Категорія
Лідерство
Дата

Лідерство – це хвороба чи дар? Пояснює філософ Андрій Баумейстр

3 хв читання

Лідерство – це хвороба чи дар? Пояснює філософ Андрій Баумейстр /Getty Images

Getty Images

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Нині так багато пишуть і говорять про лідерство, що закрадається сумнів: чи все гаразд сьогодні з лідерами? Невже лідером можна стати, прочитавши популярну книжку або відвідавши модний тренінг? Невже «школи лідерства», що повсюдно відкриваються, навчилися вирощувати лідерів, немов огірки на городі?

Потреба у справжніх лідерах велика сьогодні як ніколи. На лідерів великий попит. З іншого боку, не можна не помічати кризу лідерства в сучасному світі. Місце лідерів заступають безликі технократи або медійні персонажі. Або самозванці. Попит на лідерів явно перевищує пропозицію.

На перший погляд, прагнення до лідерства властиве людській природі на базовому рівні. Жага бути лідером – це не тільки продуманий план, раціонально побудоване завдання. Це і біологічна потреба, непереборне тяжіння, глибинний інстинкт. У такому разі лідерство – така ж хвороба, як і життя. Все залежить від настрою чи стану душі. Життя можна розглядати як хворобу, а можна цінувати як дар. І хоча я схиляюся до «теорії дару», мені зрозумілі резони здорових циніків із їхнім міркуваннями про хворобливий досвід життєлюбства.

Чому лідерство викликає підозру як симптом захворювання? Головним чином через семантичну плутанину. Важливо відрізняти лідерство від домінування і від жаги влади.

Бажання домінувати – ще не прагнення до лідерства. Домінувати може й вередлива дитина, яка навчилася «керувати» своїми батьками, і ваш улюблений кіт, що вміло користується вашими слабкостями у своїх цілях. Але нікому не спаде на думку називати трирічну дитину або пухнастого кота лідерами сім’ї. Дитина і кіт – це ще добре. Але коли намагаються домінувати і нав’язувати всім свій «порядок денний» різні ліворадикальні й праворадикальні групи, це, погодьтеся, вже не так мило.

Не можна ототожнювати лідерство й із жагою влади. У ній багато ірраціонального і несвідомого. Її коріння слід шукати в біології. Досить звернутися до робіт таких етологів, як Конрад Лоренц або Франс де Вааль. У самому бажанні панувати із самого початку немає нічого аморального. Але якщо для цього бажання не встановлювати розумні межі, воля до влади може стати руйнівною. Ніщо так не розбещує, як нічим не обмежена влада. Що ж таке лідерство? Справжній лідер не просто керує іншими. Він уміє керувати самим собою. Він сам собі пан. За словами Платона, він «володіє собою, приводить себе до ладу і стає сам собі другом» («Держава», 443d). Той же, хто прагне керувати іншими, не вміючи керувати собою, легко стає тираном – рабом власних бажань і пристрастей.

Лідерство – це розумне й осмислене використання влади для досягнення стратегічних цілей. Лідер не лише спрямовує діяльність інших, а і є прикладом самодисципліни та самовладання.

Лідер веде інших (і себе самого) до чогось більшого, ніж миттєві бажання. Я б виокремив кілька його властивостей.

  1. Лідер присвячує життя «великим» ідеям, які працюють на довгу перспективу. Ці ідеї конструктивні, а не деструктивні.
  2. Лідер – приклад цілісної особистості. Така особистість викликає повагу, притягує до себе інших. Справжній лідер – авторитет і приклад для наслідування.
  3. Лідер має широкий кругозір, мислить стратегічно.
  4. Лідер уміє слухати інших, володіє навичками безперервного навчання.
  5. Лідерство – це вміння приймати складні рішення і брати на себе відповідальність.
  6. Лідер уміє не лише перемагати, а й програвати.
  7. Лідер наділяє силою інших людей і відкриває нові перспективи.

Після того як я уточнив поняття «лідерство» (відрізнивши його від бажання домінувати і від простої жаги до влади) і запропонував сім головних властивостей справжнього лідера, я можу дати коротку відповідь на поставлене запитання.

Лідерство – це точно не хвороба, бо вимагає безперервної роботи й самодисципліни. Хвороба природна, а лідерство – витвір мистецтва. Це не «сировинна економіка», а «високі технології». Однак лідерство – і не просто дар. У людини можуть бути задатки лідера, набір певних «лідерських» даних. Але щоб реалізувати їх, потрібна велика робота. Втім, є в неї й одна вагома перевага. Вона вкрай цікава і з часом стає способом життя. 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд