Категорія
Лідерство
Дата

Мій найцінніший провал. Розповідають Жебровська, Ставніцер, Трегуб, Балбек, Кожум'яка

2 хв читання

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Мій найцінніший провал. Розповідають Жебровська, Ставніцер, Трегуб, Балбек, Кожум'яка /Фото 1

КОСТЯНТИН КОЖУМ’ЯКА

Засновник друкарні Huss і видавництва ArtHuss

На початку 1990‑х після армії я організував фірму з пошиття верхнього одягу і запросив менеджерами колишніх товаришів по службі. Незабаром з’ясувалося, що ієрархія в колективі вибудовується не за посадовими обов’язками, а за офіцерськими званнями. Люди, маючи «парашут» – офіцерську пенсію, не дуже горіли справою, відбуваючи час, як на службі. З цим проєктом я досить швидко попрощався і на все життя зробив висновок: ніяких людей з «парашутом» у компанії.

Мій найцінніший провал. Розповідають Жебровська, Ставніцер, Трегуб, Балбек, Кожум'яка /Фото 2

СЛАВА БАЛБЕК

Засновник архітектурного бюро 2b.group

За 15 років не було жодного об’єкта, де все було б гладко. Уявіть собі кількість спірних моментів, коли у тебе 40 проєктів одночасно. Основний принцип нашої майстерні – робота з індивідуальними рішеннями, створеними один раз і для одного клієнта. А значить, ніколи не можна бути до кінця впевненим, що все піде за планом. З іншого боку, не спробуєш чогось уперше – не станеш першим. Головне – аналізувати помилки й черпати досвід з кожної невдачі.

Мій найцінніший провал. Розповідають Жебровська, Ставніцер, Трегуб, Балбек, Кожум'яка /Фото 3

ОЛЕКСАНДР ТРЕГУБ

Засновник школи Projector

Projector – мій перший підприємницький досвід, я зробив усі можливі помилки, розвиваючи цей проєкт. Вони навчили мене головного: від провалів не можна вберегтися – це частина шляху бізнесмена. Зате можна мінімізувати їхній вплив: розвивати проєкт малими ітераціями замість того, щоб зі старту робити високі ставки. Такий підхід дає можливість помилятися й експериментувати, зменшуючи втрати від неминучих невдач.

Олександр Мордерер

Олександр Мордерер

ФІЛЯ ЖЕБРОВСЬКА

Засновниця компанії «Фармак»

Після успішного освоєння виробництва інсулінів ми 2006 року вирішили зайнятися вакцинами, на початок – від поліомієліту. Підготували спеціальну програму, затвердили її на засіданні РНБО і взялися до роботи. Разом з ЄБРР підготували програму фінансування. Проєкт зайняв майже два роки. Коли все було майже готове, МОЗ несподівано змінило календар щеплень, і ми залишилися «за бортом». Для мене це безцінний урок того, як потрібно підходити до партнерства, передусім з державою. 

Мій найцінніший провал. Розповідають Жебровська, Ставніцер, Трегуб, Балбек, Кожум'яка /Фото 4

АНДРІЙ СТАВНІЦЕР

Співвласник і гендиректор «Трастінвестсервіс»

Зі свіжого – крах планів зібрати земельний банк і залучити іноземних інвесторів в Україну. Причина – по суті, відбулася земельна реформа. Ми з партнером по SD Capital об’їхали кілька десятків великих інституційних інвесторів і фондів. Багато з них були готові починати процедуру узгодження бюджетів. На жаль, фінальна версія закону така, ніби десятки мільярдів доларів в Україні нікому не потрібні. Висновок: прагнення зробити щось важливе – це добре, але варто тверезо оцінювати свої можливості.

Опубліковано в третьому номері журналу Forbes (вересень 2020)

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні