Категорія
Гроші
Дата

Європа, Азія чи США. Все, що треба знати клієнтові, який збирається відкрити рахунок в іноземному банку

10 хв читання

Європа, Азія чи США. Все, що треба знати клієнтові, який збирається відкрити рахунок в іноземному банку /Getty Images

Getty Images

Проаналізуємо особливості банків у найбільш популярних і затребуваних юрисдикціях: Швейцарії, Австрії, США, країнах Азії та деяких країнах Східної Європи. Який сервіс вони пропонують і з якими обмеженнями може зіткнутися клієнт з України

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Вкласти гроші в цінні папери, купити апартаменти в Майамі чи покласти ресурс на зберігання. Що б ви не планували, банк – невідʼємна складова процесу фінансових операцій за кордоном.

Щоб правильно вибрати фінансову установу, потрібно почати з відповіді на питання: що саме ви хочете?

Банки Східної Європи, Польщі та Чехії

Банки цих країн затребувані серед українців: позначається ментальна та територіальна близькість. Окрім того, їх часто розглядають як вхідну точку в банки ЄС. Вони підходять, якщо стоїть завдання відкрити рахунок для невеликого бізнесу в розмірі $ 100 000–200 000.

Польські банки вже давно примітили величезний потенціал українського ринку за рахунок збільшення трудової міграції. Тому багато які з них надають українцям базові послуги без плати за відкриття рахунку, випуск карти, стягують низькі комісії за щомісячне обслуговування. Не знімають комісію за переказ грошей в Україну, а також встановлюють низькі вимоги до мінімального балансу. Кредитування українців відбувається на тих самих умовах, що й для поляків – ефективна ставка на рівні 4,5% річних у злотих на термін до 30 років, авансовий платіж на рівні 20%. Приваблює й простота оформлення: з документів необхідно мати лише посвідчення особи та ідентифікаційний код.

Якщо ви ведете діяльність з експорту та/або імпорту, корисними будуть продукти торгового фінансування (гарантійні зобовʼязання та казначейські сертифікати). Крім того, послуги польських банків поширюються на кредити для задоволення інвестиційних потреб.

Банки в Чехії більш консервативні, адже багато які з них є філіями іноземних банків. Але це не заважає їм лояльно ставитися до бізнесу та операцій із високим ризиком. Для відкриття рахунку достатньо наявності ID-карти/свідоцтва про народження/паспорта, а також підтвердження прописки або місця проживання.

Чеські банки пропонують традиційні банківські продукти (рахунки в чеській та іноземній валюті, дебетові та кредитні картки, овердрафтні й депозитні рахунки, інтернет-банкінг), а також інші продукти, такі як інвестування, споживчі кредити, іпотека.

Обмеження

Не всі польські банки приймають нерезидентів (деяким потрібні РНОКПП – реєстраційний номер облікової картки платника податків – і місцева адреса або віза, щоб підтвердити статус нерезидента).

На відміну від Польщі, де банки підтримують українську мову в кол-центрах і відділеннях, у Чехії можуть виникнути труднощі з документами, тому що їх заповнюють чеською. Також чеські банки знімають високу комісію за конвертацію валюти при переказі грошей з іноземного банку.

Rodne cislo (національний ідентифікаційний номер) може прискорити процес відкриття рахунку в Чехії, розширити банківські можливості, дати доступ до більш низьких ставок по іпотеці. Однак для його оформлення необхідно пожити в країні від одного до трьох місяців.

Найбільш затребувані банки

Польща: PKO Bank Polski, Millennium, MBANK,

Чехія: KOMERCNI Banka, Moneta Money Bank

Банки Швейцарії

Швейцарські банки – звична класика для заможних клієнтів з України. Історія, репутація та якісний сторителлінг роблять свою справу. Характеристики на кшталт «найнадійніші», «найпрестижніші», «кращий сервіс» і тому подібні асоціюються з образом швейцарського банку. Цілком справедливо, незважаючи на високі тарифи, низку обмежень і практику обміну даними, що набирає обертів.

З якими завданнями приходити в швейцарський банк? Перш за все це wealth management (управління станом), зберігання грошей, відкриття рахунку з метою інвестування в активи. Перелік банківських продуктів, які пропонують швейцарські банки: кредити, гарантії, акредитиви, депозити, пайові фонди, інвестиційне управління, операції з цінними паперами, валютний ринок, фінансування, мерчант сервіс, трасти, структуровані продукти, мандати на довірче управління, альтернативні інвестиційні продукти, сімейний офіс, злиття і поглинання та інші.

У той же час швейцарський банк не забезпечить вам доступу до угод IPO. Лише в декількох фінансових установах ви зможете відкрити розрахунковий рахунок компанії.

Швейцарські банки забезпечують низький рівень фінансових ризиків, тому що Швейцарія – одна з найстабільніших економік у світі. Швейцарський франк – надійна валюта, підкріплена золотим запасом не менше ніж на 40%. У квітні 2021-го інфляція збільшилася до 0,3% в річному обчисленні, завершивши 14-місячний період дефляції цін, який співпав з очікуваннями ринку. Іноземні інвестори переміщують свої кошти до Швейцарії, щоб скористатися економічною безпекою. Саме тому тут негативні процентні ставки (-0,75%).

Швейцарське законодавство вимагає високого рівня капіталу (capital requirements), на відміну від багатьох західних банків, які тримають на балансі мінімальну порцію кешу, щоб задовольнити запити клієнтів. Таким чином, швейцарські банки гарантують вбереження вкладів від фінансових криз і конфліктів. На випадок непередбаченої ситуації вони всі повністю застраховані, і клієнт може вивести свій капітал. Після пандемії 35% всіх офшорних активів перебувають під управлінням швейцарських банків.

Клієнти цінують такі банки за високий рівень конфіденційності згідно із законами Швейцарії «Про захист даних» і «Про банківську таємницю». Розголошення інформації про клієнта можливе лише за наявності вагомих юридичних причин (кримінальна справа). Привабливим є і той факт, що швейцарська банківська система не підлягає оподаткуванню.

Клієнт, який досяг 18 років, може відкрити рахунок у швейцарському банку, предʼявивши паспорт. Додаткові вимоги – доказ надходження (походження) коштів, мінімальний розмір вкладу.

Наприклад, в Credit Suisse рахунок відкривають безкоштовно, однак має бути забезпечено мінімальний баланс на рахунку – від 1 млн CHF або від 5 млн CHF (VIP-сервіс). Суму необхідно внести на рахунок протягом трьох місяців з моменту відкриття рахунку. Тарифи на обслуговування визначають індивідуально при відкритті рахунку залежно від його типу, а також на підставі наданої інформації та ризиків, повʼязаних із діяльністю компанії.

А в UBS відкрити розрахунковий рахунок коштує 1000 CHF. Мінімальний залишок, що не підлягає зниженню, становить 500 000 CHF. Упродовж декількох тижнів після відкриття рахунку необхідно зробити вкладення в інвестиційний портфель банку (мінімум 500 000 CHF). UBS позиціонує себе як інвестиційний банк, і велика кількість вихідних операцій по рахунку не підтримується. Кількість дозволених транзакцій має бути погоджена з персональним банкіром (залежить від суми на рахунку).

Більшість швейцарських банків стягують вищу комісію (+300 франків на рік) із клієнтів, які зареєстровані за кордоном. Причина – більш високі адміністративні та регуляторні витрати. Однак комісія відрізняється в різних банках – від 80 до 720 франків.

Обмеження

Для відкриття рахунку в швейцарському банку бажано відвідати країну. Необхідно внести мінімальний депозит (від $5000) і постійно зберігати на рахунку незнижуваний залишок (від $1000 до $1 млн, залежить від вимог банку).

Рахунки, відкриті в швейцарських франках, зазвичай приносять менший відсоток доходу, крім того, необхідно сплачувати прибутковий дохід. З цієї причини більшість іноземних вкладників тримають рахунок в іншій валюті.

Крім цього, швейцарські правила з боротьби з відмиванням грошей вимагають від вкладників надання доказів про походження коштів, які вони розміщують на своїх рахунках.

Швейцарські банки беруть участь у транскордонному співробітництві в рамках кримінальних розслідувань. Таким чином, вони будуть ділитися інформацією про операції, повʼязані з протиправною діяльністю.

Клієнти відкривають рахунок у швейцарському банку з метою зберігання своїх активів, а не здійснення торгових операцій.

Швейцарські банки (як і австрійські та американські) дотримуються принципу «знай свого клієнта» (Know your customer, KYC) і можуть зажадати від нього додаткову інформацію або документи, що призведе до збільшення термінів відкриття рахунку.

Історично склалося так, що швейцарські банки цілісні, орієнтовані на довгострокову перспективу і в першу чергу на клієнта, вони завжди більше підходили для управління станом і активами або для роздрібних банківських послуг. Аналогічно, вони менш вправні в «ризикованій» площині банківської діяльності – інвестиціях і торгівлі, на відміну від американських банків.

Найбільш затребувані банки: Credit Suisse, UBS

Банки Австрії

Австрійська банківська система дуже схожа на швейцарську. За винятком того, що в Австрії від такого поняття, як банківська таємниця, майже нічого не залишилося – обмін даними йде повним ходом.

Кожен банк має у своєму розпорядженні свій набір послуг. Наприклад, Bankhaus Spängler спеціалізується на роботі з фізичними особами, управлінні активами й корпоративному обслуговуванні, а Hypo Tirol Bank AG – на брокерських послугах та лізингу. Meinl Bank надає послуги з кредитування приватних осіб і відкритті депозитів, брокерського обслуговування.

Австрійські банки підходять тим, хто переважно планує примножувати й зберігати активи, ніж здійснювати операції й перекази, переслідує ощадні та інвестиційні цілі.

Резиденти та нерезиденти мають однаковий доступ до більшості банківських послуг. Нерезиденти Австрії не є платниками австрійських податків на дохід і майно.

Обмеження

На рахунку будь-якого клієнта має зберігатися мінімальний залишок коштів, який визначається індивідуально для кожної фінустанови. Споживачам банківських послуг пропонують відносно низьку ставку для інвестицій (2-3%) за рахунок низької інфляції.

Найбільш затребувані банки: Erste Group, Raiffeisen Bank.

Банки США

Американські банки, мабуть, найперспективніші. Низькі тарифи, широкий спектр послуг, швидкість, ефективність і захист даних. Обмін даними тут не працює. Інформацію може бути надано виключно за запитом місцевих правоохоронних органів. В цілому США позиціонує себе як останній офшор.

Банки США діляться на категорії. Наприклад, у таких банках, як Goldman Sachs і Morgan Stanley створено вигідні умови для зберігання грошей та інвестування, в тому числі участі в IPO і Pre-IPO, інвестування в стартапи тощо.

Завдання, які можна вирішувати за допомогою місцевих банків: інвестиційний банкінг, управління капіталом, послуги роздрібних і комерційних банків, страхування, іпотеки, пенсійне банківське обслуговування.

З огляду на те, що США добре повʼязані зі світовою банківською системою, інші країни схильні довіряти грошам, які приходять зі США, перекази здійснюються швидко. Ще одна перевага – ви отримуєте $250 000 зі страхування вкладів від FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) – більше, ніж де-небудь в світі, включаючи Сингапур і країни ЄС. Навіть банківські рахунки нерезидентів США застраховані FDIC. Якщо ви не є резидентом США, вам не потрібно платити податок на відсотки, які ви отримуєте.

Обмеження

Чи є мінуси в американських банків? Швидше, особливості, які досвідченими і розпещеними клієнтами можуть бути сприйняті, як недоліки. Тут немає того рівня персонального сервісу, який пропонують банки Швейцарії, Ліхтенштейну або Люксембургу. Цим фактом, мабуть, недоліки обмежуються.

Для того щоб відкрити рахунок в американському банку, українському клієнту необхідно чітко артикулювати мету відкриття рахунку, тому що американська правова система вимагає від усіх банків дотримання політики «Знай свого клієнта» (Know Your Customer, KYC) і законодавства проти відмивання грошей.

Більшість американських банків відкривають рахунки тільки громадянам США або постійним мешканцям. Патріотичний акт (The Patriot Act) встановив чіткі правила для відкриття рахунку для нерезидентів.

Зазвичай банки вимагають підтвердження адреси. І якщо ви його надати не можете, можна використовувати ITIN (Individual Taxpayer Identification Number), який можна отримати, заповнивши форму W-7 у Податковій службі США (Internal Revenue Service, IRS).

Для того щоб відкрити корпоративний рахунок у США, компанія має бути зареєстрована в США.

Найбільш затребувані банки: Signature Bank, Western Alliance, JP Morgan and Chase, Bank of America, Citibank.

Банки Сингапуру та Гонконгу

Відкривати рахунки в них є сенс у тому випадку, якщо ви всерйоз налаштовані працювати на китайському ринку, грати на шанхайській або гонконгській фондовій біржі, брати участь в IPO і Pre-IPO місцевих компаній. Це великі, перспективні, активно зростаючі, стійкі бізнеси: серед них компанії Tencent, Afterpay, BYD.

Банки Сингапуру заробили репутацію найбільш безпечних з точки зору захисту даних. Вони не розголошують інформацію, діють за власними правилами, ігноруючи багато правил банківських систем країн Європи і США. Офшорні банківські послуги в Сингапурі пропонують широкий спектр послуг, які відповідають різним вимогам як приватних осіб, так і корпорацій. Це і робота з різними валютами, інтернет-банкінг, розрахункові рахунки, ощадні рахунки, дебетові та кредитові карти, а також послуги з управління станом.

Багато банків в Сингапурі дозволяють віддалено реєструвати свій офшорний банківський рахунок.

Обмеження/особливості відкриття рахунку

При відкритті корпоративного рахунку банки прагнуть зібрати про вас і ваш бізнес якомога більше інформації. На це може піти кілька тижнів. Необхідні документи: підтвердження реєстрації компанії в Сингапурі, посвідчення особи й адреси проживання кожного з акціонерів компанії, бенефіціарів, директорів і власників, резюме власників, бізнес-план компанії.

При відкритті особового рахунку нерезидент повинен надати візи тривалого перебування в Сингапурі (Employment Pass, S Pass, Dependant Pass), паспорт або ID карту, підтвердження адреси проживання, включаючи квитанції про оплату комунальних послуг. Деякі банки можуть ще вимагати рекомендаційний лист або запрошення.

Найбільш затребувані банки: DBS Bank, UOB (United Overseas Bank) Ltd, OCBC Bank

У Гонконзі клієнтів приваблює ефективна правова система і сприятлива податкова система, а також інфраструктура та телекомунікаційні послуги. Тут зосереджена найбільша кількість банківських установ в світі (75 з 100 світових банків).

Обмеження

У звʼязку з глобальними змінами в світовій банківській системі останнім часом відкрити рахунок в азійських банках для компанії-нерезидента стало досить проблематично. Наприклад, банк HSBC Hong Kong відкриває рахунки тільки компаніям-резидентам з директорами-резидентами, повноцінним офісом і діяльністю в країні і тільки у разі особистої присутності клієнта. Але є й винятки: банк Julius Baer & Co. Ltd. (Гонконг) розглядає можливість відкриття рахунку для компаній із реєстрацією в будь-якій точці світу, включаючи офшорні юрисдикції. Нерезиденти мають надати доказ адреси в рідній країні, для того щоб відкрити рахунок від їхнього імені. Також необхідно надати посвідчення особи (закордонний паспорт або гонконгську ідентифікаційну карту – HKID).

Якщо в певному банку прохання про відкриття рахунку буде відхилено, друга спроба відкрити там рахунок – неможлива.

Більшість банків в Гонконзі знімають комісію за ведення рахунку (стягується раз на півроку). Також можуть брати плату, якщо баланс рахунку стає нижчим заздалегідь обумовленого рівня. За здійснення зовнішніх переказів може стягуватися певна плата, як і за постійні (standing orders) замовлення та закриття рахунку до закінчення встановленого терміну.

Деякі банки видають кредитні карти з пільговим періодом, коли плата стягується тільки після закінчення певного терміну.

Відкриття персонального банківського рахунку з депозитом менше $3 млн у Гонконзі неможливе. Тому створення гонконгської компанії – кращий варіант для підтримки фінансової свободи в такому безпечному середовищі. Гонконг вважається низькоподатковою, але не офшорною зоною. Відкриття компанії створює низку переваг – можливість нерезидентного володіння, відкриття рахунку в Гонконзі, проведення операцій в USD. Нерезиденти обкладаються податком на прибуток (на перших 2 млн HKD ($257 000) – 8,25%, на залишок — 16,5%). Якщо дворівневі ставки не застосовуються, компанії обкладаються за тарифом 16,5%. Відкрити компанію легко. Нерезиденти також обкладаються податком в джерела (WHT) на певні види доходу (наприклад, відсотки, роялті, плата за технічні послуги, оренда рухомого майна), якщо вони були отримані на території держави. Доступні часткове звільнення від сплати податків і звільнення від сплати податку на запуск на три роки для стартапів, які відповідають певним вимогам.

Найбільш затребувані банки: Hang Seng Bank, Julius Baer & Co. Ltd.

Вибір банків досить великий, проте відкриття рахунку – не така вже й проста процедура. Для того щоб заходити в цей процес, потрібно мати вагомі підстави й чіткі завдання, щоб даремно не розтратити дорогий часовий і фінансовий ресурс.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд