Категорія
Новини
Дата

Енергоспівтовариство перевірить незалежність НКРЕКП після скасування рішення про тарифи на воду

Секретаріат Енергетичного співтовариства перевірить незалежність Нацкомісії з енергетики після скасованого під тиском влади рішення про тарифи на воду. Про це йдеться в листі директора Енергоспівтовариства Артура Лорковскі до очільника Нацкомісії з енергетики Костянтина Ущаповського, який є у розпорядженні Forbes.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Секретаріат розпочав аналіз незалежності НКРЕКП, найближчими днями надішле проєкт звіту, написано в листі.
  • Чинні європейські директиви, імплементовані в українське законодавство, вимагають від України «гарантувати незалежність регуляторного органу», «забезпечити неупереджене застосування його повноважень» та забезпечити «можливість прийняття регулятором автономних рішень, незалежно від будь-якого політичного органу», наголосив Лорковскі.
  • Європейські директиви та українське законодавство зобовʼязують представників НКРЕКП «не виконувати прямих вказівок будь-якого уряду», говориться у листі.
  • «Дотримання незалежності та неупередженості регулятора було порушено», – написав Лорковскі.
Енергоспівтовариство перевірить незалежність НКРЕКП після скасування рішення про тарифи на воду /Фото 1
Енергоспівтовариство перевірить незалежність НКРЕКП після скасування рішення про тарифи на воду /Фото 2
Попередній слайд
Наступний слайд

Контекст

НКРЕКП 29 червня підвищила тарифи на воду для 33 водоканалів у середньому на 32%. Рішення регулятора було скасоване після публічної критики президента. «Ганебне рішення. Непрофесійне. Не погоджене з урядом», – заявив Зеленський у відеозверненні 1 липня. 

До критики регулятора підключився і премʼєр-міністр Денис Шмигаль: «Рішення неприйнятні, не погоджені з урядом». 

Дії НКРЕКП розкритикував також міністр енергетики Герман Галущенко: «Рішення є необґрунтованим та не відповідає умовам воєнного часу».

Після підвищення тарифів доходи водоканалів мали зрости на 4 млрд грн до кінця року, розповів Forbes член НКРЕКП, який погодився спілкуватися на умовах анонімності через чутливість теми.

Ціна підвищення тарифів на воду для населення – в середньому на 60 грн, до 250 грн на місяць для сімʼї з трьох людей, за розрахунками НКРЕКП.

На кінець травня водоканали накопичили близько 2,8 млрд грн боргів за електрику, за даними регулятора. Чистий збиток водоканалів за 2022 рік і половину 2023-го – 7,8 млрд грн, за даними асоціації «Укрводоканалекологія».

Скасоване рішення про підняття тарифів на воду було попередньо погоджено з Кабміном, розповіли члени комісії та співрозмовник в уряді.

«Премʼєр та міністр енергетики підтримували це рішення, оскільки воно розвʼязувало проблему боргів на ринку електроенергії, які набули критичного характеру», – розповів один із членів НКРЕКП. «Про це всі знали, та консультації з урядом проводилися», – підтвердив інший співрозмовник у НКРЕКП.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні