Секретаріат Енергетичного співтовариства перевірить незалежність Нацкомісії з енергетики після скасованого під тиском влади рішення про тарифи на воду. Про це йдеться в листі директора Енергоспівтовариства Артура Лорковскі до очільника Нацкомісії з енергетики Костянтина Ущаповського, який є у розпорядженні Forbes.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Секретаріат розпочав аналіз незалежності НКРЕКП, найближчими днями надішле проєкт звіту, написано в листі.
- Чинні європейські директиви, імплементовані в українське законодавство, вимагають від України «гарантувати незалежність регуляторного органу», «забезпечити неупереджене застосування його повноважень» та забезпечити «можливість прийняття регулятором автономних рішень, незалежно від будь-якого політичного органу», наголосив Лорковскі.
- Європейські директиви та українське законодавство зобовʼязують представників НКРЕКП «не виконувати прямих вказівок будь-якого уряду», говориться у листі.
- «Дотримання незалежності та неупередженості регулятора було порушено», – написав Лорковскі.
Контекст
НКРЕКП 29 червня підвищила тарифи на воду для 33 водоканалів у середньому на 32%. Рішення регулятора було скасоване після публічної критики президента. «Ганебне рішення. Непрофесійне. Не погоджене з урядом», – заявив Зеленський у відеозверненні 1 липня.
До критики регулятора підключився і премʼєр-міністр Денис Шмигаль: «Рішення неприйнятні, не погоджені з урядом».
Дії НКРЕКП розкритикував також міністр енергетики Герман Галущенко: «Рішення є необґрунтованим та не відповідає умовам воєнного часу».
Після підвищення тарифів доходи водоканалів мали зрости на 4 млрд грн до кінця року, розповів Forbes член НКРЕКП, який погодився спілкуватися на умовах анонімності через чутливість теми.
Ціна підвищення тарифів на воду для населення – в середньому на 60 грн, до 250 грн на місяць для сімʼї з трьох людей, за розрахунками НКРЕКП.
На кінець травня водоканали накопичили близько 2,8 млрд грн боргів за електрику, за даними регулятора. Чистий збиток водоканалів за 2022 рік і половину 2023-го – 7,8 млрд грн, за даними асоціації «Укрводоканалекологія».
Скасоване рішення про підняття тарифів на воду було попередньо погоджено з Кабміном, розповіли члени комісії та співрозмовник в уряді.
«Премʼєр та міністр енергетики підтримували це рішення, оскільки воно розвʼязувало проблему боргів на ринку електроенергії, які набули критичного характеру», – розповів один із членів НКРЕКП. «Про це всі знали, та консультації з урядом проводилися», – підтвердив інший співрозмовник у НКРЕКП.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.