Категорія
Життя
Дата

Хочете здати кров для військових? Ось як зробити це правильно та де зараз потрібна допомога

2 хв читання

Станом на 11:45 24 лютого через повітряні удари Росії загинуло вже понад 40 військовослужбовців. Близько десяти – поранені. Президент Володимир Зеленський закликав здавати кров. «Там, де в лікарнях потрібна кров, будь ласка, прошу долучайтеся, – сказав Президент. – Ставайте донорами крові для наших захисників». 

Точки здачі крові

Донорські центри роблять стратегічні запаси крові на випадок великої кількості поранених. Але багато крові не треба, каже Олена Балбєк, засновниця руху розвитку донорства. «Агенти крові». Чому? «Ці запаси вичерпні – неможливо заготовити більше крові, ніж можуть обробити, – пояснює вона. – Термін придатності крові умовно 30 діб».  

Найкраща стратегія формування запасу крові, на думку Балбєк, – невелике системне поповнення та заповнення всіх стратегічних запасів. Те, що найбільш потрібними є рідкісні групи, – міф. Що популярніша група крові, то більше її потрібно, бо ж людей, яким підходить саме ця група, відповідно, теж є більше. Потрібні донори всіх груп крові, пише Житомирський обласний центр крові. 

Прохання зібрати кров передав Центральний клінічний госпіталь Державної прикордонної служби України. Для нього кров збирають в Інституті серця МОЗ за адресою вул. Братиславська, 5А (Київ). Інститут готовий прийняти 150 донорів на потреби військового шпиталю. 

Здавати кров усім, хто хоче допомогти фронту, закликав Київський міський центр крові. «Берлінського, 12, Пимоненка, 8 та Запорожця, 26. Я називаю вам три адреси – і все. Ми зараз усі кинуті на допомогу», – сказав фахівець зі звʼязків із громадськістю та ЗМІ Київського міського центру крові Андрій Зозуля.

Донорські організації просять долучатися інші міста України та за можливості здавати кров. Особливо важливим буде внесок мешканців Харківської, Житомирської, Сумської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської, Полтавської областей. «Кров зараз не транспортують між регіонами. На це немає ресурсів», – каже Балбєк. 

Детальніше про адреси та контакти центрів крові – за посиланням. Донор може здавати кров у будь-якому центрі крові незалежно від того, де він прописаний. 

«Памʼятайте, що в Україні донорської крові потребує 200 000 пацієнтів. А донорська кров є стратегічним безцінним запасом. Донори! Ви – носите в собі скарб!» – пише на своїй сторінці у фейсбуці ДонорUA.  

Які вимоги

Бігти стрімголов здавати кров – не найкращий варіант. «Якщо хочете щось зробити, перевірте, чи немає у вас протипоказань, зареєструйтеся на платформах donor.ua або в «Агентах крові», а тоді вже підіть здайте кров», – каже Балбєк. Стежити за новинами можна в телеграмі DonorUA і «Агенти змін». Там адміністратори повідомляють, коли саме ваша кров може врятувати.  

Стандартний об’єм однієї кровоздачі – 450 мл. Перед цим ще 40 мл крові додатково беруть для аналізів. Усього за один раз донор віддає близько 10% від загального об’єму крові. Її беруть із вени на руці. Триває процес 5-10 хвилин. Донор має відповідати вимогам:

  • вік від 18 років;
  • документ, який засвідчує вашу особу як громадянина України або посвідка на постійне проживання в Україні;
  • відсутність хронічних хвороб;
  • достатній відпочинок напередодні донації;
  • не вживати алкоголь протягом 48 годин;
  • обовʼязковий сніданок, якщо ви йдете на донацію. Ніяких натщесерце. Це завдасть шкоди вашому організму. Проте не вживайте в їжу жирні та молочні продукти, а також банани.

Тим, хто перехворів на COVID-19 без пневмонії, можна здавати кров через 30 днів. Якщо ж була пневмонія, через пів року. 

«Якщо маєте бажання долучитися до формування стратегічного запасу крові, особливо в тих регіонах, які зазнали російської агресії, приходьте до центрів крові», – пише Міністерство охорони здоров’я у фейсбук.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд