Зоомагазини, волонтерські служби та онлайн-ветеринари. Як доглядати, перевозити та годувати тварин під час війни /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Зоомагазини, волонтерські служби та онлайн-ветеринари. Як доглядати, перевозити та годувати тварин під час війни

5 хв читання

Getty Images

Найбільший в Україні виробник корму для тварин «Кормотех» запустив ініціативу Save Pets of Ukraine для порятунку тварин під час війни. Вони збирають та оброблюють запити про допомогу від власників домашніх тварин, заводчиків та зооволонтерів

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

А українська компанія Petcube колекціонує історії, фото та відео тварин воєнного часу, щоб ділитися ними з міжнародною спільнотою та залучати фінансову допомогу для гуманітарних ініціатив. Надсилати свої історії можна на пошту [email protected]

Під час війни тварини потребують допомоги так само, як і люди. Як перевозити та піклуватися про свою тварину в екстремальних умовах і що робити, якщо ви знайшли тварину, яку залишили господарі?

Переважна більшість ініціатив, перелічених у матеріалі, потребує допомоги. Щоб надати їм фінансову підтримку, знайдіть реквізити на їхніх сторінках та сайтах.

Ви хочете вивезти тварину. Як це краще зробити?

Станом на 1 березня «Укрзалізниця» евакуювала понад 11 000 тварин. Переважно котів та собак, йдеться в офіційному Telegram-каналі УЗ. Зараз правила транспортування тварин пом’якшені: господарям необхідно мати з собою ветеринарний паспорт та переноску. «Укрзалізниця» закликала не залишати тварин на вокзалах та попросила пасажирів без тварин ставитися до евакуації з розумінням: «У ці непрості часи наша людяність визначається, зокрема, за тим, як ми ставимося до тварин». 

Як підготувати тварину до переїзду – неважливо потягом, автобусом, автомобілем чи літаком? Ось що радять у школі взаємопорозуміння з тваринами Pets&People:

Для собак необхідно зібрати:

  • надійну переноску;
  • адресник на окремому шнурку. Якщо немає адресника, напишіть свій номер телефону чорним маркером на нашийнику;
  • ветеринарний паспорт;
  • запас корму та питної води мінімум на три дні та мисочки; 
  • для тварин середніх та крупних порід можна взяти намордника, щоб не тривожити людей навколо;
  • легку компактну підстилку.

Для котів необхідно зібрати:

Зібрати котів дещо складніше, аніж собак. Це територіальні тварини, які не дуже люблять покидати домівку. Що варто врахувати:

  • перекрийте труднодоступні місця перед евакуацією – так у випадку екстрених зборів ви зможете швидко дістати тварину;
  • складіть ветеринарний паспорт;
  • не виносьте кота на руках – він може вирватись та втекти. Використовуйте переноску.
  • надіньте на кота амуніцію та адресник. Якщо його немає, напишіть на шлейці або нашийнику номер телефону;
  • візьміть запас їжі та води мінімум на три дні;
  • зберіть мінімальну аптечку: антисептик, матеріал для перев’язок, засіб від алергії, протишоковий засіб, шприци різного об’єму.

Чи дозволено перетинати кордон із тваринами? Зоозахисний рух Uanimals склав короткий гід щодо цього. Головне:

  • Польща, Угорщина, Румунія та Словаччина допускають тварин без документів;
  • на словацькому кордоні власник тварини заповнює форму, що передається державній ветеринарній адміністрації. Її буде передано на станцію, де тварину помістять на карантин; після карантину хазяїн зможе забрати улюбленця;
  • після в’їзду до Чехії тварини так само будуть поміщені на 10-денний карантин. Протягом 72 годин ветеринари оглянуть тварину, щоб виключити сказ, і проведуть таку процедуру ще раз з 5-го по 10-й день карантину. Якщо симптомів немає, тварині зроблять щеплення та видадуть сертифікат.

Було створено онлайн-карту з міжнародними локаціями, де українські біженці з тваринами зможуть знайти прихисток, перетримку та допомогу. Піни можна побачити в багатьох європейських країнах, зокрема в Угорщині, Чехії, Австрії, Німеччині, Великій Британії, Норвегії, Фінляндії тощо. В Німеччині організації Berliner Tiertafel та Humane Society International надають допомогу біженцям з України, які втекли зі своїми домашніми тваринами. Ви можете безкоштовно отримати корм та консультацію ветеринара.

В Україні запустили чат для підтримки власників тварин. Там можна отримати онлайн-консультацію ветеринара, знайти відчинені зоомагазини, інформацію про переїзд, житло та укриття та запитати консультацію з будь-якого приводу. Зокрема, в чаті діляться особистим досвідом власники тварин, які виїхали з ними за кордон.  

Зоомагазини, волонтерські служби та онлайн-ветеринари. Як доглядати, перевозити та годувати тварин під час війни /Фото 1

Ви знайшли тварину, яку залишили господарі. Що робити? 

Якщо ви знаєте про тварин, яких залишили, або помітили зачинену десь тварину, зверніться до київського сервісу ЗооПатруль. Вони допомагають визволити тварин, розбиваючи стіни поруч із дверима. Ви також можете залишити волонтерам запит на те, щоб вони дістали тварину з зачиненої квартири. 

У режимі консультування та в екстрених умовах допоможуть Kyiv Animal Rescue Group. Зараз вони приймають виклики у випадках, коли для порятунку тварини потрібне спеціальне спорядження: наприклад, її затиснуло або вона зірвалася з висоти.

Якщо ви хочете спробувати нагодувати замкнену тварину самостійно, рух UAnimals склали пам’ятку. Ось головні тези:

  • повідомте поліцію та спробуйте зв’язатися з власниками квартири;
  • найшвидше – викрутити чи вибити дверне вічко. Через тонку трубку налийте води, засипте їжу;
  • альтернатива – висвердліть дірку в стіні; 
  • зробіть отвір у стіні, щоб тварина могла вийти;

Волонтери Dogs Adopt Kyiv рятують та шукають домівку для тварин, яких залишили. Звʼяжіться з ними, якщо знайшли покинуту тварину. За порадою щодо того, які притулки неподалік від вашого місцезнаходження приймають тварин, можна також звернутись до UAnimals.  

Львівські волонтери створили штаб допомоги тваринам-переселенцям – ним стала організація «Домівка врятованих тварин». «Не потрібно все скидати на волонтерські руки: привезти і до побачення, – закликає керівник проєкту Орест Залипський на Facebook. – Просимо активно долучатись усіх небайдужих людей». Допомогти «Домівці» та організаціям, згаданим вище, можна фінансово або взявши тварину на перетримку. 

Активісти Кінологічного союзу України заснували проєкт «Допомога тваринам України». Вони передають гуманітарну допомогу в різні райони України, щоб врятувати тварин, яким загрожує голодна смерть. До ініціативи можна звернутись по допомогу — скажімо, якщо ви знайшли тварину та переймаєтесь, що не зможете її прогодувати, або шукаєте для неї перетримку. Можна, навпаки, підтримати сам проєкт: фінансово, кормом, транспортом чи тимчасово прихистивши тварину.

Зоомагазини, волонтерські служби та онлайн-ветеринари. Як доглядати, перевозити та годувати тварин під час війни /Фото 2

Ви разом із твариною залишаєтеся вдома. Як її підтримувати? 

За посиланням можна знайти карту зоомагазинів Києва, а в окремій таблиці волонтери зібрали зоомагазини в різних областях, які наразі працюють. Мережа MasterZoo щодня публікує оновлення в Instagram, де повідомляє адреси магазинів, що відкриті. Крамниці, що працюють, також збирають за відповідним хештегом у чаті для підтримки власників тварин

Школа взаємопорозуміння з тваринами Pets&People радить, чим годувати тварину, якщо корму немає:

  • Якщо ви знаєте про магазин, що працює недалеко, сходіть туди. Можливо, щось ще є. Звичного корму немає, беріть будь-який інший.
  • Собакам допустимо давати котячі консерви, якщо знайти собачі не виходить. Немає жодних – візьміть консерви для людей.
  • Для котів вологий раціон буде краще за сухий.
  • Собак можна годувати рисом, це з найменшою ймовірністю призведе до розладу травлення чи алергії. Котам краще давати трохи рідкої каші.
  • Міняти раціон краще поступово. Але якщо немає вибору, памʼятайте, що голод небезпечніший.
  • Допустимо зменшити порцію на 20%, для того щоб розтягнути запаси.
  • Носіть із собою в кишені кілька шматочків цукру.
  • Запасіться водою.
Зоомагазини, волонтерські служби та онлайн-ветеринари. Як доглядати, перевозити та годувати тварин під час війни /Фото 3

Якщо у вашої тварини виникли проблеми зі здоров’ям, ветклініка Zooлюкс надає онлайн-консультації – отримати пораду можна в чергового лікаря та у спеціаліста вузького профілю. У телеграм-каналі Veterinary Help також надають дистанційну ветеринарну допомогу. Адміни каналу зібрали основні рекомендації щодо турботи про тварин під час війни. До списку увійшли поради від ветеринарів, допомога з перетримкою в Україні, працюючі аптеки та ветклініки, інформація для біженців, що планують перетнути кордон із твариною. 

Pets&People запустили сервіс з безкоштовної екстреної консультації з корекції поведінки тварини. Він актуальний тільки для критичних ситуацій, пов’язаних із воєнними діями. Щоб отримати консультації, необхідно заповнити анкету для собак або для котів

Плануючи прогулянки з твариною, не забувайте перевірити, коли у вашому місті починається та закінчується комендантська година. 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд