Як безпечно купити криптовалюту /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Хороша крипта проти поганої. Як убезпечити себе при інвестуванні у криптовалюти

7 хв читання

Як безпечно купити криптовалюту Фото Getty Images

Бум навколо криптовалют інвестори втрачають пильність і цим користуються шахраї. Розповідаємо як відрізнити «хорошу» крипту від «поганої»

Обіг криптовалюти в Україні становить 1 млрд грн на добу. Про це заявив радник міністра цифрової трансформації Максим Демʼянюк, під час виступу на Ukrainian Financial Forum. Це не офіційна інформація, оскільки віртуальні активи поки ніяк не регулюється в Україні, але вона дозволяє оцінити масштаби цього ринку, вкладення у який вже в 50 раз більше, ніж вкладення в українські цінні папери (за винятком ОВДП).

З початку серпня криптовалюти знову ростуть, а Bitcoin подолав психологічно важливу позначку в $50 000. «Шахраї продовжують використовувати зростаючу популярність цифрових активів, щоб залучити й обдурити роздрібних інвесторів, що часто призводить до величезних збитків», — застерігає Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC).

Примітно, що жителі України займають перше місце у світі по відвідуванню шахрайських сайтів повʼязаних із криптовалютою. Такі дані опублікував сервіс з аналізу блокчейна Chainalysis, проаналізувавши повʼязані з незаконною діяльністю кріптовалютні транзакції з липня 2020 до червня 2021-го.

Щомісяця на крипторинку виникають десятки нових проєктів і стартапів. Щоб залучити кошти на власний розвиток, вони використовують первинну пропозицію монет (ICO) або ж розміщення монет через кріптобіржу (IEO). Бум ICO припав на 2017-2018 рр. Тоді виникло безліч скам-ICO — творці проекту збирали гроші з вкладників і після відмовлялися виконувати умови договору. За весь час було проведено понад 5600 ICO, яким вдалося залучити $64,5 млрд, повідомив аналітик видання The Block Ларрі Чермак. Медіанна рентабельність проектів, що пройшли ICO (на базі доларових розрахунків) склала -87%, більшість з них вже давно закрилося або має неліквідні токени.

Як зрозуміти, чи перед вами перспективна монета, або банальний скам, чи варто купувати той чи інший токен? Forbes запитав експертів крипторинку, як інвестору відрізнити надійний криптопроєкт від скам-проєктів і створили цю інструкцію.

Дисклеймер: Криптовалюта — це інвестиції з дуже високою часткою ризику. Forbes не рекомендує недосвідченим інвесторам вкладати понад 10% заощаджень

Індикатори скам-проєкту

Перш ніж вкласти гроші в покупку нібито дуже перспективної монети криптопроєкта, варто провести його глибокий аналіз. Краще розділити його на кілька етапів, говорить засновник криптокомпанії Apyswap Андрій Великий.

Зручніше за все використовувати класичний підхід — аналіз чотирьох «Т»:

  • Theme (концепція);
  • Tech (технологія, код);
  • Team (команда);
  • Token (криптомонета).

Theme

Вивчення Whiteрaper та дорожньої карти проєкту допоможе зрозуміти його загальну концепцію, а також унікальність, корисність і життєздатність. «Whitepaper — основоположний документ для будь-якого проєкту, — говорить засновник української криптобіржі Kuna Михайло Чобанян. — У ньому мають бути викладені передісторія, цілі, стратегія, проблеми й терміни реалізації».

Whitepaper зазвичай включає фінансову модель, юридичні питання, SWOT-аналіз та дорожню карту реалізації проєкту. Варто уникати компаній, які не публікують офіційні документи. «Якщо в Whitepaper абстрактно написано, що ми прийдемо і змінимо світ на краще, купуйте швидше наш токен, він буде тільки дорожчати — це поганий сигнал», — каже Великий. За його словами, хороший проєкт повинен мати звʼязну бізнес-модель і це не має бути дублюванням вже існуючої технології.

У дорожній карті проєкту має бути розписаний поетапний план — що буде через три місяці після запуску, через шість, рік. «Багато хто дає купу обіцянок і ніякої конкретики», — каже Великий. Серйозний проєкт, наприклад, відразу вказує, через який час після збору грошей він готовий продемонструвати результат. Наявність такого плану — це хороший сигнал. Інвестор може орієнтуватися на нього і звіряти наміри з фактичними результатами. Занадто гучні обіцянки й малореальні терміни реалізації проєкту мають насторожити.

Ще один позитивний індикатор — смартконтракти, які за певних умов гарантують повернення грошей інвесторам. Наприклад, якщо під час ICO проєкт не збере зазначену суму.

Але наявність переконливого whitepaper не гарантує, що проєкт не скам, підкреслює Чобанян. Наприклад, проєкту PlexCoin вдалося зробити блискучий whitepaper і зібрати $15 млн, перш ніж Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) втрутилася і закрила його.

Tech

Добре, якщо компанія не приховує технічну документацію і викладає відкритий код на платформах типу GitHub (cервіс для хостингу репозиторіїв). Самостійно оцінити технологію й можливість її реалізації людині, що мало розуміє в IT, не під силу. Допоможуть професіонали, яких можна знайти на спеціалізованих форумах Bitcointalk, Reddit, Icorating. «Технічний фахівець може подивитися і сказати наскільки робочий код, — каже Великий. — Якщо проєкт не боїться того, що його код перевірять, це додає йому бонусів». Корисно почитати і думки відомих авторитетних IT-фахівців про проєкт.

Як зрозуміти у якого токена є відкритий код? На спеціалізованій платформі з аналізу й порівняння криптовалюти Coincheckup є розділ GitHub Analysis, де вказана щотижнева активність розробників криптовалюти на цьому ресурсі за останній рік. GitHub фіксує активність і розміри спільноти токена.

Team

«Потрібно ретельно вивчити окремих членів команди проєкту», — каже Чобанян. Чудово, якщо на рахунку команди вже є проєкти, що відбулися, а засновники мають досвід у галузі й хорошу репутацію. «Добре, якщо є публічна інформація і можна прочитати біографії засновників, — говорить Великий. — Це зменшує ймовірність того, що проєкт піде в світле майбутнє із зібраними грішми».

Погано, якщо неможливо знайти інформацію про конкретного розробника або засновника в LinkedIn, Facebook або інших соціальних мережах. Але аферисти часом придумують фальшивих засновників і біографії для своїх проєктів. Навіть якщо профілі існують, їх варто перевірити, чи є за ними живі люди, чи не накручені підписники та лайки. Активність можуть генерувати боти, але їх легко вираховати за однотипними повідомленнями або картинках. Перевірте фотографії у профілі (через пошук по картинці) — деколи виявляється, що аферисти використовують знімки інших людей.

Шахраї також часто прикриваються відомими людьми — наприклад, просувають фейкову роздачу криптовалюти від їхнього імені. Нерідкі випадки, коли соцмережі реальних людей зламують і використовують для шахрайства. Влітку минулого року хакери зламали 130 акаунтів знаменитостей у Twitter, у тому числі атаці піддалися профілі Барака Обами, Ілона Маска, Каньє Веста і Білла Гейтса. Шахраї опублікували адреси криптогаманців із закликом надіслати їм криптовалюту на будь-яку суму і обіцянкою пізніше повернути її в подвійному розмірі. Аферисти змогли зібрати не менше $100 000 від довірливих користувачів.

Іноді проєкт дійсно просувають відомі, медійні особистості, а самі засновники залишаються публічними. Це має насторожити. Втім, за словами Великого, багато криптодіячів віддають перевагу анонімності, турбуючись про особисту безпеку.

Зверніть увагу на комʼюніті проєкту. Важливо, скільки людей підтримує проєкт, як проєкт комунікує з інвесторами, як відповідає підтримка і наскільки швидко реагує. «Шукайте компанії, які прагнуть тримати потенційних інвесторів в курсі, регулярно публікуючи докладні звіти про виконану роботу на вебсайті компанії або в соціальних мережах», — рекомендує Чобанян.

Token

Аналіз монети необхідно проводити відразу за багатьма параметрами. Для початку потрібно дізнатися скільки монет емітується, скільки монет залишається у засновників проєкту, чи є зворотний викуп монет, яка капіталізація монети, наскільки активно проходять торги нею.

Низька капіталізація означає, що курсом монети легко маніпулювати. Група трейдерів на замовлення може скупити весь обсяг монети й «пампити» ціну до захмарних значень. Наприклад, такий трюк у листопаді 2019 року виконали з токеном ParallelCoin, який упродовж доби торгів на біржі C-Patex подорожчав у 4000 разів. Не варто брати участь в проєкті, де велика частина монет сконцентрована в руках засновників, підказує Великий. Якщо у власників проєкту залишається понад 20% від емісії монет, це значно підвищує ризики.

Капіталізація криптовалюти і обсяги торгів можуть бути «дутими». Щоб зрозуміти наскільки «накручені» обсяги, варто подивитися на яких біржах торгується монета. Хорошим індикатором для оцінки криптовалюти буде її наявність на топових торгових майданчиках (Binance, Coinbase, Huobi Global та ін.). «Якщо монету залістила велика криптобіржа, отже, можна припустити, що майданчик провів due diligence — це дає монеті додаткові бонуси», — каже Великий. Як правило, лістинг на топових майданчиках означає, що менші і відомі біржі також будуть розміщувати у себе пару з даної криптовалюти, додатково збільшуючи її ліквідність.

Ще один індикатор — наявність у проєкті надійних партнерів і великих інвесторів. Наприклад, це можуть бути топові банки, платіжні системи, IT-компанії або венчурні фонди. Але варто перевірити чи дійсно існує така співпраця, чи згадує про неї друга сторона. Нерідко шахраї просто додають на сайт рандомно іменитих партнерів, хоча останні не в курсі цього «співробітництва».

Шахраї можуть видавати себе за державний проєкт. Наприклад, шведський центробанк Riksbank заявляв про можливість випуску електронної крони. Цього літа в мережі зʼявилися й активно поширювалися статті, що повідомляють про запуск eKrona — першої у світі децентралізованої монети, що офіційно підтримується державою. У статтях були посилання на вебсайт eKrona, де валюту можна було нібито купити після реєстрації. На головній сторінці сайту вказано, що вартість однієї монети — усього 0,2 євро, а за кожен вкладений у вересні євро інвестори можуть очікувати потенційний прибуток у розмірі 4192 євро впродовж декількох місяців.

Шведський центробанк вже випустив попередження про те, що деякі сайти і соцмережі поширюють помилкову інформацію про продаж електронних крон. І що ще не вирішено, чи буде Riksbank випускати електронні крони. Скільки людей попалося на цей прийом шахраїв, поки невідомо.

Що ще має насторожити

  • Гарантії заробітку і зростання ціни токена. Якщо керівники проєкту стверджують, що всі інвестори гарантовано зароблять Х грошей — це з 99,9% ймовірністю скам.
  • Гарантії високих доходностей. Один із найбільш важливих маркерів скаму — обіцянка заробляти десятки і сотні відсотків на місяць або рік.
  • Реферальні схеми з великими нарахуваннями грошей. Це не 100% ознака скаму, багато хто використовує реферальні програми для залучення нових клієнтів, але в сукупності з іншими ознаками це збільшує ризики шахрайства.
  • Агресивний маркетинг. Якщо засновники проєкту ведуть дуже активну рекламну компанію, роздають безкоштовно токени, постійно проводять акції та розіграші, співпрацюють з блогерами, задумайтеся.
  • Лістинг на не топових біржах. Якщо монета торгується виключно на одній-двох маловідомих криптобіржах — це сумнівний актив.

Наостанок

Інвесторам-новачкам цього ринку для початку варто інвестувати виключно в перевірені часом криптовалюти — Bitcoin і Ethereum, радить засновник і CEO криптостартапу Remme Олександр Момот, крім того, не варто вкладати в них більше 5-10% активів (заощаджень).

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд