Джефф Ясс виграв сотні тисяч на іподромі і за картковим столом, а мільярди заробив на торгівлі опціонами. Хтось вважає його просто щасливчиком. Але ті з небагатьох, хто знає його близько, впевнені: за везінням криється філігранний розрахунок і вроджений інстинкт азартного гравця.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ясс, 63, – засновник і CEO Susquehanna International Group. За деякими оцінками, це найбільша у США фірма з торгівлі опціонами, що котируються. Трейдери Susquehanna, як і їхні конкуренти з Citadel, жадібно поглинають потік замовлень із безкоштовних трейдингових додатків на зразок Robinhood. У 2020 році Susquehanna провела майже 1,8 млрд угод з опціонами, на 80% більше, ніж 2019-го. На фірму припадає майже чверть усіх таких операцій у США, підрахували аналітики Alphacution Research.
Ясс заснував Susquehanna на власні гроші, зокрема й на ті, що виграв у 1970-х – на початку 1980-х на скачках і за покерним столом. У трейдингу Ясс іде за головним правилом професійного гравця в покер: найпевніший спосіб виграти – ставити проти профана. Онлайн-трейдер Robinhood вирощує мільйони профанів, щодня подаючи їх до столу на Волл-стріт.
У спортивному тоталізаторі, покері й торгівлі опціонами важливо завжди бути впевненим у тому, що ти робиш ставку проти когось, хто не такий розумний, як ти, – розповідав Ясс в інтерв’ю подкасту Bet The Process. – Варто постійно запитувати себе: чи не зробив я дурниці, чи не перетворився на наживку? Інакше станеш самовпевненим і тебе розчавлять».
Більшість конгресменів, найімовірніше, поняття не мають, хто такий Ясс. І йому це подобається. Таємничий трейдер і затятий лібертаріанець, Ясс входить до ради директорів впливового Інституту Катона. Він один із найбільших у США донорів комітетів політичних дій, які виступають за низькі податки і вільні ринки. Бізнесмен вклав мільйони доларів у чартерні школи в Філадельфії та Нью-Йорку.
Ясс перетворив Susquehanna на гіганта, не залучаючи жодного пенні зовнішнього капіталу. Компанія контролює приблизно 10% маркетмейкерського обсягу інвестиційних фондів (ETF), що торгуються, і щодня продає і купує 130 млн акцій у 50 країнах. Фірма входить до п’ятірки найбільших маркетмейкерів з американських акцій, які торгуються в роздрібних брокерів. Ясс вкладає прибуток Susquehanna у стартапи на ранніх етапах зростання, наприклад у ByteDance, материнську компанію TikTok. Сьогодні це найдорожча приватна фірма у світі. Susquehanna входить до переліку 20 найбільших венчурних інвесторів, які володіють акціями китайських, ізраїльських і американських компаній на десятки мільярдів доларів. В її активі – великі частки в таких технологічних компаніях, як китайська Agora або американські Credit Karma і Payoneer.
І це ще не все. Завдяки Дублінському трейдинговому підрозділу Nellie Analytics компанія стає потужним гравцем на ринку спортивних ставок. Susquehanna приймає ставки не тільки на спорт, а й на політику, і перемога Джо Байдена на президентських виборах принесла їй великий куш. Susquehanna стала впливовою силою навіть у торгівлі криптовалютами.
Forbes понад два місяці розбирався у великих володіннях Ясса, спілкувався з колишніми співробітниками Susquehanna, переглядав сотні заявок на угоди з цінними паперами, офіційних зведень і судових документів. За нашими підрахунками, його компанія і портфель інвестицій коштують понад $30 млрд. А статки, за консервативними оцінками, досягають $12 млрд. Це виводить бізнесмена на 184-те місце в рейтингу найбагатших 2021 року. Спочатку Ясс не відповів на прохання про інтерв’ю і не прокоментував наших оцінок.
«Історія Susquehanna – одна із найдивовижніших у світі бізнесу. Але її ще ніхто не розповідав, та й мало хто її знає, – говорить Стівен Х. Блум, один із засновників компанії, який зі своєї волі пішов з неї у середині 1990-х років і створив власну фірму. – Джефф надзвичайно талановитий. Він любить грати. Любить сам у всьому розібратися. Любить перемагати».
Щоб зрозуміти, як Ясс став багатим, потрібно почати зі скачок.
У 1985-му Ясс був 27-річним трейдером із Філадельфії з даром швидко розраховувати вартість опціонних контрактів. Одного липневого дня він із друзями вирушив на іподром Sportsmanʼs Park, що його побудував гангстер Аль Капоне на околиці Чикаго. Приятелі несли з собою речові мішки, набиті згорнутими в рулони стодоларовими купюрами на чверть мільйона. Ясс та його колеги з Пенсильванії виявили рідкісну у світі скачок аномалію: можливість зробити ставку, шанси на виграш за якою для азартного гравця дуже підвищуються.
Тоді Sportsmanʼs Park пропонував «суперставку» для того, хто вгадає, які коні прийдуть до фінішу першими у трьох заїздах поспіль. Призова сума зростала доти, доки не з’явиться переможець. Ясс прорахував, що коли джекпот досягає певного розміру, у гравця з тугим гаманцем різко зростає шанс на виграш. Якщо вистачить грошей, можна просто купити всі потенційно виграшні комбінації і зірвати величезний куш.
За кілька місяців до цього гральний синдикат Ясса, який він назвав RAMJAC (на честь вигаданої корпорації у романі Курта Воннегута «Рецидивіст», що володіла 19% усіх активів США), приїхав у Sportsmanʼs Park із $60 000 в дорожніх сумках. Приятелі викупили виграшні комбінації і забрали з собою $600 000. До липня Sportsmanʼs Park зметикував що й до чого. Коли Ясс повернувся на іподром із чвертю мільйона доларів, його з товаришами звідти викинули, назавжди заборонивши з’являтися на іподромі.
Синдикат Ясса зірвав кілька таких джекпотів на змаганнях по всій країні – від чемпіонату з хай-алай у Палм-Біч до собачих перегонів у передмістях Бостона.
Хоча RAMJAC заробляв сотні тисяч доларів на рік, Ясс, можливо, ніколи б не піднявся так високо, якби застряг на іподромах. Для людини з його талантами було неефективно і ризиковано тягати сумки з готівкою по всій країні, коли можна було заробляти торгівлею опціонами на бичачому ринку 1980-х.
Ясс ріс у Квінсі і з дитинства всотував у себе тонкощі арбітражних угод. Разом із батьком Джеральдом, бухгалтером за професією і гендиректором невеликої аналітичної компанії Datatab, Ясс міг годинами вивчати котирування акцій і екзотичних ворантів на біржових сторінках New York Post. На вихідні Джеральд брав сина робити ставки на іподромах у Бронксі і на Лонг-Айленді.
У 1973-му, коли жеребець Секретаріат виграв «Потрійну корону» на нью-йоркському іподромі Belmont Stakes, Ясс відмінно розумівся на скачках і добре грав у покер. У цій легендарній події його вразило те, що для гравця можлива «вилка» – ставка, яка гарантує прибуток за будь-якого результату. На перемогу Секретаріата поставило так багато людей, що гравець міг виграти більше, просто поставивши на «плейс» – ситуацію, коли кінь приходить до фінішу першим або другим. Якби Яссові дозволили робити ставки, то він грав би проти тих, хто ставив на перемогу Секретаріата, і отримав би щонайменше скромний прибуток. Цій теорії Ясс зобов’язаний своїм приголомшливим злетом.
В Університеті штату Нью-Йорк він обрав математику основним, а економіку додатковим предметом з надією відшліфувати навички азартних ігор і трейдингу. Там він почав вивчати опціонні контракти, які зрештою зробили його багатієм. У дипломній роботі з математики він досліджував, чи приносять користь суспільству опціони, якими Чиказька опціонна біржа почала торгувати в 1973-му. З економіки він захистив роботу «Економетричний аналіз кінних скачок», що її опублікував журнал Gambling Times. Факультативом для Ясса була гра в покер із друзями. Хоча в його дипломі зазначено, що він математик, бізнесмен любить говорити, що його спеціальність – гравець у покер.
Закінчивши виш у 1979-му, Ясс і його студентський друг Артур Данчик переїхали у Лас-Вегас, щоб стати професійними гравцями. Під час однієї з карткових партій Ясс познайомився із трейдером із Comex. Той розповів, як купити місце на товарній біржі та стати активним трейдером.
Ясс повернувся на східне узбережжя торгувати опціонами на Американській фондовій біржі, сподіваючись купити на ній власне місце. Там він зустрів Ізраела Інгландера, мультимільйонера, який фінансував молодих голодних трейдерів, а пізніше заснував гедж-фонд Millennium Management. У 1981-му той запропонував Яссу місце на Філадельфійській фондовій біржі за $30 000 і половину прибутку. Більшу частину суми на цю покупку майбутньому трейдерові дав батько. Ясс переїхав до Філадельфії і почав торгувати.
Попрацювавши в Інгландера майже рік, Ясс викупив місце на біржі і запропонував університетським приятелям приєднатися до щойно створеної ним фірми Philadelphia Trading. Як і багато інших успішних трейдерів, він заробляв на моделі оцінки опціонів Блека – Шоулза, названій так на честь її творців Фішера Блека, Майрона Шоулза і Роберта Мертона (останній у 1997-му став нобелівським лауреатом з економіки). Ця модель дозволяла легко обігравати трейдерів, що спиралися тільки на чуття. Проте конкуренція зростала, і Яссові знадобилися покерні навички. З урахуванням нової інформації і розмірів ставок він успішно читав ринки між рядків.
«Джефф конкурував у бізнесі, в якому потрібно ухвалювати рішення в умовах стресу і браку інформації, – розповідає співзасновник Susquehanna Стівен Блум. – Ніхто не вмів так добре обробляти інформацію і визначати розмір ставки, як він».
У 1987-му Ясс із партнерами створив Susquehanna International Group. Компанію назвали на честь річки Саскуеханна, яка тече через Пенсільванію. Фірма заробила мільйони на «чорному понеділку» – обвалі фондового ринку в жовтні 1987-го. Ясс, який завжди захищав себе від ризику розоритися, підстрахувався, купивши пут-опціони. Коли ринок обвалився, вони злетіли в ціні. Того року компанія заробила майже $30 млн.
Susquehanna стала гігантом програмного трейдингу, до якого на Волл-стріт після обвалу почали ставитися з підозрою. На крихітну Susquehanna, що використала власні моделі, припадало 5–10% щоденного обсягу торгів на Нью-Йоркській фондовій біржі. Але Ясс відчував дискомфорт через зростання критики на адресу своїх методів. Через приятеля він зв’язався зі своїм лібертаріанським кумиром Мільтоном Фрідманом із Чиказького університету, щоб попросити благословення і переконатися, що він усе робить правильно. Фрідман підтвердив, що хвилюватися немає чого, якщо програмний трейдинг підвищує ефективність ринків. Хоча більша частина Волл-стріт відмовилася від цієї стратегії, Ясс продовжував її дотримуватися, і Susquehanna кілька років добре заробляла.
У 1990-х Ясс із партнерами зайнялися побудовою компанії. Вони набирали нових співробітників і вчили їх трейдингу на основі методик, які добре послужили Яссу. У навчальну програму входили семінари з теорії ціноутворення опціонів, а також турніри з покеру, під час яких персонал перевіряли на здатність ухвалювати рішення. Щоб звільнені працівники не навчили конкурентів, Susquehanna склала дуже жорсткі договори про найм.
Данчик керував у Susquehanna процесом навчання, адвокат із дипломом Колумбійського університету Джоел Грінберг став операційним директором, а зірковий трейдер Ерік Брукс керував розвитком бізнесу. Навіть батькові Ясса Джеральду знайшлося заняття – він очолив бухгалтерію.
Наприкінці 1990-х річний прибуток Susquehanna часом доходив до $1 млрд, розповідають інсайдери. Крім угод з опціонами і програмного трейдингу, компанія досягла успіху в торгівлі конвертованими облігаціями. Зростання популярності ETF відкрило математичним напрацюванням Susquehanna нові перспективи. Її комп’ютерні моделі, які допомагали заробляти на різниці в цінах між ф’ючерсами, опціонами й акціями, ідеально підходили для ETF, оскільки маркетмейкери могли отримувати прибуток на ціновій невідповідності між індексом і акціями, з яких він складався. Із 1993-го Susquehanna входить до переліку провідних маркетмейкерів Волл-стріт і за кадром відіграє важливу роль у зростанні пасивного інвестування. Активи ETF досягають $7,7 трлн.
2000-ті стали для Волл-стріт і американського бізнесу часом творчої руйнації, яку принесли з собою технології. Susquehanna диверсифікувала і вміло впроваджувала інновації. За трансформацію компанії у високотехнологічний бізнес відповідав один з її перших співробітників Марк Дулі.
Щоб інвестувати прибуток від трейдингу в стартапи, Susquehanna відкрила офіс у Сан-Франциско. За венчурні інвестиції в США і Китаї відповідає Данчик. У 2013-му його агенти в Китаї першими підтримали Чжана Іміна, засновника ByteDance. Susquehanna вклала в «маму» TikTok кілька мільйонів доларів, а тепер її частка коштує десятки мільярдів і продовжує дорожчати.
«Susquehanna – єдиний непублічний трейдер 1980-х, який десятиліттями впроваджував технології й успішно пройшов шлях від традиційного трейдингу до електронного», – каже голова дослідницької компанії Alphacution Research Пол Родвей.
Штаб-квартира Susquehanna в передмісті Філадельфії схожа на кампус коледжу із Ліги плюща. Безкоштовні обіди від шефа, відсутність дрес-коду, тренажерний зал площею 8000 кв. м із персональними тренерами – Ясс не шкодує грошей для своєї армії трейдерів.
Susquehanna набирає трейдерів із математичних та інженерних факультетів Колумбійського університету і Массачусетського технологічного інституту, організовуючи покерні турніри. Мета – знайти студентів зі сталевими нервами і талантом розв’язувати завдання. В офісах стоять професійні, як у казино, покерні столи. Під час навчання нові співробітники приділяють премудростям техаського холдема уваги не менше, ніж трейдинговим моделям і математиці опціонів. Знаменитий тримісячний курс навчання трейдерів поєднує моделювання сесій трейдингу і гру в покер. Ясс і Данчик стежать за партіями, які розігрують новачки, і шукають тривожні ознаки: «ефект прив’язки» (ухвалення рішень на основі старої інформації, що не має стосунку до оцінюваної ситуації) або «ефект доступності», відомий також як «помилка гравця». В останньому випадку трейдер не в змозі належним чином осягти всю нову інформацію.
«Азартні ігри – чудова школа інвестицій, – вважає легендарний трейдер і майстер блекджека Едвард Торп. – Ігри вчать керувати грошима, робити ставки і тримати себе в руках».
Щоб випустити пар, Ясс і його трейдери не втрачають шансу заробити на іграх – і отримати драйв. Вони ставлять на спорт, ріжуться в покер і шукають у всьому приховану можливість для арбітражних угод. Вони ретельно перевірили засновані на теорії ігор стратегії «Монополії», «Колонізаторів» та інших настільних ігор. Щопонеділка в корпоративному блозі виходить розбір спірних тактичних ходів у спорті, наприклад у бейсболі.
Щороку в Susquehanna відбувається внутрішній чемпіонат з покеру, а троє її трейдерів отримали золоті браслети чемпіонів Світової серії покеру. У 2008-му таким браслетом нагородили одного із засновників Susquehanna Еріка Брукса. Виграні $415 856 він пожертвував некомерційній організації, яка просуває «науку ухвалення рішень». Брукс одружений з Енною Дьюк, покерною чемпіонкою і гуру інвестицій.
Ясс любить призначати виграш за будь-яку спортивну ставку, яку хоче зробити трейдер, особливо під час недільних футбольних матчів і суперкубка. Влітку 2019-го Susquehanna відвезла нових співробітників на матч Philadelphia Phillies і New York Mets і призначила приз $10 000 працівникові, який точно передбачить рахунок гри, розписавши ймовірності за формулою «Піфагорейське очікування». Із 998 співробітників правильну відповідь дали 35, тому переможцем обрали того, хто ще й точніше за всіх вгадав час останнього розіграшу м’яча.
У якомусь сенсі коронакриза стала для Ясса подарунком долі. Коли країна пішла в локдаун, її захльоснув азарт. Міленіали кинулися вкладати держсубсидії в асиметричні опціонні контракти за допомогою мобільних застосунків, а вболівальники ставили рекордні суми на спорт. Адміністрації штатів, чиї податкові надходження різко впали, були не проти: податки на спортивні ставки допомагали латати дірки в бюджеті. У Ясса з’явився унікальний шанс.
Кілька років тому він зауважив, що капіталізація європейської компанії Flutter, яка володіє біржею ставок Betfair, перевалила далеко за $10 млрд. На цій біржі гравці б’ються об заклад на результати спортивних змагань, майже як маркетмейкери в угодах з акціями та опціонами. Останніми роками Ясс розвивав свій дублінський підрозділ, який приймав ставки на будь-які види спорту – від футболу до гольфу. Букмекери Susquehanna фокусуються на ставках по ходу гри, коли ймовірність виграшу швидко змінюється залежно від ситуації. У підрозділі працюють два сини Ясса, і, як досвідчений гравець, він часто дзвонить їм дізнатися, на що ставить Susquehanna.
Ставки на спорт ще не легалізовано в США на федеральному рівні, але Ясс сповнений оптимізму. Він хоче створити американську версію Betfair. Капіталізація такої компанії в багато разів перевищила б $30 млрд – капіталізацію Betfair на Лондонській біржі.
Тим часом Susquehanna розвиває торгівлю криптовалютою і готує нові фінансові продукти. Нещодавно компанія дістала дозвіл пропонувати ф’ючерсні контракти на розмір податкових ставок у США. Ясс сподівається, що ці деривативи завадять президентові Байдену підвищити податки для корпорацій і заможних громадян. Лібертаріанець, який беззавітно вірить у силу ринку і точний розрахунок імовірності виграшу, він сподівається, що такі ф’ючерси знайдуть широкий відгук у суспільстві. Ясс хоче випускати ф’ючерси на будь-яку політичну ініціативу Вашингтона. Гіпотетично, якщо президент вирішить розв’язати війну, ф’ючерсні гравці покажуть виборцям, у скільки вона обійдеться в грошах і людських життях.
Такі ф’ючерси «дадуть об’єктивні цифри, сформовані ринком, без обдурювання і політичного підґрунтя, – міркує Ясс. – Ми хочемо зареєструвати ще кілька продуктів, які, на нашу думку, зроблять світ безпечнішим. У нас може з’явитися маркетплейс, який демонструє повагу до кожного і стане новим провідником істини».
«Це місія, покладена на нас Богом», – любить повторювати Ясс.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.