2021 рік став одним із найкращих для фондових ринків в історії. У 2022-му запал вичерпається. На чому зароблятимуть фінансисти та які активи вистрілять
Фондовий ринок США розпочав 2022 рік новими рекордами: індекси S&P 500 та Dow Jones оновили історичні максимуми, а Apple стала першою у світі компанією з капіталізацією $3 трлн.
Основну підтримку ринкам, йдеться у звіті JPMorgan Chase & Co, надають новини про те, що штам коронавірусу «Омікрон» менш небезпечний, ніж очікувалося. Ще один позитив – відновлення ділової активності в Китаї.
Оптимізм інвесторів погас після публікації протоколу грудневого засідання ФРС США та побоювань того, що ставки підвищуватимуть швидше за очікуване. У результаті S&P 500 знизився на 1,9% за тиждень з початку нового року, а технологічний індекс Nasdaq 100 просів більш ніж на 4%.
«Одні кажуть, що це «ефект січня», коли багато хто намагається знову зайти в ринок після грудневих продажів із метою оптимізації податків, – коментує засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан. – Інші стверджують, що це аномальне явище, яке закінчиться масштабною корекцією».
Які тренди домінуватимуть на фінансових ринках у 2022 році?
Час smart money
Обвал світових фондових ринків – один із головних фінансових ризиків наступного року. «Ринок акцій переоцінено через вхід ритейлових інвесторів, у них інвестовано близько 70% накопичень американців, – каже засновник інвесткомпанії Blackshield Capital Максим Корецький. – До 2008-го 70–80% інвестицій припадали на державні цінні папери та депозити та лише 15% – на акції».
Одна з причин роздрібного буму – запуск друкарського верстата Федеральної резервної системи США, баланс якої в 2020–2021-му виріс із $4 трлн до $8 трлн. «Кожен другий долар у обігу створено під час пандемії», – каже фінансовий аналітик компанії ICU Михайло Демків.
На глобальних ринках уже видно тенденцію до відтоку грошей роздрібних гравців та притоку так званих «смарт-мані», каже Корецький.
Причина – інвестори бояться високої інфляції. «Посилення монетарної політики центральних банків передбачає політику дорогих і нелегких грошей, – коментує Ерік Найман, керуючий партнер інвесткомпанії HUGʼS. – У такі часи апетити інвесторів зменшуються».
Як не допустити знецінення накопичень через інфляцію – проблема для світової індустрії з управління приватним капіталом. «Якщо активи не приносять 7–8% щорічно, ти втрачаєш гроші», – зазначає Корецький із Blackshield Capital. З цієї причини, додає він, «старі» гроші, якими найчастіше оперують великі інвестфонди, шукають недооцінені активи та точково інвестують у них.
Дорогі гроші повертаються
Незважаючи на чергові рекорди ключових фондових індексів на початку 2022-го, Компан із First Kyiv Investment Club не очікує збереження колишніх темпів зростання ринків.
2022-го світова економіка зросте на 4,7%, каже кредитний стратег головного інвестиційного відділу UBS Тетяна Бородицька. У першому півріччі найкращі результати, додає вона, покажуть активи розвинених країн, у другому – тих, що розвиваються.
У першому півріччі варто дивитись на циклічні акції, перформанс яких залежить від темпів зростання економіки, зазначає Бородицька. За високого зростання хороші результати зазвичай показують акції компаній країн Єврозони, Японії, фінансового та сировинного секторів. У другому півріччі, коли світова економіка сповільниться, капітал піде до захисних секторів, таких як охорона здоровʼя, каже Бородицька. «Це медтехнології, фармацевтика, телемедицина», – уточнює вона.
Бенефіціари пандемії – напрямки Health/MentalTech, зазначає керуючий партнер Chernovetskyi Investment Group Володимир Кривко. Корецький із Blackshield Capital виділяє сегмент електрокарів, технологічні компанії, що займаються кібербезпекою, автоматизацією процесів, віртуальною реальністю, а також банківський сектор, який легко адаптувався до умов пандемії.
«Особливо активно у США зростає популярність сервісів buy now, pay later, – каже Корецький. – Розмір цього ринку близько $1 трлн».
Популярністю користуватимуться проєкти на стику логістики та e-commerce. «Це все, що стосується швидкої доставки, особливо оптимізації останнього етапу, так званого Last Mile», – вважає Кривко із Chernovetskyi Investment Group. У секторах EdTech, e-commerce та FinTech він очікує на укрупнення лідерів ринку та поглинання ними невеликих проектів. З надризикових інвестицій Кривко виділяє проєкти з криптоіндустрії, повʼязані з NFT та GamFi. «Тут потрібні експертиза та готовність втратити ці інвестиції», – попереджає він.
Як і раніше, у світових трендах – інвестування, повʼязане з досягненням вуглецевої нейтральності компаніями та країнами. За два квартали 2021-го приплив капіталу до фондів сталого розвитку зріс на 130%, зазначає Корецький із Blackshield Capital. «Ми бачимо активне зростання випуску «зелених» облігацій – у 2021 році обсяг досяг майже $700 млрд», – додає Бородицька з UBS.
Негативну динаміку Корецький очікує в секторах, які відчули дефіцит напівпровідників – це виробники авто, медобладнання, електроніки та побутової техніки. Приміром, Аpple лише в третьому кварталі 2021-го через дефіцит чіпів та проблеми з поставками втратила $6 млрд. Просядуть також сектори ритейлу – через проблеми з логістикою та зниження маржинальності.
У що вкладати в Україні
Інвесткеруючі виділяють сектор нерухомості, логістики та IT, а також ринок сільського господарства. «Оптимізація в сільському господарстві за допомогою програмного забезпечення – це дуже перспективний напрямок», – зазначає Кривко з Chernovetskyi Investment Group.
Універсальна порада українським інвесторам – тримати частину портфеля «під рукою» в ліквідних активах в Україні, частину – у зарубіжних інструментах, які допоможуть нівелювати геополітичні ризики на зразок можливої військової агресії РФ.
«Щоб не втратити накопичення, я раджу новачкам не заглиблюватися в галузеву аналітику та не намагатися вгадати, де дно, а де вершина, – каже Компан із First Kyiv Investment Club. – Заробити допоможуть час та диверсифікація». За його словами, почати можна з купівлі біржових фондів на індекс NASDAQ або S&P500 та розраховувати на закономірність – на довгій дистанції світова економіка завжди зростатиме.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.