Чанпен Чжао, засновник криптобіржі Binance. Фото надане прес-службою Binance /надано Binance
Категорія
Гроші
Дата

Ми хочемо отримати ліцензії та сплачувати податки скрізь, де можливо. Плани, амбіції та мільярди засновника криптобіржі Binance Чанпен Чжао. Інтерв'ю

4 хв читання

Чанпен Чжао, засновник криптобіржі Binance. Фото надане прес-службою Binance Фото надано Binance

Засновник криптовалютної біржі Binance Чанпен Чжао, 44 або просто CZ — справжня зірка криптоіндустрії. У його Twitter близько 4 млн підписників, американський Forbes вважає CZ одним із найбагатших криптобізнесменів зі статком у $1,9 млрд. Колись для першої великої інвестиції в біткоїн він продав будинок і покинув роботу в банку.

Останні два роки CZ жив у Сінгапурі. Зараз він готується до періоду активних переговорів із регуляторами у США, Європі та Азії — Binance хоче вести ліцензований бізнес, платити податки та боротися з відмиванням грошей.

Як він хоче досягти цього і куди рухатиметься криптоіндустрія?

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Криптовалютний бізнес швидко зростає, але з іншого боку він дуже нестабільний. Чи можна вважати його галуззю економіки, що вже відбулася?

Ми на початковому етапі. Індустрія розвивається близько десяти років і ми вже бачили кілька поворотних моментів: 2013-го на глобальний рівень вийшов біткоїн, 2017-го був бум ICO, зараз — NFT. У перспективі наступних 20-30 років галузь зросте в рази – з'явиться дедалі більше use cases. Наприклад, NFT вже зараз допомагають людям мистецтва краще монетизувати свою роботу.

Які країни зараз найбільш лояльні до криптобізнесу?

США. Підтвердження — нещодавнє IPO криптовалютної компанії на NASDAQ. Місцеві банки концептуально прямують до того, щоб безпосередньо обробляти платежі з криптовалютних гаманців. В інших країнах я також бачу прогрес — регулятори готові ліцензувати криптобізнес. Світ стає лояльнішим до індустрії.

Для вас особисто Україна – помітний ринок для криптоіндустрії?

Дуже помітний. В Україні багато активності і, наскільки я знаю, є прогрес регулювання.

Ви вітаєте регулювання?

Ми робимо глобальний бізнес, тому готові працювати з регуляторами. Ми хочемо бути ліцензованою компанією скрізь, де це можливо. Регулювання це важливо для індустрії. Владі потрібно боротися з шахраями та здирниками, які можуть використовувати криптовалюти для відмивання грошей.

Вам не здається, що ліцензування зробить криптобізнес менш вигідним через втрату частини користувачів?

Думаю, 90-95% клієнтів воліли б користуватися послугами ліцензованого посередника, який дотримується правил KYC і AML. Звичайно, регулювання робить бізнес більш витратним. Ми не зможемо конвертувати в нові умови частину користувачів, але це дуже невелика кількість людей.

Наскільки велика аудиторія криптоіндустрії?

Думаю, якщо ви зустрінете на вулиці 100 людей, криптовалютою володітимуть десь п'ятеро з них.

Ви починали криптопроєкти в Китаї, зараз китайська влада активно атакує індустрію. Як ви до цього ставитеся?

Важливо, що Китай не заборонив криптовалюти, володіти ними цілком легально. Але тут є інший аспект – місцевий центробанк просуває свою криптовалюту. Це означає, що блокчейн вийшов на рівень великої державної структури. Це лише популяризує нашу індустрію серед широкого кола користувачів.

Binance сплачує податки?

Ми офіційно зареєстровані у багатьох юрисдикціях та сплачуємо там податки.

Компанія не має штаб-квартири. Чому?

WordPress і Github ніколи не мали офісів. Це не завадило Microsoft купити Github за $7,5 млрд. Технології дозволяють створювати таку структуру бізнесу, коли людям не обов'язково перебувати в одному приміщенні — вони можуть жити і працювати в різних країнах. Блокчейн посилює цю децентралізацію з фінансового боку — хоча б тим, що оплачувати послуги міжнародної команди простіше та швидше.

Однак, щоб бути повністю ліцензованою компанією, нам потрібний центральний офіс. Ми поки що працюємо над цим.

VIRGILE SIMON BERTRAND FOR FORBES

Чанпен Чжао, засновник криптобіржі Binance. Фото VIRGILE SIMON BERTRAND FOR FORBES

Скільки людей працює у Binance?

Близько 3000 людей.

Яким менеджером ви вважаєте себе?

Напевно, я навіть не можу називати себе менеджером. Я регулярно спілкуюсь приблизно з 50 співробітниками із 3000 осіб, які у нас працюють. Близько 15 — безпосередньо контактують зі мною щодо ситуації у бізнесі.

Але я намагаюся не втручатися у процеси та давати максимальну свободу людям з якими працюю. Багато з них набагато краще знаються на нашій справі, ніж я. Тому я вважаю своїм головним завданням і своїм основним умінням знаходити кращих людей. Звичайно, вони мають приносити результат. Але якщо це правильні люди, то результат обов'язково буде.

Скільки може коштувати Binance?

У нас немає чіткої оцінки, ми поки що не плануємо публічного залучення коштів. Оцінити весь бізнес досить складно.

Скільки прибутку компанія заробляє на рік?

Це складне питання, оскільки наш бізнес полягає у тому, щоб зберігати криптовалюту. Ми працюємо з приблизно 600 різними криптовалютами. Наші прибутки залежать від коливання цін. Але, якщо рахувати дуже грубо, Binance приносить кілька мільйонів доларів прибутку на рік.

Як ви потрапили до криптобізнесу?

У 2013 році я відвідав конференцію, присвячену криптовалютам, де познайомився з ентузіастами галузі. Мене дуже вразила аудиторія – молоді прогресивні люди. Через якийсь час я вивчив індустрію та вирішив сам інвестувати. Зокрема продав будинок, вклавши виручене в біткоїн. Я не ризикував надмірно: у мене була стабільна робота в банку та певні заощадження. Але зараз я, звичайно, не рекомендував би таку стратегію нікому. Це дуже ризикований бізнес із великою волатильністю, не можна ставити на нього все. Набагато розумніше було б інвестувати у цей обсяг активів, але поступово, наприклад, купувати щомісяця протягом двох років.

Чим вас привабила криптоіндустрія, окрім людей? Ідеями?

Мені подобається ідея транскордонності. Гроші за останні десятиліття втратили свої основні характеристики — обмежена пропозиція, швидкість та свобода транзакцій. Символічно, що я залишив роботу у банку, щоб працювати у криптоіндустрії. Я вважаю, що блокчейн – це майбутнє фінансового сектору. У 1995 році, коли тільки з'являвся Інтернет, багато кому це могло не подобатися, але вже тоді можна було подумати, що це новий етап у розповсюдженні інформації.

Чи відрізняється бізнес, який використовує криптотехнології, зокрема блокчейн від традиційних компаній?

Фундаментально технології не змінюють бізнес. Це інструмент, який дозволяє компанії стати глобальнішою. Я не думаю, що блокчейн сам собою може бути відмінною рисою бізнесу. Але це створює переваги, що дозволяє вам бути децентралізованою компанією, але не зобов'язує до цього. Ви можете бути класичним готелем під управлінням традиційної централізованої бізнес-структури, але при цьому, наприклад, приймати платежі в криптовалюті, полегшуючи тим самим клієнтам життя.

Ви розглядаєте криптовалюти як заміну традиційним грошам?

У короткостроковій перспективі, мабуть, ні. Хоча до фіатних валют багато питань, включаючи інфляцію через великі обсяги кількісного пом'якшення.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд