Українські мігранти в Польщі. /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Не такі вже й біженці. Українці витрачають за кордоном $1–2 млрд на місяць та заплатили $2,4 млрд податків у Польщі. Головне зі звіту НБУ

Українські мігранти в Польщі. Фото Getty Images

НБУ дослідив вплив мігрантів з України на економіку країн ЄС. Чому Польща, Литва чи Угорщина можуть бути не раді їхньому відʼїзду

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Станом на 15 листопада за кордоном залишалося 7,6 млн українських громадян, які полишили Україну через вторгнення РФ, свідчать дані ООН. З них у Європі перебуває близько 4,5 млн українців. Ще 3 млн осіб можуть знаходитися у Росії та Білорусі (у тому числі через примусове вивезення).

Як це відображається на економіці європейських країн, які стали основними реципієнтами тимчасових переселенців з України? Додатковий внесок українських мігрантів у щорічні темпи зростання ВВП сусідніх країн ЄС може становити від 0,8 до 1,2 відсоткових пункта на рік, йдеться у дослідженні Національного банку України.

Forbes розповідає про основні висновки документу.

Як українці впливають на європейські економіки

У 2022-му загальні витрати українців за кордоном порівняно з попереднім роком зросли втричі – до $2 млрд на місяць. Збільшилось споживання товарів та послуг, а також державне споживання, зокрема у сфері житлової інфраструктури, систем охорони здоров’я та освіти.

Не такі вже й біженці. Українці витрачають за кордоном $1–2 млрд на місяць та заплатили $2,4 млрд податків у Польщі. Головне зі звіту НБУ /Фото 1

Дані: дослідження НБУ

Європейський центральний банк очікує, що коефіцієнт участі українських біженців працездатного віку в робочій силі країн Єврозони становитиме від 25% до 55% у середньостроковій перспективі. Оцінки потенційного зростання робочої сили у всьому ЄС при цьому складають 0,2–0,8%, або 0,3–1,3 млн осіб.

На початку повномасштабної війни в Україні левова частка витрат українців за кордоном здійснювалася за рахунок заощаджень в українських банках. У травні після запровадження НБУ обмеження на зняття готівкової валюти за кордоном загальні обсяги операцій із картками за кордоном знизилися. Середньомісячні обсяги зняття готівки скоротилися з $990 млн у березні–червні до $580 млн у липні–жовтні. Але обсяги операцій у торговельних мережах знизилися не так суттєво: з пікового значення $770 млн в травні до $560 млн у жовтні.

Зокрема, Credit Agricole визначив приплив мігрантів з України головним драйвером прискорення темпів роздрібних продажів у Польщі в березні. Це компенсувало негативний вплив інфляції та погіршення споживчих настроїв на витрати домогосподарств.

Зафіксоване помітне зростання продажів у категоріях «одяг і взуття» (41,9% рік до року проти 2,6% у лютому) і «меблі, електроніка та побутова техніка» (2,8% порівняно -4,4% у лютому).

Не такі вже й біженці. Українці витрачають за кордоном $1–2 млрд на місяць та заплатили $2,4 млрд податків у Польщі. Головне зі звіту НБУ /Фото 2

Дані: дослідження НБУ

В інших країнах вплив українських мігрантів можна класифікувати як незначний через або невелику кількість мігрантів порівняно з населенням країни-реципієнта (Німеччина), або вищий рівень вартості життя (Німеччина, Чехія, Австрія, Франція, Швейцарія, Нідерланди, Велика Британія), зазначається у дослідженні НБУ.

Довгостроковий вплив на податки та ринок праці в Європі

Українці активно інтегруються в європейський ринок праці і платять податки. Зокрема, з початку повномасштабної війни, за оцінками Center for Migration Research at the University of Warsaw, українці в Польщі заплатили 10 млрд злотих (близько $2,4 млрд) податків, що суттєво перевищує обсяги наданої допомоги.

«Хоча мігранти створюють додаткові виклики для держфінансів у короткостроковій перспективі, якщо вони залишатимуться в країнах перебування на термін, довший ніж кілька років, і стануть активними учасниками ринку праці, для цих країн вплив на бюджет й економічне зростання, найімовірніше, будуть позитивними», – йдеться у дослідженні НБУ.

За розрахунками Нацбанку, додатковий внесок українських мігрантів у щорічні темпи зростання ВВП Чехії, Польщі та Естонії становитиме близько 1,2 відсоткових пункта на рік, у ВВП Угорщини, Латвії, Словаччини, Литви і Румунії – майже 0,8 в.п.

Втім, у дослідженні зазначається, що такі оцінки можуть бути дещо завищеними, оскільки базуються на показниках минулих років. Тоді як на відміну від економічної міграції 2013–2018 років міграція у 2022 році є вимушеною і має іншу демографічну структуру

Не такі вже й біженці. Українці витрачають за кордоном $1–2 млрд на місяць та заплатили $2,4 млрд податків у Польщі. Головне зі звіту НБУ /Фото 3

Дані: дослідження НБУ

Згідно з опитуванням, проведеним UNHCR, доросле населення мігрантів з України складалося переважно з жінок (87%), 65% з яких були працездатного віку (18–59 років), майже 70% мали вищу освіту.

Водночас витрати українських мігрантів мали й негативний вплив: це було додатковим чинником високих темпів інфляції в ЄС, яка й так на тлі значного зростання цін на енергоносії сягнула рекордних за десятиліття значень. У Литві, Естонії, Латвії та Угорщині – понад 20%, у Чехії і Польщі – близько 18%, у Єврозоні – до майже 10%. Для порівняння, в Україні інфляція у листопаді становила 26,5%.

Присутність українських мігрантів також вплинула на ринки нерухомості країн перебування. Попри те, що орендувати житло самостійно могла лише чверть із них, у багатьох містах через попит на житло з боку українців ціна оренди суттєво зросла. Так, у Польщі у квітні вона була на 20% вищою, ніж на початку року. Схожі оцінки наводять і для Естонії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні