72% засновників компаній повідомляють про те, що робота вплинула на їхнє ментальне здоров'я. /Getty Images
Категорія
Лідерство
Дата

Трудоголізм більше не в моді. Які методи профілактики та лікування ментальних розладів популярні серед засновників і гендиректорів у Кремнієвій долині

72% засновників компаній повідомляють про те, що робота вплинула на їхнє ментальне здоров'я. Фото Getty Images

Засновником бізнесу бути не просто: треба організувати роботу компанії, знайти інвестиції, потурбуватися про співробітників, розробити стратегію. Це створює чималий тиск на підприємців, який нерідко призводить до проблем із ментальним здоров'ям. Більше десятка засновників і гендиректорів поділилися з Forbes USA своїми особистими історіями боротьби з ментальними проблемами та способами подолати їх 

Майже всі підприємці стикаються з серйозними проблемами з ментальним здоров'ям. Згідно з опитуванням дослідницької організації Startup Snapshot у квітні 2023-го, 72% засновників компаній повідомляють про те, що робота вплинула на їхнє ментальне здоров'я. 

Депресія, тривожність, біполярний розлад, СДУГ та зловживання препаратами були у 38%, виявило дослідження 2022 року. За словами психіатра Майкла Фрімана, який з 2000-го займається наставництвом для підприємців, за останні п'ять років кілька досліджень показали, що у підприємців розвивається значно більше ментальних розладів порівняно з іншими групами. 

Засновники часто бояться показувати навіть натяк на слабкість у собі чи їхніх компаніях, переважно через страх того, що це може вплинути на репутацію стартапу та моральний дух співробітників. 

Раян Келдбек, засновник і колишній гендиректор фінтех-компанії CircleUp, пригадує, що коли інвестори попросили його поговорити з кількома іншими гендиректорами про негаразди в їхніх компаніях, ті запевняли, що у них все чудово і йде, як по маслу. «Робити вигляд, що все добре – це одна зі стратегій Кремнієвої долини», – каже Келдбек.

У лютому 2022 року Педро Франческі, співзасновник стартапу кредиток Brex, написав зворушливий пост на сайті компанії про свої проблеми з ментальним здоров'ям: навіть попри те, що у Brex справи йшли дійсно чудово, у нього була панічна атака. 

Ще за кілька місяців Енді Данн, співзасновник і колишній гендиректор бренду чоловічого одягу Bonobos, випустив книжку «Статистика вигорання. Запустити стартап і зійти з розуму», в якій він описав свою боротьбу з біполярним розладом.

Forbes поговорив із понад десятком гендиректорів і шістьома психологами, наставниками та венчурними капіталістами, щоб краще зрозуміти ментальні проблеми, з якими стикаються засновники. Можна сказати, що все частіше підприємці дають собі дозвіл бути вразливими і говорять про ментальні розлади та свої стратегії їхнього лікування.

Дисбаланс між життям і роботою

Емоційні гойдалки часто відбуваються у засновників навіть протягом дня нерідко через інтенсивний тиск, який вони відчувають з боку інвесторів, клієнтів і власних підлеглих. «Таке враження, ніби ми маємо бути надлюдьми, – визнає Адіті Шекар, гендиректорка стартапу цифрового банкінгу Zeta. – На нас звідусіль тиснуть, щоб ми давали більше, працювали більше, були дуже чуйними до усього, дуже політкоректними і все «дуже».»

Шекар каже і про додатковий тиск на жінок-засновниць через гендерні стереотипи. «Жінки повинні бути співчутливими, добрими, приємними і милими, але водночас безкомпромісними й безжальними до конкурентів», – додає підприємиця. 

Понаднормові години роботи теж не допомагають ментальному здоров'ю засновників, але вони не вважають, що мають право зупинитися. Співзасновник Brex Франческі розповів, що відчував внутрішню спонуку «бути продуктивним щосекунди». Він працював 80-100 годин на тиждень, спав лише шість годин на ніч і відчував провину за відпустку. 

Коли до виходу готувався новий продукт компанії, це не викликало у Франческі піднесення та радості, а лише тривогу й відчай, які вилилися у панічний напад. Він не знав, що з ним, і подумав, що у нього серцевий напад.

Цей випадок змусив його звернутися до психотерапевта, який допоміг йому зрозуміти себе та завчасно помічати ознаки тривоги. А у 2022-му Brex оголосила про «Катарсис», ініціативу для нормалізації розмов про ментальне здоров'я і надання знижок на послуги з питань ментального здоров'я для користувачів Brex. 

За словами психологів, регулярні прогулянки на природі, подалі від міста, наприклад у горах, біля річки чи струмка, допомагають із відновленням і креативністю. /Shutterstock

За словами психологів, регулярні прогулянки на природі, подалі від міста, наприклад у горах, біля річки чи струмка, допомагають із відновленням і креативністю. Фото Shutterstock

Раян Келдбек із CircleUp навіть не міг переконати себе взяти відпустку, коли йому діагностували рак, хоч інвестори компанії наполягали на цьому. Пізніше він твітнув, що про ментальне здоров'я мало говорять. 

«Мені як гендиректору важко бути відкритим про справи компанії й непросто знайти інших гендиректорів, які готові бути вразливими та відверто говорити про складне», – написав Келдбек. Останньою краплею для нього стало те, що його п'ятирічна донька кілька разів сказала, що «татко завжди дуже сумний». Зрештою, він пішов з посади гендиректора CircleUp. 

Стратегії врегулювання ментальних проблем

Існують цілком обʼєктивні причини для того, щоб засновники залишалися керувати своїми компаніями. Згідно з дослідженням 2010-го, прибутки з інвестицій у публічні компанії, якими керують засновники, у 10-20 разів вищі, ніж у компанії, якими управляють професійні гендиректори.

Келдбек вважає, що засновникам треба підготувати «інфраструктуру» свого ментального здоров'я, щоб вони могли впоратися з складними випробуваннями управління компанією. 

Терапія, наставництво, медитація

Усі вищезгадані засновники вирішили звернутися до психотерапевтів, щоб впоратися зі своїми ментальними проблемами, і не пошкодували про це. Франческі каже, що терапія – це «ніби у тебе є висококваліфікована людина, якій небайдуже твоє благополуччя». Психотерапевти допомагають впоратися зі стресом і розібратися у собі та власних цінностях і пріоритетах. 

А Енді Данн із Bonobos, окрім того, що сам відвідує психотерапевта, ще й виступає за те, щоб компанії виділяли по $2000 на рік для кожного співробітника для витрат, що пов'язані з ментальним здоров'ям.

Коучі та наставники теж популярні і їхніми послугами регулярно користуються засновники, такі як Келдбек, Стефані Кіркпатрик (платіжний стартап Orum), Кріс Дін (ПЗ для банкінгу Treasury Prime) й інші.

Психологиня Шеррі Воллінг пояснює особливості роботи з терапевтами та наставниками/коучами:

  1. наставник дає практичні поради й настанови щодо бізнесу;
  2. психолог/психотерапевт зосереджується на благополуччі людини;
  3. у легального психолога повинна бути професійна вища освіта, ліцензія і певна кількість годин роботи під наглядом досвідченого колеги;
  4. щоб бути коучем або бізнес-наставником, не потрібна спеціальна освіта чи підготовка. 

Багато відомих людей нахвалює медитацію та її переваги, наприклад мільярдер і засновник Salesforce Марк Беніофф, титан гедж-фондів Рей Даліо і Опра Вінфрі. Опитані Forbes засновники теж практикують медитацію й кажуть, що це допомагає їм заспокоїти розум, перезавантажитися та повернути креатив. 

Медитація допомагає засновникам заспокоїти розум, перезавантажитися і повернути креатив. /Getty Images

Медитація допомагає засновникам заспокоїти розум, перезавантажитися і повернути креатив. Фото Getty Images

Сон, спорт і особисті кордони

У Кремнієвій долині все менше вихваляються тим, що сплять по кілька годин на добу, а все частіше говорять про важливість здорового сну. Франческі каже, що на нього дуже вплинула в цьому питанні книжка «Чому ми спимо» Метью Вокера, в якій автор наводить наукові докази переваг для здоров'я і продуктивності повноцінного сну (7+ годин). 

Вісім з 13 опитаних Forbes гендиректорів говорять, що сплять сім-вісім годин на ніч, як і Марк Цукерберг, гендиректор Meta.

Багато з тих, з ким поговорив Forbes, також щодня займаються спортом.

Адіті Шекар із Zeta говорить про переваги особистих кордонів. Вона почала ставити на перше місце родину і переважно припинила працювати у вихідні, що, за її словами, сприяє її креативності та не дає компанії повністю її поглинути. Депресія після провалу її стартапу у 2017-му навчила Кетлін Стетсон розділяти себе і свою компанію.

Коло засновників

Багато засновників говорять, що спілкування у колі таких самих засновників дає їм змогу поділитися своїми переживаннями й негараздами. Вони кажуть – це один із найкорисніших інструментів для врегулювання ментальних проблем

Венчурна фірма QED щороку влаштовує конференцію для своїх підприємців-підопічних. Один із її заходів – це зібрати в одній кімнаті лише засновників без інвесторів за закритими дверима, а сторонній модератор спрямовує їхню розмову.

А спільноти для лідерів, такі як Організація молодих президентів і The Grand, збирають окремі групи для засновників, виконавчих директорів і співробітників для того, щоб кожна категорія професіоналів могла обговорити питання, притаманні саме їхній посаді чи професії.

Відкритися співробітникам

Керівний партнер QED і співзасновник Capital One Найджел Морріс вважає, що показати співробітникам вразливість означає продемонструвати свою справжність, автентичність. «Вразливість – це сила, – впевнений він. – Коли ти говориш, що в чомусь не певен, тебе щось бентежить чи непокоїть, це сприяє вірності [працівників] і самовіддачі».

Енді Данн, який вірить у вибіркову та стратегічну вразливість, пропонує робити загальну розсилку. В листі засновник може сказати, що зараз він чи вона працюють не так активно, бо виснажені емоційно або проходять курс лікування проти депресії. Далі можна подякувати за те, що всі працівники роблять для того, щоб компанія злагоджено працювала навіть попри тимчасову відстороненість керівника.

Багато засновників кажуть, що регулярні заняття спортом допомагають їм відволіктися від роботи, розслабитися і перезапустити мозок. /Getty Images

Багато засновників кажуть, що регулярні заняття спортом допомагають їм відволіктися від роботи, розслабитися та перезапустити мозок. Фото Getty Images

Люди оцінять таку щирість, впевнений Данн. Крім того, така відвертість створює відчуття безпеки в організації та спонукає інших за потреби поділитися власними почуттями. Проте він попереджає, що потрібно розповідати не лише про свої ментальні проблеми, а й про план їхнього подолання. 

Що робити інвесторам і компаніям

Найпростіше, що можуть зробити інвестори, – це поцікавитися тим, як справи у їхніх підприємців, як вони почуваються, що їх непокоїть тощо.

Можна наслідувати приклад венчурної фірми Felicis, яка почала програму «1% на розвиток засновника». Згідно з нею, Felicis додає 1% своєї першої інвестиції у стартап і ці гроші засновник може витратити на ментальне здоровʼя. Цією програмою вже скористалися понад 50 засновників.

Самі засновники можуть попіклуватися про ментальне здоровʼя своїх підлеглих. Наприклад, стартап Orum запровадив щомісяця одну «пʼятницю ментального здоровʼя», коли працівники доступні клієнтам, але не займаються продажами, зустрічами та не відповідають на робочі повідомлення. Крім того, компанія закриває офіси на період між Різдвом (25 грудня) і Новим роком. 

А в Treasury Prime співробітників закликають не мовчати про ментальні негаразди й дають їм за потреби кілька днів чи тиждень вихідних, після яких їм, як правило, стає краще. 

Друзі, природа і психоделіки

Психіатр Майкл Фріман наголошує на тому, що дуже важливо підтримувати стосунки з друзями та родиною, щоб мати підтримку людей, які не повʼязані з вашим бізнесом. Він додає, що регулярні «прогулянки на природі», подалі від міста, «наприклад у горах, біля річки чи струмка», допомагають із відновленням і креативністю. 

Останній тренд серед підприємців – використовувати екстазі, «чарівні гриби» й кетамін для регулювання проблем із ментальним здоровʼям. За словами психологині Шеррі Воллінг, цим багато хто займається у Кремнієвій долині. Сама вона іноді проводить терапію з використанням кетаміну.

Опитані Forbes гендиректори чули про такий метод лікування, але самі ним не користувалися. Були повідомлення про те, що Ілон Маск використовує кетамін для лікування депресії, і він написав, що «кетамін кращий» за найпоширеніші антидепресанти. 

Воллінг все ж попереджає, що безконтрольне використання таких препаратів може призвести до проблем, тому приймати їх треба лише після консультації лікаря та під його наглядом. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні