NEQSOL Holding за два роки здійснив кілька знакових угод в Україні. 2019-го холдинг купив Vodafone Україна за $848 млн, а тепер закриває угоду десятиліття в промисловості, купуючи Івано-Франківськцемент за $300–400 млн (оцінка експертів)
Холдинг уже готує нові угоди, каже в розмові з Forbes регіональний директор NEQSOL Holding в Україні та ексочільник Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук, однак подробиць поки що не розголошує. Чим привабила азербайджанського інвестора Україна, які галузі в його фокусі та чи стане ескалація конфлікту з Росією приводом для зміни стратегії?
Forbes публікує скорочену та відредаговану для зрозумілості версію інтервʼю.
Як би ви коротко описали NEQSOL Holding?
NEQSOL Holding оперує на восьми ринках, маючи в своєму складі більше 30 компаній та понад 13 000 співробітників. Бізнес-конструкція тримається на трьох стовпах: нафта і газ, телекомунікації, ринок будівельних матеріалів.
У напрямку телекомунікацій до холдингу входять компанії в Азербайджані Bakcell та Azerconnect і придбана в 2019 році Vodafone Україна.
Що стосується напрямку будматеріалів, то до складу холдингу входить найбільший виробник цементу на Південному Кавказі, який був розбудований з нуля менше 10 років тому.
Які об’єкти цікавлять інвестора в Україні?
Холдинг активно інвестує в новітні технології в різних галузях. Кожна з галузей, у якій ми присутні, має свою експансію. Наприклад, мобільний звʼязок обростає іншими активностями. Ми все більше чуємо про створення екосистем за участі мобільних операторів. NEQSOL теж зацікавлений у цьому, адже Vodafone Україна має понад 18 млн клієнтів. Очевидно, створення екосистеми, до якої входять е-commerce, фінансові інструменти, є дуже перспективним.
На ринках, що розвиваються, є гарні активи у відомих та нових для холдингу індустріях. Опортуністична стратегія – це як опинитися в потрібному місці в потрібний час. У таких випадках дуже важливими є управлінський досвід та вміння управляти ризиками на ринках, які швидко змінюються. В цьому NEQSOL Holding має дуже хороший досвід та перспективу.
Якщо говорити про перспективи для інвестицій в Україні взагалі, очевидно, ми бачимо бум в ІТ-індустрії, яка стрімко розвивається, – лише в першому півріччі 2021-го в цій галузі було угод на суму майже $200 млн. Традиційно цікаві інвесторам аграрний бізнес, логістика, металургія й видобуток сировини для неї.
З якою метою холдинг купує компанії? Для подальшого перепродажу?
NEQSOL Holding є стратегічним інвестором. Ми розглядаємо придбання компаній як головний фактор розширення можливостей бізнесу, у якому холдинг має глибоку експертизу й розгорнуті потужності. Холдинг заходить у нові компанії з метою розвитку.
Інвестиційний капітал холдингу базується на поєднанні власного ресурсу й залученого з міжнародних ринків запозичень. Ми взаємодіємо з міжнародними банками першої величини для придбання та розбудови компаній на нових ринках, включаючи Україну.
Яким є ліміт інвестицій холдингу для України?
Зазвичай, питання не в лімітах на якусь країну. Є змагання проєктів, тому «ліміт на інвестиції», або горизонт інвестицій, в конкретну країну залежить від неї самої. Це додає драйву шукати ефективні проєкти, добре їх аргументувати.
Аргументація, аналіз ризиків, оцінка ефективності – це теж своєрідна конкуренція між компаніями в різних країнах. Сьогодні NEQSOL Holding є одним із найбільших міжнародних інвесторів в Україні, але найголовніше, що ми вже бачимо: зроблені тут нами інвестиції є дійсно ефективними і саме тому зростають далі.
Холдинг спрямовує більше інвестицій в Україну, ніж до Казахстану та Узбекистану. У чому переваги нашої країни?
Казахстан та Узбекистан – дуже конкурентні ринки. Чим наша країна відрізняється? Є глобальні галузі, притаманні для України. Наприклад, агробізнес. Зокрема, Україна входить до трійки найбільших у світі постачальників зернової та олійної продукції.
Є інші галузі – ІТ, інновації, технології. Якщо подивитися на статистику, найбільша кількість інвестицій була в ІТ-галузь, про яку я вже згадував. Лише у першому півріччі 2021-го в цій галузі було близько 10 угод придбання. Україна входить до п’ятірки країн із найбільшим виробництвом ІТ-сервісів, і позиції зростають.
Ще один фактор: Україна є зростаючим ринком, проте внаслідок високих ризиків трансформації та тривалого військового конфлікту її активи недооцінені. Їхня ціна, ймовірно, значно зросте з часом, коли трансформація економіки й суспільного життя набере якісних змін. Цей ймовірний апсайд і є тим важливим чинником оцінки дохідності інвестиції для тих, хто вірить в Україну, знає її і своїми інвестиціями впливає на розвиток країни.
Чи можна очікувати інвестиційного буму в Україні 2022-го?
Очевидно, що за останні два роки в зв’язку з пандемією та карантинами оцінки й тенденції інвестиційного ринку були порушені. Якщо подивитися на статистику прямих іноземних інвестицій та M&A 2019–2021 років, то бачимо дуже велику волатильність. Україна є частиною цього процесу і 2020-ого зіткнулася з відтоком інвестицій. 2021-ого динаміка вже позитивна – прийшло понад $6 млрд прямих іноземних інвестицій.
Чи це свідчить про загальний позитивний настрій інвесторів? Так. Чи буде це зростання сталим? Ні. Новини останніх тижнів, напевно, тимчасово звузили перспективу для інвестицій. Проте ми розуміємо рівень ризиків і можемо з ними впоратися.
Чи стали новини про ескалацію конфлікту з РФ причиною для перегляду стратегії холдингу в Україні?
У великих холдингах події двох-трьох тижнів навряд чи можуть змінити стратегію. Цей ризик, ми сподіваємося, швидко закриється. Холдинг сприймає ризики в Україні як керовані, і стратегія по Україні в нас не змінюється. Стосовно тактики: новини впливають на ті чи інші угоди, які вже в роботі. Ми можемо відкласти або призупинити діяльність на кілька тижнів у тих чи інших угодах, тому що партнери адаптуються до нових умов.
Які ще ризики, окрім конфлікту, є для інвесторів в Україні?
Є рейтинги ризиків, які збираються бізнес-спільнотою. Наприклад, Європейською Бізнес Асоціацією та Американською торговою палатою. На вершині – недосконалість судової системи та корупція. З мого власного досвіду, після роботи в іноземному банку тривалий час, реформи адміністрування багатьох процесів та внутрішня реорганізація багатьох компаній значно покращили юридичний статус угод. Підвищилася надійність та кваліфікація контрактів, з’явилися гарантії і поруки, кращою стала редакція контрактів, що зменшує судові ризики.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.