати записи дзвінків між російським міністром оборони й організацією, що повʼязана із тією паризькою компанією.

Нові інформатори Bellingcat нині готові піти на більший ризик, ніж раніше, певно, через те, що російська війна викликає таку загальну огиду. Як каже Грозєв, «збереження робочого місця відходить на другий план». Якщо війна затягнеться, то він очікує збільшення кількості цікавих наводок з Росії.

Нафтоleaks

Russian Tanker Tracking Group (RTTG) – заснована нашвидкуруч українським урядом після вторгнення організація. Вона перевіряє інформацію від людей, які мають відношення до російської торгівлі нафтою, від екіпажу танкерів до іноземних урядовців. Один з лідерів RTTG – Олег Устенко, економічний радник Володимира Зеленського.

Мережа неоплачуваних інформаторів RTTG почала стрімко розростатися після оприлюднення доказів воєнних злочинів росіян. 76 442 українських моряка працює на суднах. «Вони можуть бути хорошими джерелами інформації», – каже Устенко. Він хвалиться інформацією, яка настільки детальна, що вони знають навіть національність кожного члена екіпажу кожного нафтового танкера.

RTTG ділиться своєю інформацією із українською та закордонною владою. «Сморід» від звʼязків із Росією змусив деяких страховиків і західні енергетичні компанії обмежити співпрацю із «кривавою нафтою». З цією ж метою українська преса пише велику кількість історій про міжнародні компанії, які все ще працюють із Росією, а українські піар-фірми поширюють їх у світі.

Мережа санкційних шпигунів

Росія припинила публікувати показники торгівлі щомісяця. Але РФ дуже потрібен імпорт промислового обладнання, напівпровідників, запчастин для літаків, ракет і космічних кораблів, товарів розкоші.

Товари перевозять в закритих контейнерах, а в накладних можуть зазначати взаємозамінні товари. Саме тому неформальна міжнародна мережа недорогих або безкоштовних шпигунів може бути особливо корисною для виявлення контрабандистів.

Самір Мадані – співзасновник фірми TankerTrackers, у якої є аналітики в Лондоні і Стокгольмі. Велику кількість інформації команда фірми отримує від людей, яким платять за знімки танкерів у портах та біля них (осадка корпусу вказує на кількість нафти на борту).

Але TankerTrackers отримує і безкоштовні наводки від працівників. Іноді в компанію надходять фото підроблених товарно-транспортних накладних. Інформацію зазвичай надсилають на «одноразові» телефони, які TankerTrackers тримає в стокгольмських офісах, де працює Мадані.

Останні кілька тижнів російський торговий агент у Санкт-Петербурзі почав надсилати інформацію лондонській брокерській фірмі про судна, які порушують санкції Заходу, наприклад, вимикають транспондери на шляху до Петербургу. В обмін на це інформатор, певно, сподівається на привабливі угоди, коли брокерська контора повернеться в Росію.

Але ця лондонська контора залишає інформацію собі, чим піддає конкурентів ризику нарватися на штраф. А TankerTrackers продає таку інформацію клієнтам, серед яких банки і страхові компанії, які іноді припиняють фінансувати і страхувати порушника під підозрою. Адвокати порушників регулярно звʼязуються з TankerTrackers, наполягаючи на невинуватості. Мадані каже, що коли вони показують докази порушення, «ті одразу замовкають».

Українські мольфари

Дуже показовим є приклад української розвідувальної компанії «Мольфар», у якої близько 35 аналітиків у Києві і Дніпрі. З кінця лютого з компанією звʼязалися з десяток співробітників російських платіжних компаній, які підірвали спроби своїх роботодавців обійти санкції.

«Мольфар» надав цю інформацію новинній організації, яка оприлюднила на Фейсбуці список 47 компаній, яких підозрюють у незаконному переказі грошей з і в Росію. Після цього одна з цих компаній, Bankoff, яку назвали «сервісом обману», оголосила своїм користувачам неприємну новину. Visa і Stripe повідомили, що «обслуговування Bankoff Card припиняється через велику кількість активних користувачів і транзакцій з Росії».

Деяких інформаторів мотивує гнів на Росію за зростання цін на найнеобхідніші товари, як то бензин і зерно, розповідає Іан Релбі, гендиректор консалтингової фірми I.R. Consilium. I.R. Consilium, яка займається морською безпекою і злочинами.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні